>

DEKORASYON

Kendi porseleninizi kendiniz yapın

Evlerin vazgeçilmez aksesuvarları porselenlere avuç dolusu para vermenize artık gerek kalmadı. Önereceğimiz tekniklerle; evinize renk katacak, birbirinden şık porselen görünümlü aksesuvarlar yapabilirsiniz.
 
   
 
 
     
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan porselen objeleri almak için çok paralar harcamanıza gerek yok. Almayı düşündüğünüz form ve renkteki objenizi kendi ellerinizle yapabilir, zevkinize uygun aksesuvarlarla süsleyip evinizi dekore edebilirsiniz. Vazodan şamdana, kaseden kutuya kadar pek çok objeye uygulanan bu teknik, çok pratik. İhtiyacınız olan en önemli madde ise porselenleştirme sıvısı. Bu ürünü uyguladığınız yapma çiçeklerin, nasıl bir porselen gibi sertleştiğine inanamayacaksınız. Tatilde topladığınız deniz kabuklarını değerlendirmenin vakti geldi işte!

Deniz kabuklarıyla çok şık bir kutu, çerçeve ya da farklı bir obje yapmaya ne dersiniz. Eğer tercihiniz bir çerçeveden yana olduysa tatilde çektirdiğiniz hoş bir fotoğrafı da çerçevenize koyarak, hatıralarınızı canlı tutabilirsiniz. "Ben tatile çıkmadım porselenden de çok hoşlanmam" diyorsanız, neden cam boyamayı denemiyorsunuz. Çok pratik bu yöntemle banyodan mutfağa evinizin her köşesinde değerlendirebileceğiniz çok renkli ve hoş görünümlü objeler tasarlayabilirsiniz.

Porselen vazo ve şamdan

Malzemeler: Çeşitli renklerde akrilik ve metalik akrilik boyalar, porselen parlaklığı veren sprey, porselen sertliği veren madde, şeffaf simli boya, renk örtücü sprey, yassı fırça, astar fırça, kare sünger, zımpara, slikon tabancası, slikon çubuğu, kumaş gül, inci çiçeği, makas.

İşlem basamakları:

1. Seramik objeyi hafifçe zımparalayıp nemli süngerle tozunu alın.

2. Beyaz renkli akrilik boyanızı astar fırçasıyla seramik objenin yüzeyine sürün ve kurumaya bırakın.

3. Kuruyan seramik objenize, inci beyazı rengindeki boyanızı sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruma işleminin ardından inci beyazıyla objenizi tekrar boyayın ve yeniden kuruması için bir süre bekleyin.

4. Seramik objelerinize porselen parlaklığı veren verniği uygulayın ve her işlemden sonra yaptığınız gibi kurumasını bekleyin.

5. Kumaş gülleri ve inci çiçekleri porselenleştirme sıvısına batırın ve sıvının fazla gelen kısımlarını parmağınızla alın. Gülleri ve inci çiçekleri istenilen formda bir plaka üzerinde kurumaya bırakın.

6. Kuruyan çiçeklerin üzerine renk örtücü sprey vernik sıkarak kurumasını bekleyin.

7. Güllerin kenarında pütür kısımlar varsa bunları makasla keserek temizleyebilirsiniz.

8. Açık pembe rengi, yassı fırçaya alarak gülleri renklendirin. İnci çiçeklerin tomurcuklarını da inci beyazı renkteki boyanızla iki kat boyayın.

9. Kuruyan çiçekleri silikon tabancasıyla dikkatli bir şekilde objelerinizdeki uygun yerlere yapıştırın.

10. Şeffaf simli boyayı ince bir tabaka halinde, çiçeklerin ve taç yapraklarının kenarına ve objenin üzerine sürerek kurumasını bekleyin.

11. Son olarak porselen parlaklığı veren spreyi uygulayın.

Deniz kabuklu kalpli kutu

Malzemeler: Çeşitli renklerde metalik akrilik boyalar, parlak sprey vernik, janjanlı simli şeffaf boya, astar fırça, eskitme fırçası, inci boncuklar, deniz kabukları, zımpara, kutu.

İşlem basamakları:

1. Kalpli kutuyu zımparalayın ve inci beyazına boyayın. 30 dakika bekledikten sonra ikinci kat da aynı renk metalik boyayı uygulayın ve kurumasını bekleyin.

2. Eskitme fırçasına mavi ve inci beyaz renkleri alıp tonlamalar yapın. Bazı yerlerde inci beyazıyla tonlamalar yapın bazı yerlerde de dalgalar yaparak objenize deniz havası katın.

3. Janjanlı simli şeffaf boyayla objenin üzerinden hafifçe geçin ve kurumasını bekleyin.

4. Objenize parlak sprey verniği uygulayın ve yine kuruması için bir süre bekleyin. Mavi ve beyaz renkli organze kurdelelerden fiyonk yapın ve silikon tabancasıyla kutunun üzerine yapıştırın.

5. Deniz kabuklarını kutunun üzerinde istediğiniz yere yerleştirip, slikon tabancasıyla yapıştırın. Deniz kabuklarının içine inciler yapıştırarak çalışmanızı zenginleştirin
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>