>

KÜLTÜR-SANAT

Sultanlara Layık Açılış

49.Uluslararası Antalya Altın Portakal Flm Festivali, yarışmacılar ve festival konuklarının katılımıyla yapılan muhteşem açılış galası ve onur ödülleri töreniyle başladı.
 
   
 
 
     

Cam Piramit’te yapılan galaya yağan şiddetli yağmura rağmen Antalyalı sinemaseverlerin ilgisi büyüktü. NTV televizyonundan canlı yayınlanan gecenin sunuculuklarını İlker Aksum ve İclal Aydın yaptı.

KIRMIZI HALIDA ŞÖHRETLER GEÇİDİ


Muhteşem gece Atatürk Kültür Parkı’nda verilen resepsiyon ile başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın konukları karşıladığı resepsiyondan sonra, Yekta Kopan ve Dilara Gönder’in sunumuyla NTV tarafından canlı yayınlanan “kırmızı halı” seremonisine geçildi. Yağan şiddetli yağmura rağmen Antalyalı sinemaseverlerin seremoniye ilgisi büyük oldu.

İLK ÖDÜL “SULTAN”A

Gala ve onur ödülleri töreninin açılışını, Türk sinemasının “Sultan”ı, festivalin onur konuğu Türkan Şoray ile Başkanı Mustafa Akaydın birlikte gerçekleştirdi. Bu yıl Sanatta Sosyal Sorumluluk Onur Ödülü’ne layık görülen Türkan Şoray’a ödülünü, Başkan Akaydın verdi. 49 yıl önce ilk Altın Portakal Film Festivali’nde, kariyerinin ilk ödülünü aldığını hatırlatan Şoray, bu yıl aldığı ödülün çok önemli olduğunu söyledi. Türk sinemasında son dönemde uluslararası alanda beğeni toplayan çok önemli yapımlar gerçekleştirildiğine dikkati çeken Şoray, bu gelişmede Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nn büyük katkısı olduğunu vurguladı. Başkan Akaydın ise Antalyalılar adına ‘Türk sinemasının sultanını’ ağırlamak ve ödüllendirmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Festivalin bu yıl mizah, muhalefet ve demokrasi olarak belirlenen ana temasına vurgu yapan Başkan Akaydın, “Mizahın da muhalefetin de hoşgörüyle karşılandığı daha demokratik bir Türkiye diliyoru. Bu festival ülkemiz için bir aydınlık meşalesi olsun” dedi. Akaydın, Şoray’a ödülünü “Atatürk Cumhuriyeti’nin gerçek sultanına” diyerek takdim etti.

ONUR ÖDÜLLERİ

Gecede yönetmen Duygu Sağıroğlu, yapımcı Necip Sarıcı, oyuncular Güler Ökten, Salih Güney, Meral Zeren ve Macar yönetmen Istvan Szabo'ya ''Yaşam Boyu Onur'' ödülü, ışık şefi Erol Batıbeki'ye de ''Sinema Emek Ödülü'', Işık Yenersu'ya ise ''Yıldırım Önal Anı Ödülü'' verildi.

FESTİVALE DESTEK SÜRECEK

Duygu Sağıroğlu’na ödülünü veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin yaptığı konuşmada “Festivalin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ilgiyle izlendiğine değindi ve “Bakanlığın gerek Antalya'ya, gerekse Türk sinemasına katkılarından dolayı festivali her yıl desteklediğini, bu desteklerin gelecek yıllarda da devam edeceğini” söyledi.

Sinema oyuncusu Güler Ökten’e Yaşam Boyu Onur Ödülü'’nü veren Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da, “En seçkin sinema sanatçılarını, dünyanın en güzel şehrinde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu” belirterek, kültürler arası diyaloğu, ortak yaşamı şekillendirdikleri için sanatçılara teşekkür etti.

Sinema yazarı ve şarkıcı Ömür Gedik de ünlü filmlerin müziklerinden seçme performanslarıyla geceyi renklendirdi.

KONUKLAR GELMEYE BAŞLADI

Her yıl Türk ve dünya sinemasından usta isimleri ağırlayan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin konukları da Antalya’ya gelmeye başladı.

Festival’in ilk gününde Antalya’ya gelen ünlü isimler arasında “Festivalin Ulusal Juri Başkanı Hülya Avşar, Uluslararası Juri Başkanı Istvan Zabo, Nuri Alço, Selda Alkor, Levent Ülgen, Attilla Dorsay, jüri üyelerinden Selçuk Yöntem ve onur konuğu Türkan Şoray gibi isimler vardı.

Havaalanında Antalyalı hayranları, gazeteciler, festival yürütme kurulu üyeleri ve Ulusal Uzun Metraj Yarışması juri üyelerinden Sümer Tilmaç tarafından çiçeklerle karşılanan Türkan Şoray, hayranlarıyla fotoğraf çektirdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Festivalin türk sinemasının gelişimi için önemine dikkat çeken Şoray “Altın Portakal Türk sinemasına yıllardır destek olmuş bir festival. Böyle bir festivalin açılışında bulunmak benim için çok mutluluk verici olacak. Yine çok güzel filmler yarışacak ve Türk sinemasının yeni projeleri halkla buluşacak, burada olmaktan çok mutluyum” dedi.

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay da festivalde yarışacak filmlerden çoğunu izlediğini ve Altın Portakal’ın bu yıl da sinemaya başarılı genç yönetmenler kazandıracağını düşündüğünü söyledi.

BAĞIMSIZ FİLMLERE DESTEK SÜRÜYOR


Festivalin açılış günü etkinliklerinde, AKM Film Gösterimleri kapsamında Reis Çelik’in “Lal Gece” adlı filminin gösterimi, yönetmen Resi Çelik ve başrol oyuncularından İlyas Salman’ın katılımıyla yapıldı. Gösterime ilgi büyüktü. Çelik ve Salman gösterim sonrasında AKM önündeki söyleşi çadırında Antalyalı sinemaseverler ile buluştu. Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa’nın yaptığı söyleşide Salman ve Çelik, Antalyalı sinemaseverlerin filmle ilgili eleştiri ve yorumlarını dinledi, sorularını yanıtladı. Türkiye’nin en büyük sosyal yaralarından biri olan “çocuk gelinlerin” dramını konu alan film, henüz 2012’nin Ağustos ayında piyasaya çıktı. Yapımı için Kültür Bakanlığı desteği alınmayan, hatta yönetmen Reis Çelik’in yapıma destek için evini satmak zorunda kaldığı filmin 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal’da gösterimi, festivalin Türkiye’de bağımsız sinemanın gelişmesi için verdiği desteği göstermesi açısından çok önemseniyor.

Filmin başrollerini, bu yıl festivalin “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” olarak belirlenen ana temasını sanatçı kişiliği ve oyunculuğunda yansıtıyor olması dikkate alınarak özel ödüle layık görülen usta oyuncu İlyas Salman ve küçük yıldız Dilan Aksüt paylaşıyor.

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ikinci gün etkinlikleri ile bugün de devam edecek.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>