>

MODA - STİL

Eyvah giyecek hiçbir şeyim yok!...

Hep aynı şeyleri giymekten sıkıldınız, hep dolabınıza sığamamaktan şikayet ediyorsunuz ama yine de giyecek değişik bir şey yok.
 
   
 
 
     
Tek çare acil alışveriş planı yapmak değil. Bahar alışverişine çıkmadan önce kendi gardırobunuzda bir alışverişe çıkmaya ne dersiniz? Gardırop problemleri çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Kimisi kıyafetler arasında estetik bir uyum olmadığından sorun yaşar, kimisi kıyafetlerin kişiliği yansıtmamasından yana dertlidir. Bazıları dolabında bedenine uymayan kıyafetleri saklamaya devam eder, bazıları demode kıyafet stoğunda giyecek bulamaz. Danışanlarımla yaptığımız gardırop düzenleme seanslarımızda hep benzer şikayetleri dinliyorum, oysa günün sonunda hiç de azımsanamayacak sayıda şık koleksiyonlar oluşuyor elimizde. Peki sizin problemleriniz neler? Bunu teşhis edebilmek için kendinize vakit ayırmaya söz vermekle başlayın, çünkü işiniz çok. Evet biraz zaman alacak ama yazın müjdecisi bahar aylarında dolap karşısında vakit geçirmek yerine güneşli günlerin tadını çıkarmak için biraz çalışacağız. Yapacağımız iş belli, dolabınızdan gitmesi gerekenler, kalması gerekenler ve eksiklerden oluşan ihtiyaç listenizi hazırlayacaksınız.

İşe vazgeçilmezlerinizle başlayın. En sevdiklerinizi bir kenara ayırın, ama duygusal davranmak yok. Kilo aldığınız için dar gelen jean, rengini beğenerek aldığınız ama modelinden bir türlü hoşlanmadığınız pantolon, kilo verdiğiniz için size iki beden büyük gelen etek... Bunlar vazgeçilmezler arasında yok. Gidecekleri de bir kenara ayırıp, emin olamadıklarınızı bekleme listesine alabilirsiniz, ama onları tekrar dolaba almadan...

Şimdi sıra geldi gruplamaya. Yeriniz müsaitse her şeyi tek tek askılara asmak en güzeli. Böylelikle elinizdeki seçenekleri daha net görebilirsiniz. Unutmayın gardırobunuz stok değil sergileme alanı olmalı ki dolap karşısında geçen saatleri kısaltalım. Yine aynı mantıkla asılmayacak t-shirt, merserize gibi kıyafetlerinizi çekmeceler yerine varsa açık raflara yerleştirmek daha akıllı bir seçim olur.

Kıyafetlerinizi dolabınıza asarken belli bir disiplin dahilinde hareket edin. Örneğin size rahat geliyorsa, renklere göre gruplayın. Ya da pantolonları bir araya, gömlekleri bir araya gruplandırabilirsiniz. Ben kıyafetleri birbiriyle uyumlu parçalardan oluşan giysi grupları yani kapsüller halinde asmayı öneriyorum. Bu sayede hem her an elinizin altında bulabileceğiniz, sizi her ortama taşıyacak şekilde gruplanmış değişik kombinleriniz oluyor, hem de alışverişe çıkarken her kombinle ilgili eksik olan ihtiyacınızı bilerek çıkıyorsunuz.

Kullanışlı kapsüller oluşturmak için dikkat etmeniz gereken belli prensipler var. Tek tek kıyafet almak yerine, birbiriyle uyumlu parçalardan oluşan koleksiyonlar oluşturmak üzere alışveriş yapın. Profesyonel gardırobunuz için her sezon giyebileceğiniz sade ve klasik stillerde seçimler yaparak akıllı alışveriş prensiplerini sürdürebilirsiniz. Elbette modayı da takip edeceksiniz, ama bu seçimlerinizi daha küçük parçalardan yana kullanın.

Alışverişlerinizde modanın esiri olmak yerine, moda olan ürünler arasından size uygun stil ve renkleri seçmeye özen gösterin.

Akıllı alışveriş önerilerim devam edecek, siz şimdi önce kendi gardırobunuzda bir alışverişe çıkın.

Suna Kabadayı
İmaj Danışmanı
Sekizinci Renk
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>