>

KÜLTÜR-SANAT

Kader mi İnsanı Yönetir İnsan mı Kaderi?

Altın Portakal Film Festivali’nde özel gösterimle sinemaseverlerin karşısına çıkan ‘Daire’ filmi, bu ikilem üzerinde seyrediyor.
 
   
 
 
     

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, yarışma filmlerinin yanı sıra özel gösterimlerle de dolu dolu geçiyor. Festivalde son olarak yönetmenliğini Atıl İnaç ‘ın yaptığı ‘Daire’ adlı film seyircisiyle buluştu. AKM Aspendos Salonu’ndaki gösterimin ardından yönetmen ve oyuncuların katıldığı bir söyleşi gerçekleştirildi. Ceylan Özçelik’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye yönetmen Atıl İnaç, oyuncular Fatih Al, Erol Babaoğlu, Nihat Alptekin ve filmin yapımcısı Derya Tarım katıldı. Aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan İnaç, daha önce Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarıştığı için ‘Daire’nin Altın Portakal’daki yarışmaya katılamadığını söyledi. Oyuncu Fatih Al ise özgürlükçü bir anlayışla çalıştıklarını kaydederek, “Ortak kararlar doğrultusunda ortaya çıkan bir senaryo üzerinde çalıştık. Söylemek istediğim her şeyi senaryoda söyleyebildim. Bunun için İnaç’a teşekkür ederim” dedi.

FİLMİN KONUSU:

Film, üniversitede öğretim görevini kaybettikten sonra kullanılmayan bir havaalanında güvenlik görevlisi olan Feramus ile taşra belediye tiyatrosu kapatılınca işini kaybederek hayatla inatlaşmak adına bir camide ölü yıkayıcı olarak çalışmaya başlayan Betül’ün yaşamaya fırsat bulamadıkları aşklarını anlatıyor. ‘Kader mi insanı yönetir? İnsan mı kaderi?’ ikilemi üzerinde duran film, her gün ayakları üzerinde durabilmek için çabalayan insanları ve düzeni konu ediniyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>