>

KÜLTÜR-SANAT

İki festival birarada...

Bu yıl 8.si düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali ve ilki düzenlenen 35 İzmir Film Festivali İzmirli sanat severleri sinemayla buluşturmaya hazırlanıyor.
 
   
 
 
     
8. Uluslar arası İzmir Kısa Film Festivali & 35 İzmir Film Festivali 03-18 Kasım 2007

Bu yıl 8.si düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali ve bu yıl ilki düzenlenen 35 İzmir Film Festivali İzmirli sanat severleri sinemayla buluşturmaya hazırlanıyor.

Festival başkanı Kayhan KIRMIZIGÜL açıklamalarında” İzmir’in uzun zamandır film festivali yoktu.Bu sene 2 Festival yapmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.Festivalin bu yılki teması “Büyük Buluşma”. Bu başlık altında festivalin bu yılki programıda bir ilk niteliğinde. Bu yıl festivalde dünyanın en iyi 100 kısa filmini seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyoruz. Dünya çapındaki önemli festivallerin ödüllü kısaları “En İyi 100 Kısa Film” başlığı ile festivalin bu yılki programını oluşturucak.

Festival süresi boyunca, film gösterimleriyle beraber festivalin temasıyla bağlantılı gerçekleştirilecek olan sergiler, partiler ve çeşitli etkinliklerle de İzmirde 15 gün boyunca farklı bir hava esecek. EXPO nun önemli bir organizasyon olduğuna dair kimsenin bir şüphesi olduğunu sanmıyoruz.İzmir’in bu yarışta çok önemli avantajları olduğuna yürekten inanıyoruz her şeyden önce İzmirliler olarak bunu yürekten arzuluyoruz.7 yıllık bir birikime sahip olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nin EXPO’nun İzmir’de gerçekleşmesi durumunda 2015 yılında 15 yaşında olacağını hatırlatmak istiyorum. Avrupa Film Festivalleri Birliği Üyesi olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’ne geçtiğimiz yıl 65 ülkeden başvuru yapılmış olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. İzmir’in kültürel etkinlikler haritasındaki en önemli kavşak noktalarından biriyiz. Uluslararası İzmir kısa Film Festivali’nin adı, İKSV tarafından gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Festivali, Avrupa Caz Festivali gibi saygın kültürel etkinliklerin yanında anılmaktadır. 7 yılı tüm zorluklara rağmen geride bırakan Uluslararası İzmir kısa Film Festivali’nin Türkiye’nin uluslararası düzeyde tanıtımına önemli katkıda bulunduğunu başta bize maddi ve manevi destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Başbakanlık Tanıtma Fonu kabul ve tescil etmişlerdir. 2008 Şubatına kadar önümüzde kasımda gerçekleştireceğimiz bir festival dönemi daha var. Bu yıl İzmir’in EXPO adaylığı ile ilgili Üyesi olduğumuz ve 250 üyesi bulunan ECFF nezdinde girişimlerde bulunacağız. Yürüteceğimiz çalışmayla kendilerini bilgilendireceğiz. Ayrıca ayda ortalama 10.000 kişi tarafından ziyaret edilen web sitemizi bu yıl İzmir EXPO 2015 resmi adayı temasıyla yeniden açacağız. Yurt dışı için hazırlanan tüm iletişim formları ve matbuu malzemede EXPO logosunun kullanılacağız. Biz Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>