>

KÜLTÜR-SANAT

“Keşanlı Ali Destanı” Oyununun Afişi Yayınlandı

Delikanlı Ali’si, güzeller güzeli Zilha’sıyla, işte meşhur Sineklidağ Mahallesi!
 
   
 
 
     

Haldun Taner tarafından dünya tiyatrosuna armağan edilişinin 56. yılında, Türk tiyatrosunun efsane yönetmeni Yücel Erten rejisiyle yeniden perde açmaya hazırlanan “Keşanlı Ali Destanı”nın afişi yayınlandı! Başarılı görsel tasarımcı Emre Erdem’in hazırladığı afişte, uzaktaki şehre tepeden bakan Sineklidağ mahallesi sakinleri; Keşanlı Ali’yi canlandıran İlker Ayrık ve Zilha’ya hayat veren Birce Akalay ile birlikte oyunun diğer başrol oyuncuları Meral Çetinkaya, Köksal Engür, Nilgün Kasapbaşoğlu Aykut Taşkın ve Hilmi Özçelik yer alıyor. Pervasız Tiyatro prodüksiyonu “Keşanlı Ali Destanı”, 20 Şubat Perşembe akşamı saat 20.30’da TİM Show Center’daki prömiyerinin ardından, 29 Şubat Cumartesi akşamı saat 20.30’da aynı sahnede tiyatroseverlerle buluşacak.

Tipleri, çevresi, müziği ile yüzde yüz ‘bizim’ olan “Keşanlı Ali Destanı”, büyük bir kentin eteklerinde yer alan gecekondulardan oluşmuş, ezilen yoksul insanların yaşadığı o meşhur Sineklidağ mahallesinde geçiyor. Halkın kendi yaşantısını, meselelerini, arzularını yansıtan oyun, bir gecekondu efendisinin kahramanlık destanı üzerinden ‘asil’ büyük bir şehrin, hatta bütün bir toplumun hicvini yapıyor.

“Keşanlı Ali Destanı” ilk kez 1964’te Gülriz Sururi, Engin Cezzar, Semiha Berksoy başta olmak üzere 40 kişilik dev bir kadro ve Genco Erkal rejisiyle dünya prömiyerini yapmıştı. Türkiye’de epik tiyatronun öncüsü kabul edilen Haldun Taner’in, epik bir halk tiyatrosu üslubunda kaleme aldığı; Yalçın Tura’nın müziklerini yazdığı “Keşanlı Ali Destanı”, Yücel Erten rejisiyle ve Pervasız Tiyatro prodüksiyonuyla yeniden tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İlker Ayrık’ın Keşanlı Ali’yi, Birce Akalay’ın Zilha karakterini canlandırdığı oyunda duayen oyuncular Meral Çetinkaya Şerif Abla; Köksal Engür Derviş Dayı/Sarhoş Rasih; Nilgün Kasapbaşoğlu ise Madam Olga karakterlerine hayat veriyor. Ayhan Anıl, Aykut Taşkın, Cem Cücenoğlu, Hilmi Özçelik ve Burak Şafak’ın da rol aldığı oyunun dekorunda Barış Dinçel, kostüm tasarımında Gamze Kuş, ışık tasarımında ise Yakup Çartık’ın imzaları yer alıyor. Müzik direktörlüğünü Çiğdem Erken’in üstlendiği oyunun koreografisi Hamit Erentürk’e ait. Oyunda, 50 kişilik oyuncu kadrosuna 10 kişiden oluşan bir orkestra eşlik ediyor.

Prömiyeri 20 Şubat 2020 Perşembe akşamı saat 20.30’da TİM Show Center’da gerçekleşecek “Keşanlı Ali Destanı”, 29 Şubat 2020 Cumartesi akşamı saat 20.30’da yine TİM Show Center’da izlenebilir. Oyunun biletleri, biletix.com adresinden ve gişeden temin edilebilir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>