>

KÜLTÜR-SANAT

Fahir Atakoğlu Trio- If

Fahir Atakoğlu Trio yeni albümü IF ile 3. Bodrum Fest kapsamında hayranlarıyla buluşacak, dünyanın en iyi davulcusu olarak adından söz ettiren, yaratıcı perküsyoncu Horacio El Negro ve basta Charles Floers eşlik edecek.
 
   
 
 
     
Tarih: 29 Haziran 2006, Perşembe
Yer: Bodrum Kale
Saat: 21:30
Türü: Caz,


Fahir Atakoğlu’nun son albümü “IF”, Aralık ayında Türk müzikseverlerle buluştu. IF, Atakoğlu’nun yıllardır caz festivallerinde çaldığı bestelerden oluşuyor. Albümün en önemli özelliklerinden biri, Atakoğlu’nun yeni kurduğu Far & Here adlı plak şirketinin ilk yapıtı olması.

Atakoğlu bu albüm için dünyaca ünlü 2 müzisyenle çalıştı: Horacio El Negro ve Anthony Jackson.

Horacio El Negro Hernandez Küba doğumlu, New York’ta yaşıyor ve şu an kendisinden “dünyanın en iyi davulcusu” olarak bahsediliyor. 'El Negro' Hernandez dünyadaki en yetenekli ve yaratıcı perküsyoncu. İlk Grammy ödülünü 1997’de Roy Hargrove'un "Crisol" parçasıyla aldı. İster McCoy Tyner, Michel Camilo, Michael Brecker, Arturo Sandoval gibi caz efsaneleri , ister Carlos Santana ve Stevie Winwood gibi rock starlar ya da Tito Puente’nin Tropi-Jazz All Star’ları, Kip Hanrahan ("Deep Rumba") gibi önemli Latin Amerika grupları olsun, günümüz uluslararası müzik arenasında birlikte çaldığı tüm sanatçılar tarafından 'El Negro' her zaman çok yönlü ve eşsiz bir davulcu olarak bilinmektedir. Michel Camilo ile birlikte "Live in Blue Note" albümü ile 2004’te ikinci bir Grammy aldı. Halen Müzik kitapları yazmakta olan müzisyen, birçok müzik videoları da yaptı. Halen Berklee School Of Music’te öğretim üyeliği yapmaktadır. Horacio 2004 yılında ilk solo albümü olan "Italuba" yı piyasaya çıkardı.

If albümünün notlarını Arif Mardin çıkarttı.ARİF MARDİN’İN SÖZLERİYLE “IF”:

“Fahir Atakoğlu, senfonik çalışmalar ve film müzikleri alanında Avrupa’da ve Türkiye’de çok saygı gören, uluslararası ödüllere sahip bir besteci. Besteleri, Avrupa ve Amerika çapında yer aldığı müzik festivallerinde takdir görmüş, coşkuyla karşılanmıştır. IF adlı bu albüm onun için ilginç bir dönüm noktası oluşturmaktadır. Doksan kişilik orkestra yerine, Fahir Atakoğlu’nun müziği burada sadece bir trio tarafından icra ediliyor. Fakat ne muhteşem bir trio!

Fahir’in piyano çalışı, tüm albüm boyunca büyülü bir atmosfer yaratıyor; gerek efsanevi basçı Anthony Jackson gerekse davul virtüözü Horacio El Negro Hernandez her zamanki gibi muhteşem.…”Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>