>

KÜLTÜR-SANAT

DISCOP İstanbul Devrimsel Bir Mesajla Sona Erdi

%25’lik artışla Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da televizyonculuk sektöründeki dinamik canlanmanın altını çizmekle kalmadı...
 
   
 
 
     

Aynı zamanda dünyanın bu bölgeleri kapsayan tek uluslararası fuarı olarak önemini de pekiştirdi...

LOS ANGELES / PARİS, 6 Mart 2012. İkincisi geçtiğimiz hafta düzenlenen ve ortak bir kültürel geçmişi paylaşmanın yanı sıra televizyon yapımlarına büyük ilgi duyan 600 milyon kişilik canlı bir pazara hitap etmenin coşkusunu yaşayan DISCOP İSTANBUL, 51 ülkeden 337 şirketle beraber toplam 628 temsilciyi ağırladı.

Kaliteli TV dizilerinin elde ettiği kalıcı başarı, belgesellere duyulan talebi açığa çıkaran Arap Baharı, paket konferans serileri ve büyük partilerle birlikte başta animasyon olmak üzere bölgesel ortak yapım anlaşmalarına artan ilgi, DISCOP'UN 20 yıllık geçmişinde düzenlediği en başarılı etkinliklerden birine imza atmasını sağladı.

Son derece dinamik 3 günlük bir market olarak nitelendirilen bu etkinlik, TV yapım haklarının ve ticari lisansların satışını yapan 128 uluslararası katılımcı şirkete de ev sahipliği yaptı. 33 şirketin geçtiğimiz yılın rakamlarında meydana getirdiği artış, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın global TV yapımlarına ait sektörlerin stratejik önemini gözler önüne serdi.

DISCOP kurucularından Patrick JUCAUD, “Jeopolitik gerginliklere rağmen geçtiğimiz yıla oranla 14 ülkenin daha katılımıyla birlikte toplam 51 ülkeye ev sahipliği yaptık." şeklinde görüş bildirdi. JUCAUD sözlerine, “İstanbul Batı Asya ve Kuzey Afrika'ya hitap eden TV yapımcılığı konusunda kesinlikle stratejik bir köprü rolünü üstlendi. Özellikle de Euro bölgesindeki ekonomik koşullar kötüleşmeyi sürdürürken dünyanın bu bölgesindeki istikrar devam ettikçe Türkiye de kilit konumunu güçlendirmeyi sürdürecektir." şeklinde devam etti.

Etkinlikte ilk kez, TV yapımlarını satın almakla ilgilenen tematik kanallar, Pay-TV platformları, IPTV operatörleri, mobil ağlar ve DISCOP İSTANBUL'A katılım gösteren yerel ajanslarla birlikte %32'lik bir artış sağlayan 181 İstanbul şirketinin hayli ilgisini çeken iki ulusal stand da kuruldu.

Fransız şirketlerini tek çatı altında toplayan TV FRANCE INTERNATIONAL, ortak araştırma ve Fransa’nın Tunus, Lübnan ve Türkiye'de yerleşik diplomasi servislerinin üstün çabalarıyla rekor niteliğinde bir sonuç ile 28 şirketi bir araya getirdi.

FINAS, Multimedya Geliştirme Şirketi, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurumu ve Malezya Turizmle işbirliği içerisinde kurulan MALEZYA STANDI da DISCOP İSTANBUL'DA on şirket tarafından temsil edildi.

DISCOP İSTANBUL etkinliği Türk medyasında geniş yankı bulurken, Türkiye'nin önde gelen TV dizi ihracatçı ve yapımcıları da düzenlenen kokteylde TÜRK MALI TV yapımlarının dünya genelindeki ihracatının 2011 yılında, 2010'dan bu yana büyük bir artışla 100 milyon US$'ye ulaştığını açıkladılar.

Paket konferans serilerinde Orta Asya'nın çok platformlu pazarı hakkında önemli görüşlere yer verilirken günün yıldızı, özel bir tanıtımla Orta Asya'nın daha az tanınmış ülkelerinden Tacikistan oldu. Konferans programının bir gününe ise DISCOP İSTANBUL'UN özel medya ortağı ve Arap yapımcılığının Rönesans'ı ile bölgesel ortak yapım girişimlerinin öncülüğünü üstlenen VARIETY ARABIA ev sahipliği yaptı.

11 Nisan 2012 tarihinde yine İstanbul'da düzenlenmesi planlanan DECODE THE FUTURE temalı etkinliğin bir günü ise eski İpek Yolu'ndaki çoklu platform dijital ekosistemlerin gelişimini destekleyen yüksek profilli bir etkinlik olan TEDxSilkRoad'un kurucularının ev sahipliğinde gerçekleşti.

Yaklaşan etkinliğin organizatörü Ferhan COOK, “TEDxSilkRoad’un yenilikçi programının tanıtımında DISCOP İSTANBUL'LA ortaklaşa hareket etmemiz çok yararlı oldu," diyerek sözlerini, “her zaman olduğu gibi, içerik dağıtımının geleceğinin, mümkün olduğunca çok çeşitli mobil ekranlardan erişilebilen, lineer olmayan ve güvenli platformlarda saklı olduğu kanıtlandı. Dünyanın bu bölgesinin geleceği ise ŞİMDİ" şeklinde tamamladı.

DISCOP İSTANBUL etkinliğinin üçüncüsü 5 ila 7 Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenecek.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>