>

KÜLTÜR-SANAT

`Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür’ Yeniden Tiyatroseverler ile Buluşuyor

Tuğba Erdem’in oyunculuğu ve Balahan Gürel yönetmenliği ile yoğun ilgi gören oyun 12 Nisan Çarşamba günü Besa Sahne Cevahir’de izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.
 
   
 
 
     

Detaylıca işlenmiş karakteriyle dikkatleri üzerine çeken Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür, Besa Sahne Cevahir’de tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. Amerikan erken dönem feminist edebiyatının en önemlilerinden Sarı Duvar Kâğıdı hikâyesinden ilhamla yola çıkarak yazılan özgün tiyatro eseri; Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür, sürükleyici anlatımıyla izleyicinin beğenisini kazandı. Kadını merkezine alan oyun; “Farklılık nedir? Uyum sağladığımız şeyler bizi tutsak edebilir mi?” gibi sorularla tiyatro severleri karşılarken, diğer taraftan da insanların “kim olmanı” istediği ile ilgili soruların içine çekiyor.

Kalıplaşmış düzene farklı bir bakış açısı sunuyor!

Kadınların yaşadıkları sorunları odağına alarak, geleneksel bakış açısına ışık tutan tek perdelik oyun; Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür değindiği noktalar ile tiyatro severleri hikâyenin içine çekiyor. Yüzyıllardır süre gelen düzene izleyicinin farklı bir bakış açısıyla bakmasını sağlayan özgün tiyatro eseri, ana karakterin çözmeye çalıştığı sıradanlaşmış düzeni yırtmaya çalışmasını yeni bir dille ifade etmesini konu alıyor. Birçok sosyal katmanın altında ne olduğunu ortaya çıkarıp konunun etrafında dolaşan Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür, farkındalıkları kabullenmeyi ve normal olanın üzerine izleyiciyi düşünmeye zorlayarak; geleneksel bakış açısına bütüncül bir pencereden bakmasını sağlıyor.

Sıkıştığımız düzen ve kalıplardan özgürleşmeye dair bir çağrı niteliğinde olan “Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür, 15 Nisan Black Box Sahne Watergarden Performans Merkezi’nde ve 16 Nisan Kadıköy Boa Sahne’de sahnelenecek.

KÜNYE

Yöneten: Balahan Gürel
Yazan: Balahan Gürel, Tuğba Erdem
Oynayan: Tuğba Erdem
Yapım: Federal Yapım
Proje Danışmanları: Dicle Doğan
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Kostüm ve Desen Tasarımı: Emre Aksakarya
Sahne Tasarımı: Işıl Çağlar Narler
Desinatör: Çisem Savaş Erdoğan
Koordinatör: Elif Nutku
Yönetmen Yardımcısı: Ebru Terzi
Fotoğraflar: Şevval Balkan
Fotoğraf Ekibi: Simay Başık, Ecenur Saygın
Afiş Tasarımı: Gökhan Yeter

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>