>

KÜLTÜR-SANAT

Tolga Karaçelik’in“Sarmaşık”ına İngiltere’den En İyi Film Ödülü!

Sarmaşık övgüler toplayarak yolculuğuna devam ediyor...
 
   
 
 
     

Tolga Karaçelik’in, dünya prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapılan ve büyük beğeni toplayan son filmi “Sarmaşık”; İngiltere'nin en önemli festivallerinden East End Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü aldı!

Karlovy Vary Film Festivali ve Sydney Film Festivali gibi önemli festivallerde yarışan “Sarmaşık” filmi, ödüller ve övgüler toplayarak yolculuğuna devam ediyor.

Tolga Karaçelik’in son filmi “Sarmaşık”, 2000 yılından beri Londra’da düzenlenen ve Britanya’nın en büyük film festivallerinden biri olan East End Film Festivali'nden “En İyi Film” ödülüyle döndü. Bu sene 1-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleşen, bağımsız film yönetmenlerine destek vermeyi amaçlayan festivalin kurucuları arasında, ünlü İngiliz yönetmen Dany Boyle ve Joe Wright gibi isimler bulunuyor. East End Film Festivali’nde “Sarmaşık”a “En İyi Film” ödülünü teslim eden, “Trainspotting” kitabının yazarı Irvine Welsh; jüri adına yaptığı konuşmada, filmin çok güçlü bir karakter ve konu yapısının olduğunu, mükemmel bir yönetmenlik ve oyunculuk barındırdığını dile getirdi. Welsh, ikna kabiliyeti yüksek bu filmin ilgiyi sonuna kadar ayakta tuttuğunu da belirtti.

Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali'nde yapan “Sarmaşık”; daha sonra Karlovy Vary Film Festivali ve Sydney Film Festivali gibi önemli festivallerde yarıştı. Türkiye galasını İstanbul Film Festivali'nde yapılması planlanan “Sarmaşık”; sansür protestoları sebebiyle festivalden çekildiği için, İstanbullu sinemaseverlerle buluşamadı.

“Sarmaşık”; bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatıyor. Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin, montajını Evren Luş’un yaptığı, müzikleri Ahmet Kenan Bilgiç imzası taşıyan filmde; Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Özgür Emre Yıldırım, Osman Alkaş, Seyithan Özdemir de performanslarıyla göz dolduruyor.

Tolga Karaçelik ile Bilge Elif Özköse tarafından, Insignia Yapım, Kala Film ve CinCromatix Kg ortak yapımcılığında hayata geçirilen “Sarmaşık”, dünyanın önemli festivallerinde yolculuğuna devam ediyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>