>

KÜLTÜR-SANAT

Kırların Çiçekleri ve Bahar Sergisi

Vasfiye Aydın’ın ilk kişisel resim sergisi, 8– 21 Mayıs tarihleri arasında Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği’nde...
 
   
 
 
     
Resimlerinde yaşamın gözden kaçırdığımız basit ayrıntılarını işleyerek küçük mutlulukları yakalamayı hedefleyen Vasfiye Aydın, ilk kişisel sergisini 8– 21 Mayıs tarihleri arasında Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği’nde açıyor.

“Kırların Çiçekleri ve Bahar Sergisi” birçok insanın sadeliği, güzelliği karşısında mutluluk, coşku, heyecan ve sevinç duyduğu, erken baharın müjdecisi papatyalara ve kır çiçeklerine geniş yer ayırıyor. Hayatın koşuşturmacası içinde, git gide daha karmaşık şeylerle mutluluğu yakalamaya çalıştığımız noktasından hareketle tekrar sadeliği ve basitliği hatırlatma çabasıyla resim çalışmalarına devam eden Vasfiye Aydın, kır çiçeklerini tuvaline taşıyarak, gözden kaçırdıklarımızı bu sergiyle bizlere yeninden hatırlatıyor.


Ünlü ressam Selçuk Uçku öğrencisi Vasfiye Aydın’ın çalışmalarını şöyle değerlendiriyor; “Vasfiye Aydın’ın Sebahattin Camcıoğlu atölyesinde fırça sallaması boşuna değildi. İşe, desenin bilgi ve becerisinden başlaması, renk bilgisi edinme bilinciyle suluboya resme geçmesi, sonraları yağlıboya ile devam etmesi Bulgaristan’da kazandığı genel sanat kültürünün sonucudur. Vasfiye Aydın fırçasını kalem gibi kullanmasını beceren, doğuştan sanatçı kişiliğe sahip, resimleri ile bize şiirsel anlatımlar sunan, fazlasıyla duygu yüklü bir sanatçıdır. Kendisi primitif resimlerle yetinmeyerek Rönesans’ı, empresyonizmi, sürrealizmi de göz ardı etmemiş, çağdaş sanatı da anlamaya çalışmış ve soyut çalışmalara da imza atmıştır. Özellikle papatyaları sadece görülmemeli, birer birer koklanmalıdır.”1953 yılında Bulgaristan’ın Eski Cuma kentinde doğan Vasfiye Aydın, Haskovo Sağlık Koleji’nden ebe hemşire olarak mezun oldu. 1978 yılında Türkiye’ye göç etti. Çocukluğundan beri ilgilendiği resme 2001 yılında TEGEV Fındıkzade Eğitim Parkı’nda Melike Özaydınlı atölyesinde başladı. Selçuk Uçku ve Sebahattin Camcıoğlu atölyelerinde sulu boya ve yağlı boya eğitimi alan ve bu eğitimlerine halen devam eden Vasfiye Aydın çalışmalarını kendi kurduğu Fındıkzade Sanat Atölyesi’nde de sürdürüyor. 2001 yılından bugüne TEGEV bünyesinde 7 karma sergiye katılan sanatçı İngilizce, Rusça ve Bulgarca biliyor.

Vasfiye Aydın resim sergisi 8– 21 Mayıs tarihleri arasında Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği’nde 10.00 – 15.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

BALKAN TÜRKLERİ DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ
Vasfiye Aydın Resim Sergisi
Sergi: 8 Mayıs 2006 - 21 Mayıs 2006
Açılış Kokteyli: 8 Mayıs 2006 Pazartesi Saat 17.00 – 19.00 arası
Molla Fenari Mah. Yeniçeriler Cad. No:34 Sinanpaşa Medresesi Çemberlitaş, İstanbul
Tel: 0.212. 520 89 42 – 511 27 11


Papatyalar;
* Papatyalar topraktayken kokmuyorlar, kokuları ancak koparılıp öldükten sonra ortaya çıkıyor. Bu yüzde ölümün en güzel kokusu olarak adlandırılıyorlar.
* Papatyalar yaprak kaybına uğramadıysa yaprak sayısı her zaman tektir. Bu yüzden “seviyor” diye başlanan fallar hep mutlu sonla biter.
* Saçlarınıza taç yaptığınız çiçeklerdir.
* Baharın müjdecisi olan papatyalar, kuruyup geçmeye başladıklarında da yazın bittiğinin habercisi olurlar.
* Basit ve iddiasızdırlar, Batı kültüründe çocuk masumiyetini simgelerler.
* Her bahar kendiliğinden ortaya çıkan papatyaların dirayeti gücün olduğu kadar kâinattaki döngünün de bir özetidir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>