>

KÜLTÜR-SANAT

Selim İleri ile buluşma

Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda, seçilen tema ekseninde gerçekleştirilen sinema sohbetleri devam ediyor...
 
   
 
 
     
TÜRSAK Vakfı'nın danışmanlığında her ay farklı bir temayı içeren film gösterimlerinin yapıldığı Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda, seçilen tema ekseninde gerçekleştirilen sinema sohbetleri devam ediyor.


"Geçmiş, O Uzak Ülke" teması ile değişik toplumların ekonomik ve sosyal yaşamlarını perdeye yansıtan Umut ve Zafer, Avalon, Radyo Günleri ve Bülbülü Öldürmek filmlerinin yer aldığı bu ayın söyleşi konuğu, çağdaş Türk edebiyatının usta yazarlarından Selim İleri.


Sinema eleştirmeni ve TÜRSAK Vakfı Program Danışmanı Mehmet Açar'ın, yazdığı unutulmaz senaryolarla Türk sinemasına önemli katkılarda bulunmuş olan Selim İleri ile 27 Mart 2004 Cumartesi günü 16.30-18.00 saatleri arası gerçekleştireceği söyleşi, 'çocukluk hatıraları üzerine kurulu' dört film ekseninde gelişecek.


Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda "İngiliz Bahçelerinde Aşk" teması altında, dingin ve steril bir yaşam sürüldüğü sanılan İngiliz malikanelerinde sanılanın aksine fırtınalı aşkların yaşanılan öykülerini anlatan: Ang Lee'nin Jane Austen uyarlaması "Sense and Sensibility", Joseph Losey'in "The Go-Between/Arabulucu" ve James Ivory'nin "Remains of the Day/Günden Kalanlar" ve "Howard's End" filmleri Nisan ayında seyircileri ile buluşacak.


Sinemanın en sevdiği konuların başında gelen ve toplumun alışılagelmiş kurallarına başkaldıran asi gençlik öykülerinin yer alacağı Mayıs ayının konu başlığı "Gençlik Başımda Duman". Peter Weir'in "Dead Poets Society/Ölü Ozanlar Derneği", Nicholas Ray'in "Rebel Without Cause/Asi Gençlik", Jean Vigo'nun 1933 yapımı "Zero de Conduite/Hal ve Gidiş Sıfır" ve Mike Nichols'ın "The Graduate/Aşk Mevsimi" filmleri ay boyunca izlenebilecek.


Dünya Çevre Günü'nün kutlandığı Haziran ayında, "Uygarlık Nereye?" ana teması ile çevre sorunlarının ele alındığı filmlerin gösterimleri gerçekleştirilecek. Bu ayın programında; Werner Herzog'un "Wo Die Grünen Ameisen Traumen/Yeşil Karıncaların Düş Gördüğü Yer", Iara Lee'nin "Synthetic Pleasures/Sentetik Hazlar", Pierre Herbert'in "La Plante Humaine/İnsan Denen Bitki" ve James Bridges'in "The China Syndrome/Çin Sendromu" filmleri yer alacak.


Mimari yapının tarihsel dokusunu tümüyle koruyarak Bülent Erkmen ve Yeşim Bakırküre'nin tasarımını gerçekleştirdiği 46 kişilik salonuyla hizmet veren Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda seanslar, Perşembe ve Cuma günleri 20.30, Cumartesileri ise 14.30 ve 18.30'da başlıyor. İndirimli 2, tam 4 milyon liradan satılan biletler, Osmanlı Bankası Müzesi'nden temin edilebiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>