>

KÜLTÜR-SANAT

Polanski’den Oliver Twist

Ünlü yönetmen Roman Polanski (The Pianist) edebiyatın klâsik hikâyelerinden olan Oliver Twist ile zengin ve yaratıcı sinema vizyonunu geri getiriyor. Polanski’nin yorumları için tıklayın.
 
   
 
 
     
Polanski’den Oliver Twist

Akademi Ödüllü Yönetmen Roman Polanski (The Pianist) edebiyatın klâsik hikâyelerinden olan Oliver Twist ile zengin ve yaratıcı sinema vizyonunu geri getiriyor. Polanski, Charles Dickens’ın zamanın ötesine geçen yetim bir çocuk hakkındaki macerasını, iyi ile kötünün savaştığı, hem korkunç hem de neşeli bir masal haline getiriyor.


BİR USTA BAŞKA BİR USTAYLA TANIŞIYOR

II. Dünya savaşındaki Varşova gettolarında yaşanan acının muhteşem hikâyesini anlatan The Pianist ile tüm dünya izleyicilerini derinden etkileyen Polanski, bu kez merkezinde küçük bir çocuk olan bir başka hayatta kalma hikâyesiyle geri döndü.


Polanski “Bir sonraki projede ne yapmak istediğime karar vermek benim için gerçekten çok zor oldu, sonra çocuklarıma bir film borçlu olduğumu düşündüm, çünkü onlar her zaman işime çok ilgi göstermişlerdi. Ben de çocuk hikâyeleri üzerine yoğunlaşmaya başladım ve nihayet Dickens üzerinde karar kıldım. Oliver Twist ise en açık tercihimdi. Hikâye bir yetim olan Oliver’ın başına gelen macera ve talihsizliklerden oluşmaktaydı. Dickens beni her zaman büyülemişti ve küçük bir çocukken hem kitabından hem de filminden çok fazla etkilenmiştim.” diyor.

Hayal dünyasının ve tarihsel gerçeklerin bir bütünü olarak, Polanski, Dickens’ın daha iyi olmak için çabalayan, iyi kalpli İngiliz delikanlısının efsanesine inanmış. “Bu gerçekmiş hissi yaratan Dickens tarzı bir masal, yani coşkulu, şaşırtıcı ve zamanın ötesine geçmiş. Sürekli şaşırtıcı olaylarla dolu.”


OLIVER TWIST’İ GİYDİRMEK

Uluslararası kariyerini Schindler’s List ve The Pianist gibi filmler ile oluşturan kostüm tasarımcısı Anna Shepherd, Roman Polanski’nin, Dicken’s klasiği Oliver Twist’in yeni uyarlamasındaki tüm kostüm tasarımları için ilk tercihi idi.
Sheppard hemen, bu filmin Polanski için kişisel bir film olduğunu ve yönetmenin taleplerinin özgün olacağını kavradı. Oliver Twist’ı yaratırken Polanski’nin kendi sıradışı çocukluk anılarından yararlandığını gördü. “Roman, kostümlerle ilgili olarak inanılmaz duyarlıydı. Ben bazen ortaya çıkardığımız sonuçlardan memnun kalsam da o hâlâ bir şeylerin eksik olduğunu söylüyordu. Sonra bana, Fagin’in Oliver’a verdiği ayakkabılardan bahsetti ve şöyle dedi ‘Ben bu yaşlarda küçük bir çocukken ve savaş henüz bitmişken, kendi ayağım ölçüsünde ayakkabı bulamıyordum. Birisi bana bir başka adama ait olan ayakkabılar vermişti. Ben de pantolonumun paçalarını aşağı doğru kıvırdım ve ayakkabıları pantolonunum üzerine giydim.’ Oliver için de aynı imajı istiyordu. Oliver’ın görüntüsünü kendi kişisel tecrübe ve anılarından böyle ortaya çıkardı. Ve Oliver kendi ayağına dört numara büyük ayakkabıları böylece giymiş oldu.”

Oliver Twist 2 Aralık'ta vizyona giriyor.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>