>

KÜLTÜR-SANAT

Dünyanın Gözü Altın Portakal’da!

Türkiye’nin en uzun soluklu film festivali olan Altın Portakal, dünyanın dört bir yanından sinema sektörü temsilcileri tarafından takip ediliyor.
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Türkiye’de olduğu kadar dünya basınında da büyük ilgi görüyor.

Festivale kısa bir zaman kala, ünlü sinema dergilerinde kendine yer bulan Altın Portakal Film Festivali bu yılın teması “Ve kadın dünyaya dokundu” başlığıyla sesini duyurdu.

Dünyaca ünlü sinema dergisi Screen ; “Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Kadın Dokunuşu” başlığı ile yaptığı haberde; tutuklu sinemacı Cafer Panahi’nin Antalya’ya davet edildiği haberine yer verdi. Ulusal uzun metraj film yarışması’nda yarışacak filmlerin dokuzunun yönetmenlerin ilk filmi olduğunu belirten dergi, “Geç Gelen Altın Portakal’lar”ı ve festival kapsamında Antalya’ya gelecek sanatçı Jane Birkin’i dünyaya duyurdu.

http://www.screendaily.com/festivals/antyla-golden-orange-film-festival-gets-the-female-touch/5032172.article

Amerika’nın ünlü haftalık kültür-sanat dergisi Variety, Altın Portakal Film Festivali’nin “Türkiye’nin En Önemli Film Festivali “olduğunu belirterek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın açıklamalarına yer verdi.

http://varietyarabia.com/Docs.Viewer/c888dbb2-5545-4801-97f2-be906945e6a8/default.aspx

Avustralya’nın en iyi sinema dergisi Filmink; festivalin temasına, yarışmacı filmlere, Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri’ne yer verdiği haberinde Antalya’da yapılacak Kadın Zirvesi’ni de sayfasına taşıdı.

http://www.filmink.com.au/filmbiz/notice/4485/


Mısır’ın Youm 7 gazetesi ise, 12 Eylül’de yapılan “79-80 ödüllerinin açıklandığı “Geç Gelen Altın Portakallar” basın toplantısını fotoğrafları ile sayfasına taşıdı.

http://www.youm7.com/News.asp?NewsID=491753

12 Eylül döneminde binlerce insanın öldürüldüğünü, aydınların hapishaneye atıldığını, mesleki yasaklara maruz kaldığını vurgulayan Almanya’nın Frankfurter Zeitung Allgemeine dergisi “Geç Gelen Ödüller”in verilmesini “Eski Hayaletler” başlığı altında “sessiz kalmak artık son buldu” şeklinde verdi.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>