>

KÜLTÜR-SANAT

Tom Hanks kadın avcısı...

Tom Hanks, yıllar sonra komedi özüne döndü. Üstelik Oscar ödüllü yönetmenler Joel ve Ethan Coen’in imzasını attığı yepyeni bir kara komedi çalışmasıyla...
 
   
 
 
     
“The Ladykillers-Kadın Avcıları” 11 Haziran’da sinemalarda...

Aynı ismi taşıyan 1955 yapımı komedi filminden uyarlanan “The Ladykillers”ta Profesör Dorr bir kumarhane soygununu gerçekleştirmek için hepsi kendi alanının uzmanı gibi görünen bir “RÜYA TAKIM” (!) kurar.

Ekibinde bir patlayıcı maddeler uzmanı, bir tünel kazma uzmanı, bileği güçlü bir sporcu ve içeriden bilgi sızdıracak bir “köstebek” vardır. Sonra da o yakınlardaki bir evin bodrum katını kiralar. Ev sahibesi Bayan Munson’a kilise müziği yapan bir grup olduklarını, orada prova yapacaklarını söylemişlerdir. Oysa asıl amaçları, bodrum katından kumarhanenin kasa dairesine bir tünel kazarak soygunu yapmaktır.



Bayan Munson’un bu plana yanlışlıkla burnunu sokması ve durumu yetkililere bildirmekle tehdit etmesi üzerine onu da aralarına almaya karar verirler. Ancak bu yaşlı bayanı devreden çıkarabilmek hiç de kolay olmayacaktır.

Hırsızlar: Bir patlayıcı maddeler uzmanı, bir tünel kazma uzmanı, ekibi kaba kuvveti olan bir sporcu ve soygunda kritik önem taşılan bir köstebek.

Operasyon merkezi: Bayan Munson (Irma P. Hall) adlı hiçbir şeyden kuşkulanmayan, kilise bağımlısı olan, ufak tefek görünümlü bir yaşlı bayanın evinin bodrum katı.
Entrika: Beş kafadar, kumarhaneye yakın olan bu evin bodrumunda kilise müziği yapacaktır. Ev sahibesinin dindar bir kadın olması nedeniyle asıl planı bu şekilde gizlemeyi umarlar.

Problem: Dorr’un kurduğu hırsız şebekesinin bu görevi yapabilecek beyinsel kapasitede olmadığının kısa sürede ortaya çıkması.

Problemin en büyüğü: Üst kattaki ev sahibesini ciddi şekilde hafife almaları

TOM HANKS’TEN KOMEDİYE MERHABA

Tom Hanks kariyerine komedi filmleri yaparak başlamıştı. Son yıllarda kulvar değiştirerek aralarında “Catch Me If You Can”, “Saving Private Ryan”, “Road to Perdition”, “Cast Away” ve “The Green Mile”ın da bulunduğu filmlerde daha dramatik rollerde göründü.
Peki, 10 yıldan fazla süredir komediden iyice uzaklaşmışken ani bir kararla ilk göz ağrısına dönüşünün sebebi ne? Bu sorunun yanıtını Tom Hanks’in kendisinden dinleyelim:

“Joel ve Ethan Coen ile çalışmak, piyangoda büyük ikramiyeyi kazanmak gibidir. Daha senaryoyu yazma aşamasındayken filmin tümünü kafalarında bitirirler. Bu yüzden komple bir paketle karşılaşırsınız. Senaryo elime geçtiğinde yolun yarısına gelinmiş olduğunun farkındaydım. Böyle olduğu için de, hiç çekinmeden ‘sizinleyim’ diyerek işe başladım.”
Hanks’in sözünü ettiği “komple paket”in içinde performansını son noktasına kadar sergileyebileceği şarlatan profesör Goldthwait Higginson Dorr gibi harika bir karakter de yer alıyordu. Ünlü aktör büyük bir keyifle portresini çizdiği bu karakteri şu sözlerle tanımlıyor:

“Dorr için hırsız grubunun beyni diyebiliriz. Grubun en zekisi kesinlikle odur. Soygun planını hayata geçirmek için ‘uzmanlardan’ oluşan bir ekibi toplar. Ancak işbirliği yapacağı insan malzemesi son derece zayıf ve yetersizdir. Dorr’u tanımlayacak olursak, küçük çaplı bir suçu işleyebilmek için beceriksiz elemanlarla çalışmak zorunda kalan suç örgütü yöneticisi diyebiliriz.”

Tom Hanks sözlerine şöyle devam ediyor: “Kendisine olan özgüveni ve sorunların bir adım önünde gitme konusundaki yeteneği oldukça fazladır. Tam anlamıyla bir mantık ve fikir adamıdır. İhtiyaç duyulduğu anda gerekli mantıksal desteği hemen sağlar. En zor koşullardan bile tam bir zerafetle sıyrılmasını bilir. Ancak operasyona katılan diğer adamlarının beceriksizliği yüzünden zor anlar yaşar. Üstüne üstlük bir de üst kattaki ev sahibesi tam bir baş belasıdır. ‘Eğer çamurla oynuyorsanız, ellerinizin kirlenmesini göze almalısınız’ şeklinde çok ünlü bir söz vardır. Eğer üst katta bir problem varsa, bu problemin bir an önce halledilmesi gerekir. Zaten filmde de beş kafadarın bu yaşlı bayandan kurtulma çabası anlatılır.”

