>

KÜLTÜR-SANAT

Steven Isserlis büyüledi

Konuk şef Rengim Gökmen yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile İstanbul’un iki yakasında iki gece üst üste konser veren ünlü İngiliz çellist Steven Isserlis...
 
   
 
 
     
Steven Isserlis büyüledi

Ünlü filozof Marks ve ünlü besteci Mendelssohn ile akrabalığı bulunan İsserlis, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile verdiği konserde, Haydn ve Saint Saens’ın viyolonsel konçertolarını 276 yıllık ‘Rüya Çello’su ile yorumlarken büyülü bir atmosfer yarattı.

Konuk şef Rengim Gökmen yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile İstanbul’un iki yakasında iki gece üst üste konser veren ünlü İngiliz çellist Steven Isserlis, dinleyicilerini hayran bıraktı. 1730'da Antonio Stradivarius tarafından yapılmış ‘Rüya Çello’ ile Haydn ve Saint Saens’in viyolonsel konçertolarını yorumlayan İsserlis, büyülü bir atmosfer yarattı.

Konserin birinci yarısında J. Haydn’ın konçertosunu notasız yorumlayan Isserlis, ikinci yarıda da C.Saint Saens’ın son yıllarında yazdığı ikinci viyolonsel konçertosunu seslendirdi. Teknik açıdan zor pasajlar içeren bu eseri de Isserlis, büyük bir başarı ile yorumladı.

Isserlis, çellosunu anlatırken ‘ Bir Stradivarius çalmak, büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Aklımda bir tür müzikal renk var. Bu enstrumanın sesi o kadar saf, kaliteli ve güzel ki, onu çalarken bu rengi her seferinde yakalayabiliyorum’ diyor. Ünlü usta Stradivarius tarafından imal edilen bu çok kıymetli çello Steven Isserlis’e, Japon Nippon Müzik Vakfı tarafından ödünç verilmiş. Isserlis, “Bu çelloyu dikkatli çalmak, her neredeyse oranın sıcaklığına ve nemine dikkat etmek çok önemli. Konserden konsere koştururken çelloyu bagaja veremiyorum tabii ki.’ diyor.

Konserlerinde çellosu ile tutkulu bir ilişki kuran Isserlis’i dinleyenler arasında, kültür ve sanat olaylarının iyi bir izleyicisi olarak diğer politikacılardan farklı bir çizgi oluşturan eski başbakan yardımcısı Erdal İnönü de vardı. İnönü konseri ön sırada değil orta sıralarda oturarak izlemeyi tercih etmişti. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Harbiye Lütfi Kırdar salonlarında gerçekleştirilen iki konserde, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Steven Isserlis’e eşlik ettiği iki viyolonsel konçertosundan başka, Verdi’nin Sicilya’da Akşam Duaları adlı operasının uvertürünü ve Maurice Ravel’in Daphnis ve Choloe eserini Rengim Gökmen yönetiminde seslendirdi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>