>

KÜLTÜR-SANAT

NİFAS Şubat Ayında da Sahnede!

Nifas; Doğum yapan kadının rahminden gelen kan. Lohusalık hali…
 
   
 
 
     

Yeni doğmuş bir bebek, Lohusa bir anne, asperger sendromlu baba, bir kayınvalide ve bir teyze. Bir sabah uyandıklarında bebeği bulamazlarsa ne olur? Nifas, her ailenin yaşayacağı normal bir sabahı sıçramalı kurgusuyla annelik, kadınlık, babalık, rollerinden izlememizi sağlayıp zaman zaman güldüğümüz zaman zaman olayın gerilimine kapıldığımız bir seyir yaratıyor!

2015 yılında Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında okuma tiyatrosu formuyla seyirciyle buluşan Nifas adlı tiyatro oyunu aradan geçen sekiz yıldan sonra Türkiye Prömiyerini gerçekleştirdi! Yazarı Şirin Öten’in, oyuncu kadrosunda da yer aldığı oyun Maaperform tarafından sahneye taşındı.Yönetmenliğini Erdal Baran Şahin’in üstlendiği oyunun Işık Tasarımını Alev Topal, Müzik tasarımını ise Sevda Deniz Karali üstleniyor. Burcu Gölgedar, Umay Anadolu Kaboğlu, Süreyya Bursa ve Şirin Öten ise oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

Nifas’ın konusuysa şöyle:

Yeni doğum yapan Zeynep annelik rolüne alışma evresinde sorunlar yaşamaktadır. Lohusaların takmak zorunda olduğu kırmızı kurdele Zeynep için boğucu bir boyun bağına dönüşmüştür. Yaşadığı toplumun annelik algısına kafa tutarken bebeği esrarengiz biçimde ortadan kaybolur. Bebekle fazla vakit geçirmekten kaçan Zeynep mi bebekten kurtulmak istemiştir yoksa bebeği kaçırarak birileri Zeynep’e ders vermek mi istemektedir?

Nifas oyunu boyunca kayıp bir bebeğin akıbetiyle ilgili varsayımlar ortaya atılırken gerçekleşen zaman atlamaları, bir ailede yaşanan eğlenceli ve trajik anları bir araya getiriyor. Oyun boyunca seyirciler de, tıpkı oyuncular gibi gülmek, ağlamak, öfkelenmek ve şaşkınlık gibi bir çok duyguyu bir arada deneyimliyor. Maaperform ekibi seyirciyle birlikte “İyi Anne nasıl olunur?” sorusuna cevap arayan geniş bir çember kuruyor.

Nifas, 8 Şubat Perşembe ve 25 Şubat Pazar günü saat 20.30'da Bahçe Galata'da sergilenecek. Oyun takvimi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Yazan: Şirin Öten
Yöneten: Erdal Baran Şahin
Oyuncular: Burcu Gölgedar, Süreyya Bursa, Umay Anadolu Kaboğlu, Şirin Öten
Işık Tasarımı: Alev Topal
Müzik: Sevda Deniz Karali
Reji Asistanı: Begüm Tulgaroğlu
Işık Uygulama: Bilal Bilin
Dekor Uygulama: Gökdağ Yalçın, Ali Yalçın
Fotoğraf: Simru Hazal Civan
Afiş Tasarım: Gizem Köroğlu


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>