>

KÜLTÜR-SANAT

Merakla Beklenen İftarlık Gazoz Filminin Basın Toplantısı Yapıldı

İFTARLIK GAZOZ filminin, `ön gösterim` maratonu önceki gün filmin her aşamasında çalışan 300 kişilik ekibe özel gösterimi ile başladı.
 
   
 
 
     

27 Ocak'ta ise başta sinema eleştirmenleri olmak üzere basın mensupları bir araya geldi. Kanyon Cinemaximum'da yapılan gösterimin ardından yönetmen Yüksel Aksu ve oyuncuların katıldığı 'basın toplantısı' düzenlendi.

Aylardır merakla beklenen, fragmanı kısa sürede 2 milyon kişi tarafından izlenen İFTARLIK GAZOZ'un ön gösterim ve basın toplantısı yapıldı. Yüksel Aksu'nun yazıp yönettiği, başrollerinde Cem Yılmaz ile çocuk oyuncu Berat Efe Parlar‘ın olduğu filmin basın gösterimi ve basın toplantısına ilgi büyüktü.

Ekip gösteriminden sonra, filme emek verenlerin "İçinde çalıştığımız film olduğunu unutup, gerçek bir dünyaya girdik. Çok etkileyici..." dedikleri, İftarlık Gazoz'un ertesi günkü basım gösterimi sonrasında, filmin ortak yapımcılarından Elif Dağdeviren'in moderatörlüğünde düzenlenen basın toplantısına Yönetmen Yüksel Aksu, Cem Yılmaz, Berat Efe Parlar, Ümmü Putgül, Okan Avcı ve Yılmaz Bayraktar katıldı. Filmde imam rolünü üstlenen Macit Koper, dizi çekim takvimi nedeniyle toplantıya katılamadı.

Bu Gazoz, Ruhunuza ve Vicdanınıza İyi Gelecek

İFTARLIK GAZOZ'da, her şey bir niyetle başlıyor. Yaşanan olaylar; her çocuk gibi gazoz içmeyi ve gazoz kapaklarını biriktirmeyi çok seven Adem'in gözünden anlatılıyor. Adem, çırak olmaya niyetleniyor, oruç tutmaya niyetleniyor. Ve İFTARLIK GAZOZ'da ne oluyorsa bu niyetlerden sonra yaşanıyor.

O yaz, Gazoz Ustası Cibar Kemal (Cem Yılmaz) ve Çırak Adem (Berat Efe Parlar), kendilerini artık kopmayacak bir "usta-çırak" ilişkisi içinde bulurken, tüm kasabanın içine dahil edildiği, vicdanlara seslenen, samimi ve içten bir dünya anlatılıyor. Siyasal çatışmaların gölgesinde geçen 1980 öncesi yıllara tarihlenen filmde, Adem'in annesi Gülizar (Ümmü Putgül), babası Osman (Okan Avcı), idolü ve kahramanı devrimci Hasan Abi (Yılmaz Bayraktar), kasabanın vazgeçilmez figürlerinden olan imam da (Macit Koper) hikayenin en önemli motifleri oluyor.

Tarlada, camide, kahvede, deniz kenarında, yazlık sinema bahçesinde, iftar sofrasında kısaca hayatın her alanında birlikten doğan gücü samimi bir dille işleyen film, basit bir gazoz hikayesinden yola çıkarak insana dair sıcacık bir masala dönüşüyor, seyredeni derinden yakalayarak bir olmanın, bizim toplumumuza ait tüm değerlerin kıymetini hatırlatıyor. Görüntü yönetmeni Mirsad Herovic, kamerasıyla anlatılanları gerçek kılarken, Yunanlı besteci Evanthia Reboutsika, insanı hem eğlendiren hem de derinden saran atmosferi notalarıyla izleyenlerin kulaklarına ve yüreklerine fısıldıyor. Öykü, müzik, görüntüler ve usta işi oyunculuklar birleşince ortaya Yüksel Aksu'nun yönetmenliğinde insana dair, neşeli ama bir o kadar da hüzünlü ve çarpıcı bir film çıkıyor.

Muzaffer Yıldırım/NuLook, Elif Dağdeviren/EDGE CCF ve TEKE Film ortak yapımcılığında çekilen İFTARLIK GAZOZ, 29 Ocak Cuma günü vizyona giriyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>