>

KÜLTÜR-SANAT

Michael Haneke Antalya’da…

Cannes’da 2005 yılı “En İyi Yönetmen Ödülü”nü alan Michael Haneke 1. Uluslararası Avrasya Film Festivali’ne “Cache/Saklı” filmi ile katılıyor.
 
   
 
 
     
Cannes film festivali “En iyi yönetmen” ödülünü alan Michael Haneke “Cache / Saklı” filmi ile Antalya’da…

Cannes’da 2005 yılı “En İyi Yönetmen Ödülü”nü alan Michael Haneke 1. Uluslararası Avrasya Film Festivali’ne “Cache/Saklı” filmi ile katılıyor.


Bu yıl organizasyonu Türkiye Sinema ve Audiovisual Kültür Vakfı (TÜRSAK) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle farklı bir bakış açısı ve anlayışla hazırlanan, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği 42. Antalya ALTIN PORTAKAL FESTİVALİ’ni uluslararası platforma taşıyacak olan 1. Uluslararası Avrasya Film Festivali’ne dünyaca ünlü yönetmenler filmleriyle katılmaya devam ediyor. 2005 Cannes’da “En İyi Yönetmen” ödülünü alan Michael Haneke, kendisine bu ödülü getiren filmi “Cache/Saklı” ile uluslararası festivalin yarışmalı bölümüne katılıyor.
Filmlerinde seyircisini eğlendirmeyi değil, sarsmayı amaçlayan Michael Haneke, onların rahatını bozmaktan hiç rahatsız olmuyor. Londra’daki Orta Avrupa Kültürü Festivali’nde gösterilen beş filmlik retrospektifini izleyen seyircilere filmlerini “ Size huzursuz seyirler dilerim ” diyerek sunan yönetmen, filmlerinden söz ederken, “ Kendi kendine yabancılaşmak, duygusal buzlaşma, gerçeklik duygusunu yitiren gerçeklik ” gibi anlaşılması zor kavramlara başvuruyor. Haneke 2001 yılında Cannes’da “Altın Palmiye” ödülünü aldığı ve Türkiye’de ilk gösteriminin yine TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Sinema Tarih Buluşması Film Festivali’nde yapılan “Piyanist” filmi ile Türkiye’deki sinemaseverlerin yakından tanıdığı bir isim

Bu yıl 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile birlikte düzenlenecek olan 1. Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin “Yarışmalı Bölümü”nde “Cache/Saklı” filmiyle yarışacak olan Michael Haneke’nin filmlerinden oluşan bir toplu gösterim de yapılacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>