>

KÜLTÜR-SANAT

Hezarfen Ney Konçertosu

Fazıl Say’ın yeni eseri Hezarfen Ney Konçertosu’nun dünya prömiyeri almanya’da yapılacak...
 
   
 
 
     

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın yeni eseri Hezarfen Ney Konçertosu’nun dünya prömiyeri Almanya Mannheim’de yapılacak.

Musikalische Akademie des Nationaltheater-Mannheim Orkestrası ‘nın siparişi üzerine bestelenen eser ilk kez 5-6 Mart’ta Mozartsaal, Rosengarten Mannheim’de seslendirilecek. Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar kendi kanatlarıyla uçan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin sıradaşı hikayesini anlatan Hezarfen Ney Konçertosu; “İstanbul 1632 Baharı”, “ Galata Kulesi “ , “ Uçuş “ , “ Cezayir Sürgünü “ adını alan birbirine bağlı dört bölümden oluşuyor.

“ HEZARFEN NEY KONÇERTOSU “

Prömiyerde Neyzen Burcu Karadağ’a Şef Dan Ettinger yönetimindeki Musikalische Akademie des Nationaltheater-Mannheim Orkestrası eşlik ediyor.

Hezarfen Ney Konçertosu’nun ilk bölümü olan “İstanbul 1632 Baharı”’nda Hezarfen’in o günün sabahındaki endişeleri ve korkuları anlatılır. İkinci bölüm olan “ Galata Kulesi”nde ise; Hezarfen, uçuşunun başlayacağı Galata Kulesi’nin önüne gelmiştir. Büyük bir kalabalık gösteriyi izlemek için oradadır. Lehte ve aleyhte tezahüratlar işitilir. Kalabalık gürültülüdür. Hezarfen ise sadece uçmayı düşünmektedir. Üçüncü bölüm olan “ Uçuş” ta Hezarfen kulenin tepesinden kendisini boşluğa bırakır. 9 dakika boyunca uçacaktır. Eserin son bölümünde ise; dramatik “Cezayir Sürgünü” anlatılır.

Say bu eserinde, Hezarfen’in uçuşu sırasındaki büyük hayalperestliğini ve Hezarfen’in içindeki eşi benzeri olmayan duyguyu dile getirmek için Ney ve Kudüm’ün yanı sıra “Waterphone” , “Ufodrum” , “Sansula” , “Vibratone” gibi repertuvarda henüz çok az rastlanmış günümüzün en yeni enstrümanlarını da kullanıyor.

TÜRK KIZILAYI’NA YARDIM KONSERİ

Almanya’daki prömiyerden önce 4 Mart tarihinde Musensaal, Rosengarten Mannheim’de Say’ın eserlerinin yanı sıra Strauss ve Schubert’in eserlerinin de seslendirileceği, geliri Türk Kızılayı’na ve Klasse 2000 projesine bağışlanacak olan bir yardım konseri gerçekleşecek.

Bu yardım konserinde Fazıl Say ve Burcu Karadağ’ın yanı sıra Tamara Banjesevic, Atsuko Kinoshita, Andrei Rosianu, Julien Heichelbech, Friedemann Döling, Johannes Dölger gibi sanatçılar da sahne alacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>