>

KÜLTÜR-SANAT

“Gelecek Uzun Sürer” 11 Kasım’da Sinemalarda!

"Savaş bir gün biterse kendimize şunu sormalıyız, peki ya ölüleri ne yapacağız, neden öldüler?" (Cesare Pavese)
 
   
 
 
     

Yeniden savaş senaryolarının yazıldığı bugünlerde, herkes 90’lı yıllara geri dönmekten bahsediyor. Peki ya 90’lı yıllarda yaşanılanlarla ne kadar yüzleştik? Üzerimize kapatılan evin bu karanlık odalarını açmaya hazır mıyız?

Dünya prömiyerini 36. Toronto Film Festivali’nde yapan, Özcan Alper’in ikinci uzun metrajlı filmi Gelecek Uzun Sürer, 11 Kasım’da sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Son olarak 17-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Yılmaz Güney Jüri Özel ödülü başta olmak üzere SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Film ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik ödüllerine layık görülen Gelecek Uzun Sürer’in başrol oyuncularından Durukan Ordu da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Filmde ağıtlar üstüne araştırma yapan Sumru’nun ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk konu ediliyor. Filmin başrollerini Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan ve Osman Karakoç paylaşıyor.

İlk filmi Sonbahar’la yurtiçi ve yurtdışında 30’dan fazla ödül alan Özcan Alper’in senaryosu da kendisine ait olan ikinci filminin yapımcılığını Almanya (UNAFILM) ve Fransa’yla (ARIZONA FILMS) beraber NAR FİLM üstleniyor.

Geçtiğimiz sene İstanbul, Diyarbakır, Van ve Hakkari kırsalında gerçekleştirilen Gelecek Uzun Sürer’in çekimleri toplam sekiz haftada tamamlandı. Film T.C. Kültür Bakanlığı, EURIMAGES, CNC (Fransa), NRW (Almanya), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Sur Belediyesi ve Van Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.11 Kasım’da vizyona girecek filmi merakla bekleyenler için dünyadan ilk görüşler şu şekilde:

“Bireysel, toplumsal ve tarihsel belleğin filmi… Heyecan veren genç bir yönetmenin sinemadaki olgunluğunun habercisi...”
PİERS HANDLING, TORONTO FİLM FESTİVALİ BAŞKANI

“Özcan Alper' in sakin ve şiirsel bu filmi, taviz vermeyen ve olağanüstü duygusal bir enerjiye sahip.”
DAN FAİNARU, SCREEN DAILY

GELECEK UZUN SÜRER HAKKINDA
SİNOPSİS


Geride bir mektup bırakarak kaybolan Harun’un anısıyla yaşayan Sumru ağıt çalışmaları için birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yolculuğa çıkar. Kısa süreliğine çıktığı bu yolculuk, hayatının en uzun yolculuğuna dönüşür. Bu yolculukta Sumru'nun yolu Diyarbakır sokaklarında korsan DVD satan sinefil Ahmet, Diyarbakır'da tek başına kalmış yıkık dökük kilisenin bekçisi olan Antranik amca ve bölgede sürmekte olan 'adı konulmamış savaşa' tanıklık eden pek çok karakterle kesişir.

KÜNYE

Senarist ve Yönetmen
Özcan Alper

Yapımcılar
Ersin Çelik
Soner Alper
Uygulayıcı Yapımcı
Cihan Aslı Filiz

Ortak Yapımcılar
Guillaume de Seille
Titus Kreyenberg

Görüntü Yönetmeni
Feza Çaldıran

Müzik
Mustafa Biber

Ses
Mohammed Mokhtary

Ses Tasarımcısı
Umut Şenyol

Sanat Yönetmeni
Tolunay Türköz

Kurgu
Ayhan Ergürsel
Thomas Balkenhol
Özcan Alper
Umut Sakallıoğlu

Yardımcı Yönetmen
Lusin Dink


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>