>

YAŞAM KOÇU

Doğru işi bulmada etkili yöntemler

Etkili iş arama sürecini yürütmek için sihirli bir formül yok. İşte, iş arayanların yaptıkları 10 önemli hata ve izlenmesi gereken yollar.
 
   
 
 
     
'Kariyer kimliğiniz' nedir? Kendinizi tanımlamalısınız.

İş dünyasına çıkmanın sebebi nedir, pazarlanabilir becerileriniz nelerdir? Bir işten diğerine geçerken taşımış ve sahip olduğunuz transfer edilebilir becerileriniz nelerdir? Bugüne kadar ki kariyer başarılarınız nelerdir? İşyeri tercihleriniz nelerdir, ne çeşit bir ortamda ve nasıl insanlarla çalışmak istersiniz, ne şekilde bir çalışma tarzı hoşunuza gider? Eğer bu sorulara cevap veremiyorsanız kendinize bir kariyer değerlendirmesi yapabilir veya profesyonel bir kariyer danışmanından yardım isteyebilirsiniz. Hatırlamak gerekir ki, iş arama kişinin kendisiyle ilgilidir.

Sürecin içinde olduğunuzdan emin olun.

Kariyer hedefiniz nedir/iş aramada neye odaklanıyorsunuz? Kişisel kariyer değerlendirmesine bakarak ne çeşit bir iş dünyasına uygun düşüyorsunuz? Ne çeşit bir iş istiyorsunuz? Nasıl bir rol üstlenmek istiyorsunuz? Ve ne çeşit bir organizasyonun bir parçası olmayı istiyorsunuz? Ve bu organizasyondan ne çeşit avantajlar sağlamayı düşünüyorsunuz, örneğin ücret ve ek kazançlar vs.? Bütün tercihleri araştırmalısınız. İnterneti, kariyer merkezlerinin kaynaklarını ve kütüphaneyi iyice kullanmalısınız. Açık, net ve gerçekçi olmalısınız. O alanda çalışan insanlara veya arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Hatırlamalısınız ki, nereye gittiğini bilmezseniz oraya gidemezsiniz.

Size destek olacak materyalleri hazırlayınız.

İş aramada kullanacağınız kişisel destek materyallerini içeren bütün bir paket hazırlamalısınız. Bu, en azından CV, kişisel kariyer biyografisi, ve kartvizitleri kapsamalıdır. Ayrıca, mülakat sırasında tartışabileceğiniz kariyer başarılarınızın listesini kapsayabilir. CV sizinle ilgili bütün kariyer detaylarını yansıtır, biyografi okuyucuya kariyeriniz hakkında genel bir bilgi verir, ve kartvizitler sizinle nasıl bağlantı kuracaklarını gösterir. Özellikle davranışlarıyla bunu destekleyen ve işi ciddiye alanlar için, bunların üçü birlikte en doğru etkiyi bırakır.

Konusunda uzman olanlarla bağlantı kurunuz.

Seçmiş olduğunuz meslekte kişisel ve profesyonel/iş bağlantılarından oluşan bir network oluşturun. Profesyonel derneklere katılın ve gönüllü olarak yardım edin. Firmalar ve organizasyonlar konusunda araştırma yapıp, bilgi toplama bazlı mülakatlara katılın ve kontakt listenizi genişletmeye çalışın. Doğru pozisyonda ve uygun biri ile kuracağınız iyi bir kişisel bağlantı kişisel olmayan yüzlerce e-mailden daha değerli olabilir.

Bir hareket planı geliştiriniz.

Kapsamlı bir iş/kariyer arama planı geliştiriniz ve uygulayınız. Bu, atacağınız bütün adımları ve tanışmanız gereken kişileri, bilgi alma amaçlı yürüteceğiniz mülakatları, katılmanız gereken grup toplantılarını, kariyer/işle ilgili araştırma hedefleri ve gönüllü iş fırsatlarını kapsamalıdır. Bütün bunlar kağıt üzerine aktarılırsa yapılması daha kolay olacaktır. Hareket halinde olmaya çalışınız ve bunun üzerinde düşünmenin herhangi bir şeyi çözmeyeceğini unutmayınız.

Formaliteler için hazırlıklı olunuz.

