>

KÜLTÜR-SANAT

New conception of Jaz

Roxy High Jazz® Geceleri BUGGE WESSELTOFT ile devam ediyor…
 
   
 
 
     
Norveç Nu-Jazz sahnesinin parlak yıldızı piyanist, besteci, prodüktör ve aynı zamanda Beady Belle gibi isimleri müzik dünyasına kazandıran Jazzland Records’ın sahibi Bugge Wesseltoft “New conception of Jazz” projesiyle 27 Nisan’da Roxy High Jazz Geceleri’nde Jim Beam desteğiyle sahne alıyor. Elektronika, klüp ve cazı harmanlayan müziği ile dikkat çeken ve hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen sanatçı ülkemizde en son 2003 yılında izlenmişti.
Bugge Wesseltoft, postmodern Nordik Caz geleneği sounduyla başladığı müzik hayatını, Jan Garbarek ve Gilles Peterson gibi dev isimlerle yaptığı çalışmalarla sürdürdü. 1995’te kurduğu New Conception of Jazz grubuyla "geleceğin cazı" olarak adlandırılan bir çığır açan Wesseltoft’un ismi günümüzde Miles Davis, Chick Corea ve Erik Satie ile birlikte anılıyor. Tüm dünyada DJ’ler tarafından da benimsenen sanatçının en çok çalınan parçaları arasında BBC’de Gilles Peterson’ın çaldığı "Feel Good" ve Café del Mar tarafından en iyi deep-house/chill parçası olarak albüme alınan "Existence" (Chilluminati) ilk akla gelen parçalar arasında yer alıyor.


Wesseltoft Jazzland’ den çıkardığı ilk albüm olan "New Conception of Jazz"(1996) Norveç Grammy’si sayılan ‘Spellemannprisen’ ı aldı. Güncel modern cazda bir klasik haline gelen bu albüm deep house, tekno, ambient olduğu kadar deneysel caz dünleyicilerine de yabancı gelmeyen dinamik bir sound olarak ortaya çıktı. Akustik cazı tekno ile birleştiren "Sharing" (1999), "Jazzland Remixed" (2000, Jazzland),"Moving" (2001), "Out Here In There" (Jazzland, 2002) ve Wesseltoft’un en iyi canlı kayıtlarından seçkiler içeren "New Conception of Jazz Live" (2003, Jazzland) adlı albümlerinden sonra Bugge Wesseltoft bu yıl kaydettiği albümünün 1996’tan beri edindiği müzikal deneyimleri aktaran en iyi elektronik ve akustik caz karışımı albüm olduğunu belirtiyor.

Deep house, tekno, ambienti geleneksel ve deneysel caz formlarıyla karıştırarak yaptığı müziği ile yepyeni bir tür ortaya çıkartan Bugge Wesseltoft klavyesinin başında sahnedeki enerjisi ve synthesizer, pikaplar, saksofon ve davuldan çıkan büyüleyici ritm ve seslerle Roxy’de müzikseverlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunacak.

Tarih : 27 Nisan 2005 Çarşamba
Kapı açılış : 22.00
Yer : ROXY
Adres : Sıraselviler Caddesi Arslan Yatağı Sok. No:9 Taksim
Ofis telefon : 212 249 37 95
Tam bilet : 25 YTL
Öğrenci ve S Kart sahipleri: 20 YTL , Roxy Kart :15 YTL
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>