>

KÜLTÜR-SANAT

Shrek 2 geliyor...

Cannes Film Festivali büyük ödülü Altın Palmiye adayı "Shrek 2" 27 Ağustos’ta Türkiye sinemalarında gösterilmeye başlanıyor.
 
   
 
 
     
2001 yılının Oscar ödüllü olay filmi "Shrek"in devamı üç yıl aradan sonra sinema salonlarını şenlendirmeye hazırlanıyor.

Türkiye sinemalarında 27 Ağustos’ta gösterime girecek olan "Shrek 2", izleyicisiyle ilk kez Cannes Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde buluşacak.

Cannes Film Festivali seçicileri 1953 yılından bu yana sadece 4 uzun metrajlı animasyon filmini büyük ödül Altın Palmiye için yarışmaya layık buldu. Bunlar, "Peter Pan" (1953), "Shrek" (2001), "Shrek 2" (2004) ve "Innocence" (2004) dır."SHREK 2"NİN KONUSU

2001 yılının Oscar ödüllü olay filmi "Shrek"in devamında Shrek, Prenses Fiona ve Eşek, bataklıklar dünyasından çıkıp bambaşka ülkelerde yepyeni maceralara yelken açacaklar.

Birinci filmde Prenses Fiona’yı kurtarmak için, şeytani ruhlu Lord Farquaad ve ateş saçan ejderhaya karşı mücadele veren Shrek, finalde güzel prensesle evlenerek mutluluğa ulaşmıştı. Ürkütücü görünümlü ama iyi yürekli kahramanımızı "Shrek 2"de çok daha büyük bir engel bekliyor: Sevgili eşinin vatanı olan Uzak Ülke’ye giderek kayınpederi ve kayınvalidesiyle tanışmak...

Shrek ile Fiona balayından dönmüştür. Fiona’nın ailesinden gelen bir davet mektubuyla karşılaşırlar. Fiona’nın kral babasıyla kraliçe annesi, yeni evli çifti Uzak Ülke’ye davet etmektedir. Bunun üzerine yanlarına Eşek’i de alarak yola çıkarlar.

Prensesin geri dönüşünü kutlamak için Uzak Ülke’nin vatandaşları sokaklara dökülmüştür. Kral ve Kraliçe de sevgili kızlarının ve hiç tanımadıkları damatlarının (yeni Prens) dönüşünü heyecanla beklemektedir. Ancak her ikisi de yeni damatlarının dış görünümüne hazırlıklı değildir. Üstelik sevgili kızları da çok değişmiştir.
Shrek ile Fiona’nın bilmediği bazı gerçekler vardır. Bu sürpriz evlilikle birlikte Fiona’nın kral babasının geleceğe yönelik planları suya düşmüştür. Bunun üzerine o ana kadar ki bütün gelişmeleri tersine çevirebilmek için Fiona’nın Peri Vaftiz Annesinden, Yakışıklı Prensten ve ünlü canavar avcısı Çizmeli Kedi’den yardım ister.

"Shrek 2"nin seslendirme kadrosunda birbirinden ünlü isimler mikrofon arkasına geçti. Birinci filmde olduğu gibi Shrek’i Mike Myers; Eşek’i Eddie Murphy; Prenses Fiona’yı Cameron Diaz seslendirdi. Diğer karakterlere ses veren oyuncular ise şöyle sıralanıyor: Julie Andrews (Kraliçe Lillian), John Cleese (Kral Harold), Antonio Banderas (Çizmeli Kedi), Rupert Everett (Yakışıklı Prens), Jennifer Saunders (Fiona’nın Peri Vaftiz Annesi).PRODÜKSİYON NOTLARI

2001 yılında gösterime giren bilgisayar animasyonu komedisi "Shrek", sadece olağanüstü gişe başarısı elde etmekle kalmayıp eleştirmenlerin de beğenisini kazanmıştı. İlk kez o yıl dağıtılan Yılın En iyi uzun metrajlı animasyon filmi dalında Oscar ödülünü de kucaklayarak başarısını taçlandırdı. "Shrek"in devamı gündeme geldiğinde filmin ilkinden de gözalıcı olması için birçok faktör üzerinde durulması gerekiyordu. Bunlar arasında öncelik sağlam bir öyküydü.
"Shrek 2"nin yapımcılarından Aron Warner, öykü konusuna verdikleri önemi şu sözlerle açıklıyor: "Birincisinden farklı birşeyler yapmak istiyorduk. Bunu başarmak, ancak kapsamını ve boyutlarını genişletmekle mümkündü. Süreç boyunca kendimize hep aynı soruyu sorduk: ‘Eğlenceli oldu mu? Yüreklere hitap edebiliyor mu? İlkinde olduğu gibi bunun da söyleyecek sözü var mı?’ Temcit pilavı gibi aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp tekrar seyircilerin önüne sürmek istemiyorduk. Shrek’in dünyasını ikinci kez ziyaret ederken bu dünyaya olabildiğince yeni ve heyecan verici zenginlikler katmayı hedefledik."
Senaryo yazarı ve yönetmen Andrew Adamson ise "Shrek 2" projesinin ilk günlerinde karşı karşıya kaldıkları çıkmazı şöyle anlatıyor:

"Jeffrey Katzenberg devam filmi projesiyle bana geldiğinde bir gerçeğin farkına vardım. Birinci filmi her peri masalında olduğu gibi mutlu sonla noktalayarak köşeye sıkışmıştık. Shrek ile Prenses Fiona artık evliydi ve sonsuza dek mutlu yaşayacaklardı. Ancak herşeye rağmen yeni öykü için bu mutlu sondan değişik bir bakış açısı çıkartmak mümkündü. Evlilik sonrasında neler olabileceği fikri üzerinde kafa yormaya başladım. Biraz düşününce aklıma ilk gelen fikir, evliliğe adım atanların sadece eşleriyle değil, bütün bir aile ile evlendiği oldu."