“The Ladykillers”ta Dorr’un kumarhanedeki “köstebeği” Gawain MacSam rolünde Marlon Wayans oynadı. Yönetmen Ethan Coen bu karakterin özelliklerini şöyle anlatıyor:
“Soymayı düşündükleri kumarhanede plan gereği önceden işe giren çocuktur. Yüksek volümlü hip-hop müziği dinlemekten hoşlanır. Bu özelliğiyle Bayan Munson’un nefret ettiği herşeyi temsil eder. Soyguncular arasında genç kuşağın temsilcisidir. İçinde yetiştiği uyuşuk ve tembel Mississippi kültürüne taban tabana zıt yapısı vardır. Büyük kentlerin hareketli sokak duyarlılığını benimsemiştir.”

Bu rolde kamera karşısına geçen Marlon Wayans’ın, Gawain MacSam karakteriyle ilgili düşünceleri şöyle: “Gawain’in omuzlarında önemli bir yük var. Kapıcı ve temizliçi olarak girdiği kumarhaneden dışarıya bilgi sızdırmak zorunda. Köstebeklik görevinden gurur duyar. Ancak çok kültürlü bir genç olduğu söylenemez. Kelime dağarcığının boşluklarını bol miktarda küfürle doldurmaya çalışır. Açıkçası ömrüm boyunca hiç bu kadar çok küfür etmemiştim. Rolümü yaparken kendimi Richard Pryor gibi hissettiğimi söyleyebilirim.”

Marlon Wayans, bu karakterin diğer ekip arkadaşlarıyla ilişkisini ise şu sözlerle değerlendiriyor: “Generalin oldukça soğukkanlı bir adam olduğunu düşünür. Bu yüzden onun işlerine burnunu sokmaz. Ancak grubun Pancake adlı üyesiyle ilişkisi çok farklı boyuttadır. Ondan hiç hazzetmez. İkisi arasında tam bir kedi-köpek ilişkisi vardır. Bunu kötü evliliğe de benzetebiliriz.”

Pancake karakterine gelince... Patlayıcı maddeler konusundaki bilgisiyle hem kendisini, hem de soygun şebekesini sürekli tehlikeye atar. Grubun beyni Dorr’un tanımlamasıyla o her tarakta bezi olan ama hiçbir işin uzmanı olmayan bir adamdır.

Pancake rolünde kamera karşısına geçen J.K. Simmons, bu karakteri şöyle anlatıyor: “Açık fikirli, dost canlısı, içi dışı bir sözleriyle tanımlanabilecek bir adamdır. Ancak başlangıçta bu özellikleri taşısa da, sonradan değiştiğini ve çevresindekilere ızdırap vermeye başladığını görürüz.”

HIRSIZLARIN TATLI BELASI: BAYAN MARVA MUNSON

“The Ladykillers”ın en önemli karakterlerinden birisi, hiç kuşkusuz soyguncu çetesinin başına bela olan ev sahibesi Bayan Marva Munson karakteriydi. Orijinal filmde Katie Johnson’un oynadığı bu rolü üstlenecek kadın oyuncunun doğru seçimi hayati önem taşıyordu.
Filmin iki yönetmeninden Ethan Coen’in bu karakterle ilgili yorumu şöyle: “Orijinal filmde Katie Johnson’un oynadığı Bayan Wilberforce ile bizim filmimizdeki Bayan Marva Munson arasında belirgin bazı farklar var.

Yüzeyden bakınca bizim Bayan Munson’umuz biraz daha sert görünümlü. Film ilerledikçe onun aslında ne kadar tatlı bir kadın olduğunu keşfediyorsunuz. Ancak bu da yanıltıcıdır. Bayan Munson zaman zaman masum ve tatlı görünse de çantada keklik bir kadın değildir. Kaya gibi sert ve sağlamdır. Neyin doğru olduğunu bildiği gibi, doğrularından asla taviz vermez.”

Filmde Bayan Marva Munson rolünde Irma P. Hall oynadı. Çekimler öncesinde Joel ve Ethan Coen ile prova yapan Irma P. Hall, bu provanın başarılı geçmediğini düşündüğü için rolü alamadığından kesinlikle emindi. Ancak iki yönetmen aynı fikirde değildi. Hall’ın performansını beğenmişlerdi ama başka adaylarla da görüşerek başka bir seçenek olup olmayacağını denemek istiyorlardı.

Coen kardeşlerin istediği bu süreç gerçekleşti ve bir çok adayla provalar yapıldı. Buna rağmen sonuç değişmedi ve “The Ladykillers”taki Bayan Marva Munson rolü Irma P. Hall’ın oldu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>