>

KÜLTÜR-SANAT

Neredesin Firuze?

Neredesin Firuze, 20 Şubat 2004'de Türkiye'de ve 26 Şubat 2004'te Almanya'da gösterime girecek... İşte filmin prodüksiyon notları...
 
   
 
 
     
NEREDESİN FİRUZE

Bir İFR-Cinemedya ortak yapımı olan ve yönetmenliğini EZOP'un yaptığı NEREDESİN FİRUZE'nin, özgün hikayesi Özcan Deniz'e, senaryosu Levent Kazak'a ait.

Başrollerini Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ, Cem Özer, Şebnem Dönmez, Ruhi Sarı ve Ragıp Savaş'ın paylaştığı filmde, bu isimlerin yanısıra sinema ve müzik dünyasından pek çok ünlü isim de yer alıyor.

Ağustos 2003 tarihinde başlayan film çekimleri 8 hafta sürdü. Çekimler için; Perpa Ticaret Merkezi, Grand Cevahir Hotel, Emirgan Korusu Beyaz Köşk, İstanbul Sanat Merkezi, Beyoğlu Klup Cambaz, Malibor Pavyon gibi çok çeşitli mekanlar kullanıldı.

Neredesin Firuze, 20 Şubat 2004'de Türkiye'de ve 26 Şubat 2004'te Almanya'da gösterime girecektir.

FİLMİN KONUSU

Hayri ve Orhan piyasaya sürdükleri başarısız kasetler sonucu borç batağında olan iki prodüktördür. İstanbul Plakçılar Çarşısında borçlu olmadıkları kimse kalmamıştır. O sıralar Almanya'da yaşayan Ferhat ile irtibata geçerler. Telefonda şarkı söylettikleri Ferhat'ın sesini çok beğenirler ve hemen harekete geçerler. Şarkıcı olmak düşüncesine saplantılı bir şekilde bağlı olan Ferhat, Hayri'nin kaset teklifini düşünmeden kabul eder, eşyalarını toplar ve soluğu İstanbul'da alır. Ferhat'ı hemen stüdyoya sokarlar ancak kaset borçlar yüzünden basılamaz.

Ferhat son bir çare olarak bir televizyon şovuna çıkıp adını duyurmaya çalışır. Ertesi gün ofise Firuze adında zengin ve gizemli bir kadın gelir. Ferhat'a yatırım yapmak istediğini söyler. Birdenbire Umut Müzik'te ki karabulutlar dağılır. Herkes hayaller kurmaya başlar.

NEREDESİN FİRUZE'NİN KAHRAMANLARINDAN NOTLAR

LEVENT KAZAK (senarist):
"Özcan Deniz'in anlattığı bir hikaye vardı, ondan yola çıktım. Özcan Deniz'in hayatının hikayesi değil bu. 9 günde geçen bir hikaye sadece. Karakterleri değiştirdik, bir masal yarattık, gerçeğin birebir aynısı değil. Gerçekler gerçekten enteresan değildir çünkü. Özcan Deniz'in anlattıkları üzerinde önemli gördüğüm bir noktayı, Firuze hikayesini cımbızla çekip aldım ve onun üzerine kurdum tüm öyküyü. Firuze'yi canlandıran Demet Akbağ inanılmaz bir oyuncu. Sette monitörden çekimleri izliyordum. Demet Akbağ'ın bölümlerinde ağzım açık kaldı. "Kim yazmış bu replikleri?" dedim. Açtım, baktım, benim yazdığım cümleler, ama bu kadar mı güzel söylenebilir! Her yazara böyle bir mutluluk nasip olsun!.."

HALUK BİLGİNER (Hayri):
"Senaryoyu çok beğendim. Çok iyi iş yaptık; tarzı olan bir film çıktı ortaya. Sanırım seyirci de benimle aynı fikirleri paylaşacak?"

