>

KÜLTÜR-SANAT

La Mekan-i Güz

Güzhan Müstecaplıoğlu`nun resimleri Ütopya Platform Sanat Galerisi’nde...
 
   
 
 
     

Güz’ün resimlerinde görünür kıldığı gerçeklere biraz derinden bakmak. Geçip tuvalin karşısına o boyaların, kolajların cümle sembol falan ne varsa arkasındakine bakmak. Bütününe bakabilmek. Sessiz bir sergi salonunda, tam karşısına geçip bitmiş sandığımız o gösterilene bakıp, çercevelenmiş sunulan yalınlığa, sadeliğe, kaosun orta yerinde durup kalırız. Ya resim de bize bakıyorsa aynı sırada. Gördüğümüzü sandığımız şey de bizi görüyorsa. Gerçekten onda olanı sahiplenebilir, bizim sandığımız cevapları onda bulabilirmiyiz.

Nereye gider susuz bir gölde balıklar. Göl-mü burası, simgelerden bir deniz belki de. Mesela, şurda görülen kahverengi soyut leke, gece saat kaç sularında gelip kurulmuştur tahtına. Kapatıp gözünü, uzatıp elini dokunabilirmisin. Kırmızıya yeşile. Hissedebilirmisin yıllardan kaç ve neresidir, memleketi seni sarıp sarmalayan bu ışıl ışıl, katman katman akrilik. Kenarda bir spatula izi sonra eller, parmaklar herşey birden bire oluşmuş ve herşey kendi ahenginde sıraya dizilmiş gibidir. Ne bir gram fazla nede eksik.

Güz’ün seçimlerinde onun akıl süzgeçinin izleri görülür yakından bakarsanız eğer. Ama bir kez bakmakla olmaz. O kadar kolay değil elbet. Eskiyi ve üstüne konan yeniyi bilmek gerek. Kendi içinde kopup gelen bir sevda şiirinden ilmek, ilmek dokunmuştur her santimetrekaresi. Her santimetre karesi bir bölü bin ölçekli yüreğidir onun.

Güzhan Müstecaplıoğlunun resimleri 07/31 Aralık 2010 tarihleri arasında Ütopya Platform Sanat Galerisinde izlenebilir.

ADRES:

Kızıltoprak Rustiye Sok. Dilek Apt. 2/1 Kadıköy - İstanbul

Tel: (0216) 414 11 87

Web: www.utopyasanat.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>