>

KÜLTÜR-SANAT

Troia'nın Dünya Prömiyeri Altın Portakal’da

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali, hazırlık ve yapım çalışmaları yaklaşık 5 yıl süren Troia belgeselinin dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak.
 
   
 
 
     
43. Antalya Altın Portakal Film Festivali, hazırlık ve yapım çalışmaları yaklaşık 5 yıl süren TROİA belgeselinin “ilk gösterimine” ev sahipliği yapacak.

TÜRSAK Vakfı tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliği ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle başlatılan ve Belgeselin Genel Danışmanlığını yapan, geçen yıl kaybettiğimiz, TROİA Kazı Başkanı Manfred Korfmann’ın, “Troia üzerine yapılmış en iyi belgesel” dediği “TROİA”nın ilk gösterimi, belgeselin atmosferini izleyicilerin yaşayarak da soluyacakları özel bir mekânda Antalya, Fasalis antik tiyatrosunda yapılacak.


Yönetmenliğini, fotoğraf ve belgesel çalışmaları ile bilinen Rıza Baloğlu’nun yaptığı film, mitolojik anlatımların ötesinde, eserlerin izini süren konseptiyle, Troia üzerine yapılmış belgeseller arasında bir İLK’e imza atıyor. Doç Dr. Rüstem Arslan’ın özel çabaları ile son derece titiz bir araştırmanın ürünü olan ve ağırlıklı yurt dışında süren dokümantasyon derleme çalışmaları yaklaşık 2 yıl süren belgeselin konseptini sinema yazarı ve gazeteci Burçak Evren çizdi. Burçak Evren’nin Schliemann’ı oynayarak aynı zamanda ilk kez rol aldığı bir film olan, Troia’nın senaryosunda ise Evren’le birlikte Sevinç Baloğlu’nun imzası var.

Görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak ve Ertunç Şenkay, yurt dışı çekimlerini ise Doğan Sarıgüzel’in gerçekleştirdiği belgesel, başka “ilkleri” de içermesiyle dikkat çekiyor: Müziklerini Uluslararası üne sahip ney ustası Mercan Dede’ nin yaptığı ve rol aldığı ilk film olan Troia Belgeseli, Berlin Müzelerinin depolarında bulunan TROİA eserlerini de belgeleyen ilk yapım olma özelliğini taşıyor. Troia eserlerinin yurt dışına çıkarılması serüvenin baş aktörü olan Henrich Schliemann’ın mektuplarını da ilk kez gün ışığına çıkaran belgesel, Troia kentinin Anadolu kökenli bir kent olduğunun kanıtlarını da kamuoyu ile paylaşan ilk Troia belgeseli oluyor.

Tiyatro sanatçısı Tilbe Saran’ ın anlatımlarını üstlendiği ve dünyadan 25’i aşkın arkeologun bir araya gelerek “buluntuların çıkarıldığı yerde sergilenmesi üzerine yeni bir tartışma” başlattığı TROİA BELGESELİ, bu yıl 16-23 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacak olan 43. Antalya Altın Portakal ve 2. Avrasya Film Festivali’ne davetli olan, uluslararası sinema dünyasının 2000’in üzerindeki önde gelen temsilcisine sadece Homeros’un TROİA EFSANESİNİ değil, Anadolu’nun TROİA FELSEFESİ’ni de anlatacak.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>