>

KÜLTÜR-SANAT

Goethe Enstitüsü’nün Göçün 50. Yılı Etkinlikleri

Workshop ve parti ile Lost In Europe-Sultan Tunç&Frıends...
 
   
 
 
     

Goethe Enstitüsü, Türkiye ve Almanya’nın 30 Ekim 1961 tarihinde imzaladığı İşçi Alımı Anlaşması’nın 50. yılı nedeniyle, 25 Ekim 2011, Salı günü saat 13:00’te Babylon’da, Almanyalı Türk “rap”çi ve “hiphop” yapımcısı Sultan Tunç ve DJ Release’le bir workshop düzenliyor. Tunç, workshop’un ardından, aynı gün saat 22:00’de yine Babylon’da düzenlenecek partide kendisine eşlik edecek sürpriz sanatçılarla performans sergileyecek.

“Hiphop”, Almanya’da 2. ve 3. nesil Türk gençleri arasında kendilerini ifade etme aracı olarak öne çıkan bir müzik türü. Almanya doğumlu “hiphop” sanatçısı Sultan Tunç ve DJ Release (Sabrina Setlur, Glashaus ve Xavier Naidoo’nun DJ ve yapımcısı), 25 Ekim Salı günü saat 13:00’te Babylon’da bir “hiphop” workshop’u düzenliyorlar.

Workshop’ta, Sultan Tunç ve DJ Release; İstanbullu gençlere kuramsal ve pratik olarak “hiphop”u anlatacaklar. “Hiphop” tarihinin farklı biçimlerinin yanı sıra, “break dance”, “rap”, “Freestyle” ve DJ’lik öğrenecek olan gençler, bu kuramsal bilgileri pratiğe geçirerek en sevdikleri şarkıları “rap” yaparak söyleme, kendi şarkılarını besteleme, kayıt tekniklerini öğrenme ve dans yeteneklerini geliştirme imkanına sahip olacaklar. Workshop’a katılanlar arasından seçilecek gençler, çalışmalarını; 26 Ekim Çarşamba günü saat 15:00’te Sirkeci Garı’nda gerçekleşecek Ayben ve Microphone Mafia konserinin ön programı olarak sergileyecekler.

Sultan Tunç, saat 22:00’den sonra Babylon’da verilecek partide ise DJ Release ile birlikte müzik setinin arkasına geçip yeni albümü, “Lost in Europe”dan parçalar çalacak. Tunç’a partide Berlin ve İstanbul’dan Özay Fecht (Istanbul/Berlin), DJ Release (Frankfurt) ve Sulukule Gençlik Orkestrası eşlik edecek.

Türkiye’de ve doğum yeri olan Almanya’da yaşayan “hiphop” sanatçısı Sultan Tunç, bugün Türkiye’nin en yaratıcı “rap”çileri ve “hiphop”çuları arasında yer alıyor. 2003 yılında çıkan ilk albümü “Saygı Değer Şarkılar”, Hürriyet gazetesi tarafından “Türkiye’de çıkan en iyi “hiphop” albümü” olarak değerlendirilmişti.Tunç, Almanya’da doğup büyüyen bir Türk olarak, özgeçmişindeki bu çeşitliliği müzikal anlamda kullanmayı da başarmış. Tunç’un müziğinde oryantal gamlar, elektronik ritimlerle kesişiyor ve bu bütün, “soul”, “rock”, “reggae” ve “ragga” ile zenginleştiğinde ortaya sıra dışı bir akustik karışım çıkıyor. Tunç’un şarkı sözleri, Public Enemy’nin “break”lerinden, Hacı Bektaşi Veli’nin felsefi öğretilerine uzanıyor. Bu nedenle, Sultan Tunç’un yaptığı rap müziğinin, gangster klişeleriyle uzaktan yakından alakası yok. Sanatçı için “hiphop” sadece müzikal bir ifade biçimi değil, aynı zamanda politik konuların dile getirildiği bir araç.

Tunç’un 90’lı yıllarda belediyeler ve okulların katkısıyla ilk kez büyük kentlerde düzenlendiği hiphop workshopları büyük ses getirmişti. Bu çalışmalardan, halen büyük kentlerde bağımsız çalışmaya devam eden “HipHop Mobil” doğdu.

1991’den bu yana müzik yönetmenliği, aranjörlük ve Dorian Gay, Cooky’s ve Sven Väth’in kurduğu Cocoon Club gibi Frankfurt diskoteklerinde düzenli olarak müzik yapan DJ Release, Glashaus grubuyla birlikte başarılı Almanya turneleri gerçekleştirdi. Sabrina Setlur’a televizyon programları ve konserlerinde DJ olarak eşlik etti ve Xavier Naidoo, Eko Fresh ve Söhne Mannheims’la birlikte çalıştı.

Workshop’a Kayıt İçin: E-Posta Adresi: anna.esser@istanbul.goethe.org
Son Kayıt Tarihi: 24 Ekim 2011 Pazartesi

Babylon Konseri için Bilet Satışı: www.biletix.com
Babylon Gişesi


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>