Mülakata hazırlık gayet önemlidir. Zamanınız varken, mülakatta çıkması muhtemel zor sorulara verilebilecek cevaplar için hazırlık yapmalısınız. Örneğin, işten ayrılma, işe alım gibi konulardaki boşluklar vs. gibi sizi rahatsız eden herhangi bir şey olabilir. Arkadaşınızla deneme amaçlı mülakatlar yapınız ve bunu ciddiye alınız. Oyunun % 90′ı sizin kendinizi nasıl hissettiğinize bağlıdır.

İŞ ARAYANLARIN YAPTIKLARI 10 HATA

İnsanların çoğu iş arama konusunda yeterince tecrübeye sahip değillerdir. Oldukça sık rastlanan hatalar aşağıda açıklanmaktadır.

Net olmamak

Başarıların, becerilerin, değerlerin, ilgilerin ve beklentilerin farkında olamamak veya karşı tarafı ikna etmek için kendini uygun ve net bir şekilde ifade edememek.

Pasif bir yaklaşım sergilemek

İş ararken bütün yolları kullanmak gereklidir. Bilgi toplama amaçlı mülakatlar yapmak, kişisel bağlantılar kurmak, makale yazmak ve profesyonel ticari organizasyonlarda aktif rol almak proaktif aktivitelerdir.

Hedefi tayin edememek

En etkili iş arama yaklaşımı hedef belirleyerek olur. Özgeçmişi hedefe uygun bir şekilde hazırlamak, toptancılıktan kaçınmak ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Tutarsız yaklaşım sergilemek

Teklif alınabileceğini düşünülse bile her gün iş arama projesi için bir şeyler yapılmalıdır. Bu şekilde, sürekli ileriye atılan adımlar mülakatlarda daha fazla güven kazanmanızı sağlayacaktır.

Özgeçmişin önemsenmeyeceğini farzetmek

Özgeçmiş karşı tarafta etki bırakmak için en önemli bir fırsattır. Hayat hikayenizi anlatmak yerine onu hedefe uygun pazarlama aracı olarak hazırlayın. Çok kapsamlı bir geçmişiniz olsa dahi kısa ve anlaşılır olmasına çalışın.

Potansiyel işvereni kötü biri olarak düşünmek

İşverenlerin işe alım sürecinde iş arayanları bezdirmek gibi niyetleri yoktur. Onlar ihtiyaçlarını karşılayacak en uygun kişiyi bulmak durumundadırlar. Bu süreç içerisindeki yeriniz, karşı tarafı onların istediği en iyi aday olduğunuz konusunda ikna etmektir.

Mülakatı yapanın becerilerini büyütmek

Birçok yönetici mülakatlar konusunda eğitim almamıştır. Mülakat sürecini anlayıp, süreci yönlendirmek sizin avantajınızadır.

İşe alım otoritelerini dikkate almamak

Merak-heyecan duymak ile endişe arasındaki çizgi çok incedir. Bu geçişi ne zaman yaptığınızın farkında olun. Aşırı iddialı olmamaya çalışın.

Süreci takip etmemek

Teşekkür mektupları oldukça önemlidir ve mülakatı yapan kişiye sizin ilgi ve becerilerinizin uygunluğu konusunda iyi bir hatırlatma yoludur.

Yalnız başına bu sürece girmeye çalışmak

İş arama çok stresli bir süreç olabilir. İş avlama bir beceridir ve geliştirilebilir. Bilgi, destek, cesaret ve danışmanlık çok değerlidir. İşsiz olarak geçirdiğiniz her haftanın size maliyeti çok fazla olduğu için profesyonel yardım ve danışmanlık almak için yatırım yapmak daha ekonomik olabilmektedir. Bir kez başarılı olursanız, lütfen rahatlamanız gerektiğini düşünmeyin. Kariyer gelişimi uzun dönemli bir projedir. Bu sadece yeni bir sürecin başlangıcıdır. Artık, hayatta sürekli park yapabileceğimiz yerler yoktur. İşe alınmış olsanız dahi geleceğinizi yaratmaya devam etmelisiniz.


© COPYRIGHT 2008 COSMOTURK, All Rights Reserved. COSMOTURK'teki özel haberleri kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>