>

KÜLTÜR-SANAT

Kitab-ı Aşk...

Duygularınızın gerçekte sizi nereye doğru götürüyor.?Ayağınızı bağlayan tensel arzulardan sıyrılıp platonik veya mecazî aşka doğru kanatlanın... Tıklayın İskender Pala'nın "Kitab-ı Aşk" kitabını kazanın...
 
   
 
 
     
Kitâb-ı Aşk, bütün bu kavram kargaşası içinde aşkın katmanlarını, türlerini ve asaletini irdelemek, belki her düzeyden insanın gönlünde hissettiği, dimağında algıladığı ama asla net biçimde tanımlayamadığı duygularına açıklık getirmek için düzenlendi. Kitâb-ı Aşk’ın içindeki yazılar değişik zamanlarda ve farklı zeminlerde kaleme alınmış olmakla birlikte belli bir düzen ve bütünlük içinde bir araya getirilmiştir. Bazıları farklı kitaplarımızda yayınlanan bu deneme ve öyküleri okurken bütün varlığımızı ve hatta varoluşu kuşatan aşkın yüzeysel, derin ve daha derin katmanlarında küçük yolculuklar yapacaksınız. Bu yolculuklar sırasında, duygularınızın gerçekte sizi nereye doğru götürdüğü, ayağınızı bağlayan tensel arzulardan sıyrılıp platonik veya mecazî aşka doğru kanatlandığınızda kendinizi yeniden keşfetmeye başlayacağınız noktayı da bulacaksınız. Orası, belki de sizin kendinizden vazgeçeceğiniz noktadır. Çünkü canına sevgili isteyen ile sevgili için can isteyen arasında hayat yolculuğunun ta kendisi gizlidir.


İskender Pala’nın Kitâb-ı Aşk adlı kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı. Gönülleri terbiye eden, ruhlara derinlik katan aşkı, gelin bu kez İskender Pala’dan dinleyin. Mukaddime-i Aşk, Aşk-ı İnsanî, Aşk-ı Hayalî, Aşk-ı İlahî, Hikâye-i Aşk konu başlıklarını taşıyan kitap dört bölümden oluşuyor.

Sevgililer günü için özel baskısı yapılan ve 2,5 YTL gibi özel bir fiyatla okuyucusuna sunulan kitapta kâğıt, baskı ve üretim kalitesinden ödün verilmemiş olduğu da dikkat çekiyor.

Kitabın birinci bölümü ulaşılmaz sevgiliye seslenişle başlıyor. İkinci bölümde sevginin anlamı üzerinde duruluyor. “Teknoloji çağında sevgiye en son ne zaman yürekten bir merhaba demiştik, hatırlayanız var mı?” sorusunun sorulduğu bu bölümde koşulsuz aşkın yüceliğine vurgu yapılıyor. Üçüncü bölüm olan Aşk-ı Hayalî’de ise, sevgiliye dokunulduğunda aşkın bozulacağına, alçalacağına dikkat çekiliyor. Sevgili hayâl edildikçe veya yüzüne bakıldıkça aşkın güzelleşeceğinin altı çiziliyor. Bu bağlamda kavuşmanın değil, ayrılık acısının ruhları olgunlaştıracağı ifade ediliyor ve hayâllerden devşirilen aşkı Fuzulî ile Nedîm’in beyitlerinde okuma şansını yakalıyoruz. Dördüncü bölümde dünyevi değil, ilahî aşkla karşılaşıyoruz. “Seven de sevilen de sevdiren de yalnızca O’dur. Sevindirir diye de ummamız işte ondan!” diyen aşıkın O’na ulaşma çabasını okuyoruz. Beşinci bölümde, Türk- Yunan ulusları arasında düşmanlık tohumları ekenlere inat, aşklarını savrulan kaderlerinin peşinde yakalamaya çalışan iki insanın, Despina ile Ebubekir’in hazin öykülerine tanık oluyoruz.

KİTÂB-I AŞK
İskender Pala
Alfa Yayınları
Şubat 2005
136 Sayfa

www.alfayayinlari.com


------------------------------------------------------------------------------

COSMOTURK'Ü 5 ARKADAŞINA TAVSİYE EDEN 10 ŞANSLI COSMOTURK OKURU "ALFA YAYINLARINDAN 'KİTAB-I AŞK" KİTABI KAZANIYOR.

KAZANMAK İÇİN TIKLAYIN!...------------------------------------------------------------------------------Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>