>

KÜLTÜR-SANAT

İstanbul Müzik Festivali başlıyor

700’den fazla sanatçının katılacağı Uluslararası Müzik Festivali’nin programında 5 orkestra, 5 oda orkestrası konseri, 9 oda müziği dinletisi, 8 resital, 2 geleneksel müzik konseri ve 2 dans gösterisi yer alıyor.
 
   
 
 
     
İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda gerçekleşecek 33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’yle, 6 Haziran - 2 Temmuz 2005 tarihleri arasında 700’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayarak, izleyenlere müzikle dolu yaz akşamları yaşatacak.  

Festival’in bu yılki seçkin konukları ile barok dönemden başlayacak müzik yolculuğu, Rus ve Alman Romantikleri ile renklenerek, 20. yüzyıla uzanacak.
       
ODA MÜZİĞİ DAMGASINI VURACAK
5 orkestra, 5 oda orkestrası konseri, 9 oda müziği dinletisi, 8 resital, 2 geleneksel müzik konseri ve 2 dans gösterisiyle müzikseverleri İstanbul’un tarihi mekanlarında ağırlayacak olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, kent semalarını müzikle doldurmaya hazırlanıyor.
       

FESTİVAL PROGRAMI TANITILDI
Sponsorluğunu Eczacıbaşı Holding’in üstlendiği 33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin programı, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bugün Türkiye’nin, Avrupa Birliği üyeliği sürecindeki gelişmelerin de etkisiyle, yeni bir çağdaşlaşma atılımı dönemini yaşadığını belirterek, “Bu atılımda sanatın rolünün, tartışılamayacak kadar büyük olduğunu görüyoruz. Ülkemizde de, ileri ve çağdaş sanatın kamunun ve özel kesimin olanakları ile desteklenmesi gerekiyor. Sağlanan desteğin devlet ile özel kişi ve kuruluşlar arasında dengeli bir biçimde dağılması ise, sanatın sağlıklı gelişiminin güvencesini oluşturuyor. Biz de Eczacıbaşı Topluluğu olarak, sanatın ve sanatçıların desteklenmesini, topluma karşı üstlendiğimiz sorumluluklardan biri kabul ediyoruz” dedi.
       
FESTİVAL MEKANLARI
İzleyicilerini kentin beş değişik köşesindeki mekânlarda ağırlayacak olan 33.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ne bu yıl Aya İrini Müzesi, Darphane-i Âmire Binaları, Bulgar Kilisesi, Atatürk Kültür Merkezi, Yıldız Sarayı Tiyatrosu, Ses Tiyatrosu ve Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Salonu ev sahipliği yapacak.
       
HEYECANLA BEKLENEN KONUKLAR
Günümüzün en önemli şan sanatçılarından biri olarak kabul edilen Anne Sofie von Otter, bugün dünyanın en saygın ve aranan şeflerinden biri olan Valery Gergiev, ney üstadı Kudsi Erguner ile bir performansa imza atacak olan çağdaş dansın en büyük isimlerinden Carolyn Carlson, tüm dünyada genç kemancıların ilahı sayılan Joshua Bell ve “Külkedisi” balesiyle İstanbullu sanatseverleri büyüleyecek olan Monte Carlo Balesi, 33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin heyecanla beklenen konukları arasında…
       
DORUKTA BİR GECE
Bu yıl festival, arya ve lied sevenler için de bir ayrıcalık yapıyor.
Kraliçe Elizabeth Yarışması’nda dereceye giren sanatçıları “Ödüllü Sesler” adlı konser dizisinde, başlangıcından bu yana Siemens Opera Yarışması’nda ödül alan sanatçıları ise “Dorukta Bir Gece” adlı konserle yeniden sahneye davet ediyor.
       
AÇILIŞ 6 HAZİRAN’DA BORUSAN’LA
33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin açılışı Aya İrini Müzesi’nde 6 Haziran Pazartesi günü gerçekleşecek.

Festivalin açılış konserini 2003 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın sürekli orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası veriyor.
       

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ
LEYLA GENCER
Açılış konseri öncesindeki törende Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ de verilecek.
       
Festival’in ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ bu yıl dünya opera sahnelerine kazandırdığı sayısız opera ile çağdaşı sanatçılardan çok farklı bir yol izleyerek ülkemizi uluslararası platformda 50 yıla yakın zamandır temsil eden, ve opera dünyasına hizmetlerini La Scala’nın akademisinde genç sanatçılar yetiştirerek sürdüren opera dünyasının “La Diva Turca”sı Devlet Sanatçısı Leyla Gencer’e sunulacak.
       
BİLETLER NE ZAMAN, NEREDEN?
33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin biletleri 21 Mayıs Cumartesi gününden itibaren Biletix satış noktaları, www.biletix.com ve Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00) aracılığıyla ve Atatürk Kültür Merkezi gişesinden satışa sunulacak.
       
İKSD (İstanbul Kültür Sanat Dostları) üyelerinin öncelikli bilet rezervasyon ve satışları 14-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Lale Kartı sahipleri festival biletlerinde tüm fiyat kategorilerinde % 20-25 oranındaki “özel İKSD Lale Kartı indirimi”nden yararlanabilecekler.
       
Biletlerini öncelikli dönemde almayan Lale üyeleri, 21 Mayıs 2005 tarihinden sonraki dönemde de, Biletix hizmet bedeli ödeyerek, özel ID Lale Kartı indiriminden faydalanmaya devam edecekler.
       
Biletix satış noktalarında ve AKM’deki Ana Gişeden yapılan bilet alımlarında kredi kartı da geçerli olacak.
       
2 Haziran Perşembe gününden itibaren her gün saat 10.00-17.00 arası, 33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin ana konser mekânlarından biri olan Aya İrini Müzesi gişesinden de bilet satışı yapılacak. Ayrıca Festival başladıktan sonra konser günleri gösteri mekânlarında da konser başlayana kadar bilet satışına devam edilecek.
       
BİLET FİYATLARI
33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali bilet fiyatları, 10.-YTL ile 150.-YTL arasında değişiyor.
       
FESTİVAL BROŞÜRÜ & KİTAPÇIĞI
33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Broşürü, 14 Mayıs Cumartesi gününden, Festival Kitapçığı da 21 Mayıs Cumartesi gününden itibaren AKM gişesi ve İKSV binasından (İstiklal Caddesi No: 146, Beyoğlu) temin edilebilir. Ayrıca 2 Haziran’dan sonra Aya İrini Müzesi gişesinden de Festival Kitapçığı temin edilebilecek.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>