>

KÜLTÜR-SANAT

Mar’ın Galası Van’da Yapıldı

Van... Depremin yıkıntılarından, küllerinden doğan Anka kuşu misali yeniden doğmaya çalışan şehir...
 
   
 
 
     

Bugün gösterime giren Caner Erzincan’ın yönettiği Mar filmi Van'ın yaralarını bir nebze de olsa sarmak için galasını 18 Nisan Çarşamba günü oyuncularının katılımıyla Van'da yaptı. Daha önce 16 Nisan’da yapılacağı duyurulan gala Van’da 13 Nisan Cuma günü sabaha karşı meydana gelen depremler sonucu ertelenmişti. Mar’ın gösterimi Van 100. Yıl Üniversitesi’nin katkılarıyla Van’ın en büyük deprem konteynır bölgesi olan Hüsrev Paşa’da 700 kişilik bir çadırda yapıldı.
Konusu Van’da geçen Mar depremzedeler tarafından ilgiyle izlendi, özellikle çocuklar yılan ve salyangozların olduğu sahnelerde çok eğlendi! Mar uzun ve zorlu bir kıştan yorgun bir biçimde çıkan Vanlılar’ı bir sürede olsa dertlerinden uzaklaştırdı, sinemanın bütünleştirici atmosferine soktu. Vanlılar filmin oyuncularına da büyük ilgi gösterdi, onlarla dertleşti, bol bol fotoğraf çektirdi.

FİLM VANLI DEPREMZEDELER İÇİN GALADAN SONRAKİ GÜNLERDE ÜCRETSİZ OLARAK GÖSTERİLMEYE DEVAM EDECEK…KONUSU:
Taşrada yaşayan öksüz iki kardeş ve eli kolu bağlı bir babanın hayata tutunma çabasını ele alıyor. Güven; yağan yağmurla aşkının ilk tohumlarını yüreğine eker. Yılmaz; güneş kızgınlığı kadar aşkın ilk dokunuşları bedeninde derinden hisseder. Hacı Halil ise yüreğindeki ve bedenindeki eksik parçalarla son bir yola çıkmak ister. Üçü de yalnız ve bu ıssızlığı kapatacak bir sevgi-kadın arayışı içinde. Ama o kadınlara ulaşmak, coğrafyanın engebeli arazisi kadar zor ve meşakkatli, sosyal ve kültürel olarak da bir o kadar imkansız gibidir. Küçük bir yerde, küçük düşler görmeye çalışan bu insanlar için hayat her an hırçınlaşabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>