>

KÜLTÜR-SANAT

Efsane belgeselin yönetmeni İstanbul'da...

Claude Lanzmann’ın çekim aşaması 11 yıl süren 9.5 saatlik belgeseli Shoah, başyapıtıyla İstanbul'da.
 
   
 
 
     
Jean Paul Sartre tarafından kurulan efsanevi Les Temps Modernes dergisinin yöneticiliğini yapan Claude Lanzmann’ın çekim aşaması 11 yıl süren 9.5 saatlik belgeseli Shoah, Yahudi soykırımını anlatan bir başyapıt. Belgeselin gösterimi sebebiyle İstanbul’a gelecek yönetmen, Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde 27 Şubat Cuma günü saat 18.00’daki Cogito paneline ve 28 Şubat Cumartesi günü saat 18.00 gerçekleşecek “Shoah Hakkında” adlı panele katılacak. Ayrıca, Shoah’ın senaryosu, Gülnihâl Gülmez’in çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Shoah, nasyonal sosyalist düşüncenin egemen olduğu Alman hükümetinin 3.Reich döneminde, yeniden yerleştirme politikası altında başta Polonyalı Yahudiler olmak üzere Avrupa’nın dört bir yanından toplama kamplarına gönderilen Yahudilerin yaşadığı soykırımı aktarıyor. 11 saatlik bu dev belgesel, toplama kamplarına gönderilen Yahudiler, SS subayları ve kamp çevresindeki halk yaşananları anlatırken; günümüzde boş alanlara ya da anıtlara dönüşen kamp alanlarının o günkü durumlarını, bu alanların insanları yok etmek için kurulduğunu ve kamplardaki sistemin nasıl işlediğini daha derinden algılamamızı sağlıyor.

Claude Lanzmann, sadece kampların işleme süreci ve içinde yaşananları değil, Yahudilerin yaşadıkları yerlerden koparıldıktan sonra trenlerle günler hatta haftalarca süren yol sürecini de anlatmış belgeselinde. Trenlerin geçtiği bölgelerde ve uğradığı istasyon bölgesinde yaşayanlar, Yahudilerin maruz kaldıkları koşullara tanıklık ediliyor. Filmde yer alan tanıklar Amerika’dan Korfu adasına, İsviçre’den Treblinka’ya, Sobibor ve Chelmnolu köylülere kadar uzanıyor. Film tanıkların 9.5 saat boyunca birbirini destekleyen ifadeleriyle görüntülerin aralıksız devam etmesi sonucu tam ve eksiksiz bir bütünlük kazanırken, aynı zamanda anılara görsel, mekanlara dil kazandıran bir kanıt yaratılmış.

Shoah
Yönetmen: Claude Lanzmann
1985, Fransız yapımı

Kaynak:
www.medyatava.net


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>