>

KÜLTÜR-SANAT

NİLO’nun Yaşamından Kesitler

Nilüfer Tokay “NİLO’nun Yaşamından Kesitler” Sergisi ile Atatürk Kültür Merkezi’nde…
 
   
 
 
     
Ressam Nilüfer Tokay, 16-31 Aralık 2004 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde Galeri Selvin’in organizasyonluğunda gerçekleşecek sergisinde yaşamından kesitleri görselleştirerek sanatseverlerle hayatı paylaşacak.


Sanatçının büyük boyutlu tuvallerinde son dönem çalışmalarının izlerini taşıyan resimler, Nilo’nun yaşamına etki eden olayları, insanları ve olguları izleyiciyle karşı karşıya getiriyor. Daha önceki sergilerinden farklı olarak bu son sergisinde sanatçı, yaşamı(nı) mercek altına alıyor.


Sanatçının uzun zamandır ana teması ve sanatçı kişiliğinin sembolü olarak belirlediği “portreler” ve “ölü doğalar” bu sergiyle bambaşka bir boyuta taşınıyor. Bir zaman tünelinden geçerek belleğimizdeki gizli görüntülerle ya da kaçmaya çalıştığımız etrafımızdaki olaylarla, tersliklerle ve yaşamın sürüklediği açmazlarla yüz yüze hesaplaşmamızı sağlayan bakışları bandajlar arkasına saklanan figürler, izleyici ile göz göze geliyor. İçsel dünyadan dış dünyaya gözlerden uzak kendi içinde yolculuğa çıkan insanlar, yaşama karşı gerçekleştirdikleri muhasebelerinde kendi hayatlarına cesaretle yaklaşıyorlar. Daha doğru bir deyişle Nilo, yaşamın tüm olumsuzluklarının çevrelediği bir örgünün içinden sıyrılarak, hayatın mutluluk resminde kendi yaşamından yola çıkarak izleyicinin yer almasını sağlıyor.


1950 yılında Ankara’da doğan Nilo, 1972’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Resme olan ilgisi TED Ankara Koleji yıllarına dayanır. İlk resim derslerini Eşref Üren’den aldı. Daha sonra 1978 yılından başlayarak Prof. Devrim Erbil ve Atilla Tos atölyelerinde çalıştıktan sonra, 1989-1994 yılları arasında Kasım Koçak’ın Maltepe’deki atölyesine devam etti. 1994 yılından bu yana çalışmalarına İstanbul’daki kendi atölyesinde devam etmektedir.


16-31 Aralık 2004
Atatürk Kültür Merkezi
Küçük Salon (Pazar ve pazartesi günleri dışında, 10.00-18.00 saatleri arasında)
Taksim, İstanbul
Tel: 212 251 56 00
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>