>

KÜLTÜR-SANAT

İstanbul Modern’de “Gerçek Öyküler”

İstanbul Modern, Fransız fotoğrafçı, yazar ve ressam François- Marie Banier’nin “Gerçek Öyküler” başlıklı fotoğraf sergisini 30 Mayıs Salı günü açıyor.
 
   
 
 
     
Fransız Baharı 2006 kapsamında olan sergi 27 Ağustos’a dek sürecek. Küratörlüğünü Engin Özendes’in yaptığı sergide, Fransız fotoğraf sanatı tarihine ismini yazdıran benzersiz bir evrene sahip Banier, bakışı okumayla sınıyor ve yapıtlarında sözcükler, görüntüler, formlar ve renklere de başvuruyor.


Michelangelo ve Enrica Antonioni
Cannes, Mayıs 1997


Paris, Tokyo, Roma, Münih, Milano, Budapeşte, Stuttgart gibi kentlerde sergiler açan 1947 Paris doğumlu sanatçının dört fotoğraf kitabı ve beş romanı bulunuyor.
100’den fazla yapıtın yer aldığı ve altı bölüme ayrılan “Gerçek Öyküler” başlıklı sergi, bir anlamda sanatçının fotografik romanı, “gelip geçenlerim” diye adlandırdığı yayalarla karşılaşma anıyla, sokakta başlıyor. “Ruhların kâhini” olarak nitelendirilen Banier, kısa anların mekânı olan sokaklarda yolları kesişenlerin portrelerinde tutkuyu, sessizliği ve inceliği temsil eden bireylerle, dışlanmışlarla, yalnızlarla gönül bağını sergiler adeta. Fotoğraf makinası bir penceredir ve sokak, insanların ruhlarının sırrını sunar.


Vladimir Horowitz / New York, 1989


Portreler galerisinde fotoğrafçı bir yazar olarak, düşleri bir bir sıralayarak kendi aile romanını inşa eder. “Anın koreografı” olan Banier, kendi deyişiyle birbirinden ünlü isimleri uçurumun kenarında yakalar ve bu kısacık an içinde, aldırmazlıktan bağışık olarak kendilerini gösterirler.


Düşüncelerimin Küpeştesinde
Fotoğraf üzerine mürekkep, 28 Temmuz 2002


Bir ressam ve roman yazarı olarak, yazıyı bir oyun gibi işleyen sanatçı, yaşamı sevmek ve daha iyi anlamak için kelimelerden, imgelerden, biçimlerden ve renklerden yararlanarak benzersiz bir fotografik ve plastik yaratımla, modellerinin önünde kendini yok ederek, fotoğraflardan kişisel bir tarih yaratır.
İsimsizlerin olduğu kadar ünlülerin de fotoğrafçısı olan François-Marie Banier, 1960’lı yıllarda yazar olarak tanınır. Sonrasında fotoğraf ve resim sanatsal uğraşının merkezine yerleşir.


David Rocksavage/ Paris, Temmuz, 1991


Elinde kamerası ile zaman zaman Paris sokaklarında, zaman zaman başka ülke kentlerinin sokaklarında hiç hesaplamadan yaşamın içine dalar. Onun için yaşamın gerçeği, bir yaratıcıdan daha yaratıcıdır. Yürüyüşlerin, yani üslupların fotoğraflarını çeker.

François-Marie Banier, geri gelmeyecek bir anın, bir daha yaşanmayacak ve orada öylece bulunamayacak görüntülerin çekimi ile “Gerçek Öyküler”i fotoğraflar.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>