>

KÜLTÜR-SANAT

Kısa film yaşıyor...

Metro Group 2. Kısa Film Yarışması’na rekor katılım: 140 Film!
 
   
 
 
     
TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında METRO Group’un geçen yıl başlattığı ve bu yıl gelenekselleşme yolunda ikinci adımını attığı “METRO Group Kısa Film Yarışması”na rekor düzeyde bir katılım gerçekleşti.

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin temelini oluşturan ‘toplumdan aldığını topluma verme’ ilkesiyle METRO Group’un bu yıl ikinci kez hayata geçirdiği ve Türkiye’de genç sinemacıların yetişmesi konusunda da bir ekol yaratmayı hedefleyen yarışma için bu yıl TÜRSAK Vakfı’na 140 film ulaştı. Türkiye’de rekor bir katılımın gerçekleştiği ve geçen yıla oranla katılımın iki kat arttığı “METRO Group Kısa Film Yarışması”, sinema üretiminde gençlere duyulan güvenin karşılıksız kalmadığını gösterdi. Öğrencilerin ve genç sinemacıların önleri açıldığında, zamanlarını ve emeklerini ortaya koyarak ‘üretim patlaması’ gerçekleştirdiklerinin bir kanıtı olan yarışmanın ilk elemeleri yapıldı.

Bu yıl, TÜRSAK Vakfı danışmanlığında hazırlanan 2. METRO Group Kısa Film Yarışması’nda başkanlığını Engin Yiğitgil’in (TÜRSAK Vakfı Başkanı) yaptığı jüride, Ezel Akay (yönetmen), Demet Akbağ (oyuncu), Fatih Aksoy (Med Yapım Yönetim Kurulu Başkanı), Tevfik Başer (yönetmen), Atilla Dorsay (yazar, sinema eleştirmeni), Doğan Hızlan (Gazeteci), Arthur Hofer (Baden-Württemberg Film Akademisi Direktörü), Alin Taşçıyan (sinema eleştirmeni), Nurdan Tümbek (Metro Group Türkiye Temsilcisi) ve Birol Ünel (Duvara Karşı filminin oyuncusu) yer alıyor.

Yarışmaya sadece İstanbul değil, Anadolu’da bulunan çeşitli üniversitelerle, Avrupa ve Amerika’ya kadar geniş bir yelpaze içinde yer alan 28 değişik üniversitenin öğrencileri başvurdu.

“METRO Group Kısa Film Yarışması’na” katılan yarışmacılar: Anadolu, Marmara, Mimar Sinan, İstanbul, Bilgi, Ege, İstanbul, ODTÜ, YTÜ, Gazi, Kocaeli, Yeditepe, Beykent, Sabancı, Bahçeşehir, Niğde, İstanbul Kültür, Konya Selçuk, Galatasaray, Doğu Akdeniz, Dokuz Eylül, Trakya, Maltepe, Cumhuriyet, Yakın Doğu, Ohio Üniversiteleri ve Los Angeles Film, TV and Media Enst., Lodz Polonya Devlet Sinema Okulu, King College, Rhode Island Scholl Of Design’a bağlı okullarda öğrenimlerine devam ediyorlar.

‘Sinema ve İletişim’ alanında ön lisans, lisans ve lisans üstü eğitim gören gençlerin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmaya 2004 yılında mezun olan öğrenciler de filmleriyle katıldılar. Herhangi bir tema sınırı olmayan yarışmada imgesel (fiction), deneysel, belgesel, animasyon vs. türünde, jenerik dahil 15 dakikayı geçmeyen projeler kabul edildi.

“METRO Group 2. Kısa Film Yarışması”nda birinci olan filmin sahibi Baden-Württemberg Film Akademisi’nde 2005 yılında 2 aylık burslu sinema eğitimi ve 2.000 €; ikinci olan filmin sahibi yine aynı akademide 2005 yılında 2 aylık burslu sinema eğitimi ve 1.000 €, yarışmada üçüncülük kazanan filmin yönetmeni 1.500 € ve Mansiyon kazanan yönetmen 1.000 € ile ödüllendirilecektir.Ayrıca burslu sinema eğitimi ile ödüllendirilen öğrencilerin, günlük ve teknik dil gereksinimleri için Almanca özel dil eğitimi almaları sağlanacaktır.

‘Seçici Kurul’un ardından, yarışma sonuçları 26 Kasım 2004 Cuma günü www.metrokisafilm.com ve www.tursak.org.tr web adreslerinden duyurulacak.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>