>

KÜLTÜR-SANAT

Emek Sineması Önünde “Bu Son Olsun” Galası Yapıldı!

12 Eylül dönemini mizahi tarzda anlatan"Bu Son Olsun" filminin gösterimi, EmekSineması önündeki kokteylin ardından Sinepop Sinemasında yapıldı…
 
   
 
 
     

Orçun Benli’nin yönettiği ve 12 Eylül dönemini mizahi tarzda anlatan "Bu Son Olsun" filminin galası, son günlerde yıkım tartışmalarıyla gündeme gelen tarihi Emek Sinemasının önünde yapıldı. Vizyona 6 Ocak Cuma günü girecek filmin galası, Yeşilçam Sokağı’ndaki Emek Sineması önünde, açık havada çadırlar ve ısıtıcılar eşliğinde düzenlenen kokteylle başladı.

Kokteyl dolayısıyla sokağın giriş ve çıkışları özel güvenlik elemanları tarafından kapatıldı. Davetliler, kokteyl alanına, Yeşilçam Sokağının İstiklal Caddesi üzerindeki girişinden davetiyelerini göstererek girdi. Galaya, filmin oyuncularından Engin Altan Düzyatan, Hazal Kaya, Ufuk Bayraktar, Ferit Kaya, Orhan Eşkin, Volga Sorgu, Serdar Orçin, Deniz Uğur, Bülent Çolak, Mustafa Üstündağ ve filmin müziklerine imza atan Cahit Berkay ile çok sayıda davetli katıldı.

Kokteylin ardından filmin gösterimi, aynı sokaktaki Sinepop Sinemasında yapıldı.

Yıkılma planları kamuoyunda büyük tepki yaratan Emek Sineması için bir destek de bu cuma gösterime girecek “Bu Son Olsun” filminin ekibinden geldi. Filmin Sinepop’ta yapılan gala gösterimi öncesinde konuklar Emek Sineması önünde bir sokak davetiyle ağırlandı.Emek Sineması’nda film galası yapmak pek çok yönetmenin hayalidir.

“Bu Son Olsun” filminin ekibi de aynı hayal kırıklığını yaşayarak galalarını Emek Sineması’nda yapamadılar. Ama bir süre için Emek Sineması’nın önünü eski günlerindeki hareketliliğine kavuşturdular.

Bu detayın dışında, 2 yıldır terk edilmiş durumdaki Emek Sineması’nın önü adeta 30 yıl boyunca ev sahipliği yaptığı İstanbul Film Festivali’nden bir gala gecesi görünümündeydi. Oyuncular, yönetmenler, sinema yazarları, kameralar... Ayrıca serilmiş kırmızı halı, sinemanın yanına kurulmuş bir perdede gösterilen filmin fragmanı, müzik sistemiyle çalınan nostaljik şarkılar da dikkat çekiciydi.Filmin aralarında Hazal Kaya ve Engin Altan Düzyatan’ın da olduğu oyuncu kadrosu ve yönetmeni Orçun Benli gazetecilere 2 yıldır kapalı duran Emek Sineması’nın önünde poz verdiler. Emek Sineması’nın kilitli, toz içindeki kapısına asılmış afişler de sinemanın hüznünü kısa süre için de olsa dağıttı. Bu kalabalık sokak galasının ardından filmin gösterimi Sinepop Sineması’nda yapıldı. Orçun Benli’nin ilk filmi olan “Bu Son Olsun”, 12 Eylül döneminde geçiyor. Filmde Balat’ta sokakta yaşayan evsiz beş adamın hikâyesi anlatılıyor.

Emek Sineması önündeki sokak davetine gazeteciler de yoğun ilgi gösterdi.

FİLMİN KONUSU

Yaşar, Apo, Kovboy Ali, Cevat ve Ertuğrul, Balat semtini mesken tutmuş beş evsizdir. Hayattaki tek gayeleri, karınlarını doyurmaktır. Sokaklarda yaşayan bu beş kişi, 12 Eylül 1980 sabahı geldiğinde sokağa çıkma yasağıyla karşı karşıya kalır. Yaşanan yanlışlıklar komedisi sonucu kendilerini siyasi mahkumlarla aynı cezaevinde bulurlar. Cezaevi yönetimi arasında ise bir güç savaşı mevcuttur. Uzun yıllardır burayı dilediği gibi yöneten cezaevi müdürü Hızır, askeri müdahaleyle cezaevine atanan Yüzbaşı Kenan’ın üstü olmasından memnun değildir. Cezaevi personeli de yaşanan yeni durumda kendilerine iyi bir yer edinme peşindedir. Bu keşmekeş, Yaşar ve arkadaşları için iyi bir fırsattır ve bu fırsatı değerlendirip kendilerini rahata erdirmeyi bilirler. Koğuşlardan bilgi taşıma konusunda cezaevi müdürüyle anlaşan Yaşar, bunun karşılığı mutfak, kütüphane, çamaşırhane gibi ortak kullanım alanlarının kendilerine bağlanmasını sağlar. Böylece evleri olduğu gibi artık bir işleri de vardır. Ancak kısa sürede bu yeni evlerinin hayallerindeki ev olmadığını anlarlar. Mahkumlara yapılan zulüm karşısında sessiz kalamazlar. Yaşar, dışarıdan da tanıdığı mahkumları kurtarmak ve duvarların birbirlerinden ayırdığı Sinan ile Lale çiftini kavuşturmak için plan yapar. Bu plandaki en büyük kozu ise kendilerini küçük gören cezaevi yönetiminin aşırı öz güvenidir."


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>