>

KÜLTÜR-SANAT

Gözetleme Kulesi Rotterdam Film Festivali’nde Yarışacak

Pelin Esmer’in son filmi Gözetleme Kulesi, 42.Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde ana yarışma bölümüne seçildi.
 
   
 
 
     

Gözetleme Kulesi 23 Ocak - 3 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin yarışma bölümünde Avrupa prömiyerini yapacak ve son dönem Dünya sinemasının öne çıkan 15 filmi ile Kaplan Ödülü için yarışacak.

Festivalin resmi web sitesi:
www.filmfestivalrotterdam.com/en/iffr-2013/sections/tiger-awards-competition-2013

Türkiye’de 16 Kasım’da gösterime giren ve öncesinde Dünya prömiyerini 37. Toronto Film Festivali’nde yapan film, Türkiye prömiyerini 19. Adana Altın Koza Film Festivali’nde gerçekleştirmiş ve festivalden En İyi Yönetmen dahil toplam 5 ödülle dönmüştü.

Filmde yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınan Nihat’la, otobüslerde hostes olarak çalışıp, Tosya’da küçük bir otogara sığınan Seher’in suçluluk duygularına karşı kendi kendilerine verdikleri savaşı artık birbirlerinin şahitliği altında yapmak zorunda kalışları konu ediliyor. Başrollerinde Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez’in yer aldığı filmde onlara Menderes Samancılar, Kadir Çermik, Laçin Ceylan, Rıza Akın, Mehmet Bozdoğan ve Mehmet Mola diğer rollerde eşlik ediyorlar.

Çekimleri 2011 sonbaharında Kastomunu’da gerçekleştirilen Gözetleme Kulesi; T.C. Kültür Bakanlığı, Eurimages, CNC (Fransa), Medienboard (Almanya) ve Ford’un katkılarıyla gerçekleştirildi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>