>

KÜLTÜR-SANAT

En iyi Kadın Oyuncu Hümeyra

Sinema Yazarları Derneği 38. Türk Sineması Ödülleri sahiplerini buldu. “Babam ve Oğlum” tam altı dalda SİYAD heykelciği kazandı.
 
   
 
 
     
SİYAD – Sinema Yazarları Derneği, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Türk Sineması ödül törenini 38. kez gerçekleştirdi. 27 Şubat Pazartesi gecesi Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan geceye Türk sinemasının önemli isimleri katıldı.

Bine yakın davetlinin izlediği törende, geçen yıl sinemalarımızda vizyona giren Çağan Irmak imzalı “Babam ve Oğlum” tam altı dalda ödül alarak geceye damgasını vurdu. Film, yönetmen, senaryo dallarında Çağan Irmak’ı üç kez sahneye çıkartan SİYAD, yardımcı erkek oyuncu bölümü dışındaki oyunculuk dallarında da “Babam ve Oğlum”u ödüllendirdi. Gecede “Anlat İstanbul” iki, “Gönül Yarası” ve “İki Genç Kız” birer ödül aldılar.

38. SİYAD Ödülleri’nin şu isimlere gitti:

En İyi Film: Babam ve Oğlum,

En İyi Yönetmen: Çağan Irmak (Babam ve Oğlum),

Mahmut Tali Öngören - En İyi Senaryo: Çağan Irmak (Babam ve Oğlum),

En İyi Görüntü Yönetmeni: Mehmet Aksın (Anlat İstanbul),

En İyi Müzik: Ortaklaşa olarak Gökhan Kırdar (Anlat İstanbul) ile Replikas (İki Genç Kız),

Cahide Sonku - En İyi Kadın Oyuncu: Hümeyra (Babam ve Oğlum),

En İyi Erkek Oyuncu: Çetin Tekindor (Babam ve Oğlum),

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Şerif Sezer (Babam ve Oğlum),

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Timuçin Esen (Gönül Yarası).

Törende, “Eğreti Gelin”le oyunculuk kariyerine başlayan Onur Ünsal da Umut Veren Genç Oyuncu Ödülü’nün sahibi olurken, Türk sinemasının önemli isimlerinden Gülşen Bubikoğlu, İzzet Günay, Şakir Eczacıbaşı, Türker İnanoğlu ve Yalçın Tura, SİYAD’dan birer Onur Ödülü aldılar.

Her yıl olduğu gibi Haftalık Antrakt Sinema Gazetesi okurlarının seçtiği yılın en beğenilen vizyon filmi ödülü de gecenin başında verildi. Okurların seçtiği “2005 Yılının En Beğenilen Filmi” de Babam ve Oğlum oldu.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>