>

KÜLTÜR-SANAT

Hayatınızı Değiştirecek Günlük Rutinler

Bedensel sağlığımızın zihinsel ve ruhsal sağlığımızla etkileşim halinde olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur.
 
   
 
 
     

Ebru Şinik yeni kitabı Genleriniz Kaderiniz Değildir’de bu bilgiyi biraz daha genişleterek bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığımızın birbirleriyle sürekli etkileşim halinde olduğunu söylüyor yaşam tarzında yapılacak basit değişimlerle sürdürülebilir iyi hissetme halinin formülünü veriyor.

Yapılan araştırmalara göre hastalıkların %5’lik bir bölümü genlerle ilişkilendirilirken, %95’lik kısmı epigenetik aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Genlerin ne zaman, nerede ve ne kadar çalışacağını belirleyen mekanizma olan epigenetik diğer bir deyişle DNA’da kodlu olan genetik bilginin açığa çıkmasıyla meydana gelen değişiklikler bize gösteriyor ki, yaşam tarzı değişiklikleriyle genlerimizin ifadesini de değiştirebiliyoruz. Şinik, "Meme kanserine yakalananların sadece yüzde 5'inde meme kanseri geni bulunuyor. Yüzde 95'inde ise genetik kaynaklı değil. Bu yüzde 95'in meme kanseri olmasının nedeni yaşam tarzı. Günlük olarak yaptığınız tercihlerle kötü genleri pasif hale getirip, iyi genleri daha aktif hale getirebilirsiniz" diyor.

Genleriniz Kaderiniz Değil!


Gen davranışının/ifadesinin düşünceler, duygular, özel ve sosyal ilişkiler ve yaşanılan çevreden etkilendiği artık bilimsel olarak da kabul edilen bir gerçek. Yaşam tarzımızda yapacağımız değişikliklerle hastalık önleyici genleri aktif hale getirebilir, hastalık teşvik edici genleri ise pasif hale getirebiliriz.

Uyku, Beslenme, Sindirim, Egzersiz, Niyet, Düşünce

Hayatınıza katacağınız basit rutinlerle epigenetiğiniz üzerinde büyük değişimler yaratabilirsiniz. Güne başlarken yapacağınız ağız ve dil temizliğinin hemen ardından içilen ılık limonlu su, her gece kaliteli uyku, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlamanız, kısa süreli bir meditasyon, duygusal denge pratikleri, yaşama ve olaylara bakışınızdaki iyileşme, basit birkaç egzersiz gibi küçük dokunuşlar ile önce bir gününüzü sonra tüm yaşamınızı değiştirmek mümkün.

Ebru Şinik yeni kitabında bu amaca hizmet eden onlarca rutin önerisinde bulunuyor. Kitapta yer alan bilimsel araştırma sonuçları her bir rutinin tam olarak neye fayda gösterdiğini anlamak konusunda oldukça yardımcı. Beynimizin nasıl çalıştığını, sindirim sistemimizin nelerden etkilendiğini ve neyi nasıl etkilediğini, duygusal durumumuzun yaşam kalitemizi belirlemedeki rolünü, niyetin beynimizin tezahür yeteneği üzerindeki gücünü, egzersiz, meditasyon ve omurga sağlığı için yoganın sadece bedensel değil bütünsel sağlığımıza olan belirleyiciliği konusunda bilimsel kanıtlar sunan Şinik bu kitabıyla günlük rutinlerin yaşamı dönüştürme gücünü fark etmemizi sağlıyor.

Kısa sürede binlerce okur tarafından ilgi gören Genleriniz Kaderiniz Değildir, günü kurtarmanın uzun vadede yeterli olmadığına, sağlıklı ve iyi hissetme halinin yaşamın genelinde var olmasının gerekliliğine dikkat çekerken bu kalıcı iyileşmenin de formülünü veriyor.

Günlük Rutinlerle Yaşamınızı Dönüştürün

Stres yönetimi, niyetin gücü, duygusal detoks, uyku düzeni, sindirim sistemi sağlığı, beslenme, baharatların mucizevi etkileri, kutsal sular ve çay tarifleri ve uykusuzluk, kabızlık, kış boyunca rahat nefes almak için ev yapımı reçeteler, masaj ve aromaterapik yağlar gibi temel başlıklar altında toplanan rutinlerin dönüştürücü gücünden faydalanmak isteyenler için kitapta yer alan onlarca rutinden birkaçını sizin için seçtik:

Bütünsel Sağlık, Mutluluk ve Güzellik Önerileri;

1.Dil Toksin Sıyırma ve Ağızda Yağ Çalkalama: Eczane ve kozmetik marketlerde de bulabileceğiniz basit bir dil sıyırma aparatıyla, sabahları dilinizin üzerini sıyırabilirsiniz. Sabah yataktan kalktıktan sonra, dilimizin üzerinde biriken toksik tabakayı sıyırmak ve hemen arkasından susam yağı ya da hindistancevizi yağıyla ağzımızı çalkalamak uzun vadede bütünsel sağlığımız açısından çok önemli bir adım olacaktır. Yağ çalkalama işleminin hemen ardından ağzınızda köpükleşmiş olan yağı bir peçeteye tükürüp, daha sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
2.Ilık Limonlu Su: Ağız hijyeninden sonra yapacağınız ikinci iş mutlaka ılık limonlu su içmek olmalı. Büyükçe bir bardağa 2/3 oranında oda sıcaklığında su koyun ve üzerine tamamlayacak kadar kaynar su ekleyin. Bu ılık suya yarım limon sıkın ve dilerseniz kilo kontrolü için de bir tatlı kaşığı da bal ekleyin. Limon her ne kadar asidik bir besin olsa da, mideye girdiği anda bedeni temizleyici etkiler barındıran mucizevi bir detoks besinidir.
3. Burun Nefesi: Gün boyunca nefes alıp vermek için burnunuzu kullanın ve bu sayede bedensel ve zihinsel enerjinizi yükseltin. Doğru nefes alarak yaşlanma belirtilerini uzun yıllar öteleyebilir, stresinizi yönetebilir, bedeninizin doğal detoks mekanizmasını çalıştırabilir, metabolizmanızı canlandırabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
4. Uyumsuz Gıda Birleşimleri: Her biri ayrı ayrı çok sağlıklı besinler olsa da, gıdaları yanlış eşleştirmenin bu faydayı gölgelediğini herkes bilir. Birbiriyle uyumlu ve fayda yükseltici etkileşimi olan gıdaları, doğru pişirme ve hazırlama teknikleriyle bir araya getirerek küçük değişikliklerle beslenme rutinlerinizde hayati etkiler yaratabilirsiniz.
5. Sevgi ve Şefkat Dolu İlişkiler Geliştirin: Mutluluk kendimizle olan ilişkimiz kadar başkalarıyla olan ilişkilerimizin besleyiciliğinde de saklı. Gallup’un yüz elli ülkede gerçekleştirdiği Total Wellbeing konulu araştırmasında çıkan sonuca göre, hayatımızın en mutlu anları hemen hemen her zaman başka birinin de varlığı esnasında yaşanıyor. O halde ilişki ve iletişim içinde olduğumuz insanlara karşı daha sevgi dolu, daha ilgili ve daha şefkatli davranış ve yaklaşımlar geliştirerek hem kendi mutluluğumuz hem de hayatın enerjisi üzerinde olumlu etkiler yarabiliriz.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>