Fiona’nın ailesiyle tanışmak Shrek için ciddi bir sorundur. Güzel prensesin ailesinden habersiz evlendiği için bu olasılığı aklına bile getirmek istemez. Ancak kraliyet ailesinden gelen haberler, yeni evli çiftin balayının sona erdiğinin ilk sinyalini verecektir. Fiona’nın kral babasıyla kraliçe annesinden gelen resmi davet mektubunda saraya dönerek kraliyet balosuna katılması istenmektedir.

Bu aşamada öykünün önemli bir boyutu ortaya çıkar: Beklentilerin karşılanması veya karşılanmaması... Andrew Adamson bu önemli noktayı şöyle açıklıyor: "Hepimizin bildiği gibi Shrek ile karşılaşmadan önce Fiona’nın beklentisi, Yakışıklı Prens ile tanışmak ve onunla sonsuza kadar mutlu yaşamaktır. Ailesinin beklentisi de aynı yöndedir. Bu yüzden sevgili kızlarını bu yeşil dev yaratıkla görmek, onlar için büyük bir şok olacaktır."
Yönetmen Kelly Asbury’nin düşünceleri ise şöyle: "Peri masallarının belli bir doğal dengesi vardır. ‘Shrek 2’yi yaparken bu dengenin bozulması halinde neler olabileceğini keşfe çıktık. Fiona’nın ailesi onu bir kuleye kilitlemiş. Yakışıklı prensin gelip onu kurtarmasını bekliyorlar. Gece olduğunda kızlarını yeşil renkli çirkin bir yaratığa dönüştüren lanet böylece ortadan kalkacak. Herşeyin planlandığı gibi gitmesini beklerler. Çünkü peri masallarında hep böyle olur. Shrek adlı yeşil bir yaratığın çıkıp geleceğini ve laneti ters yönde yok edeceğini hesaba katmazlar. Sevgili kızları artık gece-gündüz çirkin bir yaratık olmuştur. Kısacası Shrek herşeyi farklı bir yöne kaydırmıştır."

GENİŞ SESLENDİRME KADROSU

"Shrek 2"de izleyicinin çok seveceği yeni karakterler devreye girdi. Ancak ilk filmin baş karakterleri Shrek, Eşek ve Prenses Fiona’nın yer almadığı bir devam filmi düşünülemezdi. Bu üç baş karakteri bir kez daha Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın seslendirmesi kaçınılmaz sonuçtu.
Filmin baş karakteri olan yeşil renkli dev yaratık Shrek’in seslendirmesini yapan Mike Myers "Shrek 2" ile ilgili olarak şöyle konuşuyor:

"İlk filmde Shrek’in sesini verirken olağanüstü bir deneyim yaşamıştım. Son derece eğlenceli ve iyi yazılmış bir senaryosu vardı. Bence bu her oyuncu için bulunmaz nimettir. Ayrıca kişisel boyutta da tatmin edici yanları vardı. Birinci Shrek’in izleyiciye mesajının, ‘kendini olduğu gibi kabul et’ olduğunu düşünüyorum. İkincisinde ise, ‘sonsuza dek mutlu ol’ mesajı var."

Shrek’e delicesine aşık olan Prenses Fiona da onun vizyonunu paylaşmaktadır. Ancak balayının sona ermesiyle birlikte öncelikle yeni kocasını ailesiyle tanıştırmak gibi önemli bir sorunu çözmesi gereklidir. Fiona’ya sesini veren Cameron Diaz, bu karakterin özelliklerini şöyle tanımlıyor:

Fiona’nın ailesinin kızlarını çirkin bir yaratık olarak kabullenmesi kolay değil. Fiona’nın bunun için epeyce canı sıkılıyor. Ancak Shrek ile evlenmek ona belli bir kimlik duygusu vermiştir.Bir zamanlar, Shrek’ten önceki hayatında günün birinde peri masallarındaki yakışıklı prensle evlenip sadece onun prensesi olmayı hayal etmiştir.Ama iş evlenmeye gelince Yakışıklı Prens’in antitezi olan Shrek’i hayat arkadaşı olarak seçmiştir.Kısaca evdeki hesap çarşıya uymamıştır. Shrek’i olduğu gibi seviyor olması, Fiona’daki özgüven duygusunu geliştirmiştir. Çünkü bir insanı doğru sebeplerle seviyorsanız; onu olduğu gibi kabullenmeyi başardıysanız, artık bir bataklıkta da yaşayabilir ve mutlu olabilirsiniz."

Shrek ile Fiona’nın mutlu evliliğinin ayrılmaz bir parçası da, seslendirmesini Eddie Murphy’nin yaptığı Eşek’tir. Yeni evli çiftin çıktığı uzun yolculuğa kendi kendisini davet ettiği yetmezmiş gibi, bu yolculuk sırasında sür
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>