>

KÜLTÜR-SANAT

Didim`de Edebiyat Buluşması

Aydın`ın Didim ilçesinde, bu yıl 14. kez düzenlenen Didim Altınkum Yazarlar Festivali yoğun ilgi görüyor.
 
   
 
 
     

Didim Belediyesi'nin katkılarıyla Altınkum Yalı Caddesi üzerinde düzenlenen ve Organizatör Hayri Kandemir'in gerçekleştirdiği festivale bu yıl 40 yazarın katılacağını belirten belediye başkanı Ahmet Deniz Atabay, Didim'de sanat ve kültürel etkinlikleri arasında yerini sağlamlaştıran Yazarlar Festivali'nin bu yıl da dolu dolu geçeceğini belirterek, 1 Ağustosta başlayıp 15 Ağustos tarihine kadar sürecek olan "Didim Altınkum Yazarlar Festivali" etkinlikleri kapsamında yazarların okurları ile buluşacağını belirtti. Yerli yazar ve şairlerin katılımıyla gerçekleşen festivalde her gün 3 yazar okuyucuları ile buluşurken konu ile ilgili bir açıklama yapan yazar Merdan Yanardağ; Didim'de yazar ağırlıklı bir festivalin düzenlenmesini önemli bulduklarını ve festivalde yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Didim'de hem yerli halkın hem de ilçeye gelen yerli turistlerin ciddi derecede bir kitap dostu olduğunu gördüm. Kitabın bir toplumsal tabanı var ve buda mutluluk vericidir.

Kitap okumak uygar toplumlara özgü bir tutumdur. Bu gün okuyucularımla buluşma imkanı buldum. Ben Türkiye de bu tür festivallerin okuma alışkanlığına hizmet edeceğini düşünüyorum. Bu organizasyonu düzenleyenleri kutluyor ve burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum." diye konuştu. Didim'de bu yıl 14. kez düzenlenen festival kapsamında Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Prof. Dr. Canan Karatay ve Ayşe Kulin gibi birçok isim festival boyunca yerini alacak. Bu yıl festival’de Muzaffer İzgü'nün adı da yaşayacak.

Didim'de Yazarlar Festivali'nin temelinin atılmasında ve daha sonra yapılan tüm festivallerde adı geçen Muzaffer İzgü, hayatını kaybettikten sonra da Didim'de festivalle birlikte yaşamaya devam ediyor.

Bu yıl gelecek yazarlar arasında onun ismini gören bazı kitapseverler yanlışlıkla yazıldığını düşünse de konuyla ilgili olarak Festivalin organizatörlüğünü yapan Hayri Kandemir konuyu Didim'in Misafirleri adlı kitabında anlatmış. Muzaffer İzgü'nün vasiyeti gereği geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine Hayri Kandemir'e bıraktığı imza kopyası ile aramızda olacak.

Bir kuşağın hikayeleri ve öyküleriyle büyüdüğü Muzaffer İzgü, anısına yapılan bu duyarlılık bir çok Didimli tarafından da beğenildi ve Festival düzenleyicisi Hayri Kandemir'e İzgü'nün vasiyetini yerine getirdiği için vefakarlığından dolayı teşekkür etti.