ÖZCAN DENİZ (Ferhat):
"Firuze benim 5 yıllık hayalim. Ve Firuze'nin kastı 5 yıldan beri hep buydu, hiç değişmedi. Ezel Akay bambaşka bir dünyanın içinde başarılı bir iş çıkartıp bizi şaşırttığı için tebrik ediyorum. Artık Türkiye'nin bir "kült" filmi var?

DEMET AKBAĞ (Firuze):
"İyi ki yapmışım dediğim işlerden biri oldu bu film. Firuze rolünü kabul etmeyip ya da edemeyip bir seyirci olarak seyretmeye gitseydim sanırım çok üzülürdüm. Ezel Akay ve tüm oyuncu kadrosu ile müthiş bir uyum içinde çalıştık. Bu filme emeği geçen herkese çok teşekkürler."
CEM ÖZER (orhan) : "Mahallede arkadaşlar toplanmışız da "plakçı"cılık oynuyormuşuz sandım. Filmin kaba montajını seyrettiğimde kim bizi kameraya aldı duygusunu yaşadım. Ayrıca Ezel Akay'ın eli çok hafif hiç acımadı. Ellerine sağlık Ezel, nihayet film gibi bir film izleyeceğim."

ŞEBNEM DÖNMEZ (Melek):
"Firuze filmi senaryosu, gökkuşağı renkleri ve ilginç oyunculuk gösterileri ile uzun süre hafızalardan silinmeyecek.. Benim için unutulmaz bir deneyimdi. Şansı bol olsun!.."

RAGIP SAVAŞ (Melih):
Benim için yaşanabilecek en güzel duyguların yaşandığı bir proje oldu. İyi ki vardım iyi ki oynadım. Bu filmin Türk sinemasının unutulmazlarından olacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler, sevgiler...

RUHİ SARI (Seyfi):
"Neredesin Firuze" hüzünlü isminin ardında son derece eğlenceli, renkli, tiraji-komik Ezel Akay'ın düş yolculuğunun canlı karakterleriydik. Her zamanki hayramlığımla ve her tavrından çok şey öğrendiğim Haluk Bilginer, setten sete koşan nerdesin Demet dedirten sevgili Demet Akbağ, sesinin olgunluğunu tavrına da taşıyabilen Özcan Deniz, dostluğunu her an hissettiğim Ragıp Savaş ve oyuncu Cem Özer'le birarada olmak en az film kadar keyifliydi. Bu keyfi bize sunan bütün teknik ekibe; sanattan ışığa, setten makyaja kadar performanslarını üst düzeye taşıyan Ezel Akay'la çalışmak benim için son derece mutluluk vericiydi. Ona ve tüm ekibine sonsuz teşekkürler. Sanırım hep birlikte iyi bir film çektik. Bu serüvenin keyfini seyircinin de tatmasına az kaldı. Filmlerin çoğalarak artsın, keyfin daim olsun yönetmenim!

------------

Yöneten / Directed By
EZOP

Senaryo
Levent Kazak

Özgün Hikaye / Original Story By
Özcan Deniz

Yönetici Yapımcılar / Executive Producers
Ezel Akay Ufuk Ahıska Ziya Öner
İfr
Aslı Kocaoğlu Oflaz
Cinemedya

Yapımcı/ Producer
Ezel Akay / Yonca Ertürk Canikligil

Görüntü Yönetmeni / Director Of Photography
Hayk Kirakosyan R.G.C.

Kurgu / Editing
Mustafa Preşeva

Müzik / Music
Sunay Özgür / Ender AKAY

Ses Tasarımı / Sound Design
Ender Akay

Sanat Yönetimi / Art Direction
Hakan Yarkın

Kostüm Tasarımı/ Costume Design
Naz Erayda

Takı Tasarımı
Çağla Köseoğulları- Eren Akay

Set Yapımı/ Set Decoration
Ahmet Özlemiş

Oyuncu Seçimi / Casting By
Harika Uygur

Filmin Fragmanı, Film Müzikleri, Fotoğraf Arşivi için
www.neredesinfiruze.comFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>