HAYRİ KANDEMİR NE DEDİ

Didim Yazarlar Festivali'nin organizatörü Hayri Kandemir yaptığı açıklamada, "Edebiyatımızın ünlü kalemi yazar Muzaffer İzgü'yü 26 Ağustos 2017 Cumartesi günü saat 21.00 civarında kaybettik. Benim de 30 yıldan beri çok yakından tanıdığım ağabeyim Muzaffer İzgü, Altınkum Yazarlar Festivali'nin gelişmesinde ve büyümesinde çok büyük katkıda bulundu. 28 yıl düzenli olarak Didim'e gelerek okurlarına kitaplarını imzaladı. En son imzasını 26 Haziran 2017'de Ramazan Bayramı'nın ikinci günü Didim'de yazarlar festivali standında yaptı. İmza sona erdiğinde 'Hayri sanırım son imzam, bundan sonra zor gelirim!' diyerek ayrıldı. 1-15 Temmuz arasında düzenlenen Didim Altınkum Yazarlar Festivali'ne katılamayacağını hissetmiş olacak ki, bana imzalı kaşesini bıraktı ve yerine kitaplarını imzalamamı istedi. Yine de Yazarlar Festivali programına 7 Ağustos Pazartesi gününe ismini yazdırarak, 'Halim olursa mutlaka geleceğim' dedi. 7 Ağustos Pazartesi günü gelen okurları, üstadın rahatsızlığını bildiği için büyük destek verdi ve stant önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Muzaffer İzgü'ye Allah'tan rahmet diliyorum, ışığı bol olsun."

Bu yıl festival 1 Ağustos'ta başladı, 15 Ağustos'ta sona erecek. Her gün ortalama 3 yazarın katıldığı festival boyunca 1 Ağustos günü Mustafa Balbay, Merdan Yanardağ ve Yalçın Mıhçı'yı ağırladık. Sinan Akyüz, Seyit Derviş Tur ve Ergün Poyraz ikinci günün konuğuydu, Yazarlar Festivalinin emektarı Hayri Kandemir 3. gün Kahraman Tazeoğlu ile birliktekitaplarını imzaladı. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile birlikte Canan Tan'ın ardından, 5 Ağustos’ta Serah Yabancı, Menderes Akdağ, Vehbi Bardakçı ve Hakkı Ergök, 6 Ağustos'ta Erdoğan Aydın, Faik Bulut ve Şair Nevzat Çelik, 7 Ağustos Cezmi Ersöz ve Esat Korkmaz festivalin konukları oldular.

Festivalin en anlamlı günü olacak olan 8. günde ve Muzaffer İzgü’nün vasiyeti gereği İzgü'nün kitapları Hayri Kandemir'e teslim ettiği imza kaşesi ile yapılacak, aynı gün İlyas Salman'da stantta olacak.

Canan Karatay ve Hatice Gülcan Köprülü 9 Ağustos'ta, Ayşe Kulin, Serra Menekay ve Atilla Güler 10 Ağustos'ta Didimlilerle buluşacak.

Didim Festivali'ne Katılan Yazar ve Sanatçıların Programı:


1 Ağustos Salı: Ediz Hun 2 Ağustos Çarşamba: Sinan Akyüz – Ergün Poyraz – Yasemin Özben – Nalân Tuntaş 3 Ağustos Perşembe: Emre Kongar – İhsan Eliaçık 4 Ağustos Cuma: Kahraman Tazeoğlu – Hidayet Karakuş – Ali Yıldırım 5 Ağustos Cumartesi: Canan Tan 6 Ağustos Pazar: İsmail Saymaz – Zübeyir Kındıra 7 Ağustos Pazartesi: Muzaffer İzgü – Halil Kalkanlı – Atilla Güler – Mustafa Önsel – Alican Türk 8 Ağustos Salı: Saygı Öztürk – Semra Topçu – Esat Korkmaz – Merdan Yanardağ 9 Ağustos Çarşamba: Erdoğan Aydın – Cezmi Ersöz – Vehbi Bardakçı 10 Ağustos Perşembe: Tuluhan Tekelioğlu- Ege 11-Ağustos Cuma: Canan Karatay- Bekir İşlek.12 Ağustos Cumartesi: Mustafa Balbay – Ece Güner Toprak –Nihan Ertem- Fikri Sağlar 13 Ağustos Pazar: Ahmet Selçuk İlkan – Murat Tavlı -Yunus Günçe -Ferhat Uludere 14 Ağustos Pazartesi: Ayşe Kulin -Gülay Yılmaz Karel – Mine Engin Tekay 15 Ağustos Salı: İlyas Salman- Işık Öğütçü

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>