>

KÜLTÜR-SANAT

Türkan Saylan’dan mektup var

Türkan Saylan’ın, ölmeden önce yazıp bıraktığı “Hayat Mektupları” bugün ölümünün birinci anma gecesinde sevenlerine dağıtılacak
 
   
 
 
     

Ümran AVCI / AHT

“BÜTÜN görevlerimi tamamladım, ölüme hazırım” diyerek son nefesini veren Türkan Saylan’ın ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti. Ne sevenleri unuttu Türkan Hoca’yı, ne de hayat verdiği Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) çizgisinden saptı. Derneğin başkanlık görevini Türkan Hoca’dan devralan Prof. Dr. Aysel Çelikel, “Türkan Saylan son günlerini yaşadığı hasta yatağında toplumun belli kesimlerine mektup yazdı. Hedefi 35 mektuptu. Ne var ki ömrü ancak 15’ini yazmaya yetti” dedi. Mektupların acıklı değil, yol gösterici olduğuna vurgu yapan Çelikel, “Doğmamış çocuktan başlamış, gençlerimize, delikanlılara, öğrencilere, genç kızlara, kadınlara yazmış. Boşanmış kadınlara tavsiyelere bulunuyor mesela. Doktorlara ve polislere yazmış” dedi.

‘SEN SEVGİLİ KIZIM’

Prof. Çelikel, “Bu 15 mektubu kasalarda sakladık. Ailesiyle ve derneğin yönetim kuruluyla yaptığımız görüşmeler sonucunda kitapçık haline getirdik. Kitapçığın adını da ‘Toplum Mektupları’ koyduk. Türkan Saylan’ın sırtından para kazanılması düşünülemezdi; bu nedenle mektupları onu anacağımız gece sevenlerine dağıtacağız” dedi. Saylan’ın son mektupları için bir önsöz yazan Çelikel, genç kızlar için yazdığı mektubun kendisini çok etkilediğini belirterek şunları söyledi: “Kızlar için söylediği bir cümle var ki, o cümleyi anma törenindeki konuşmamda söyleyerek bitireceğim sözlerimi. En çarpıcısı da budur zaten. Genç kızlara ‘Sen sevgili kızım, artık neden kız doğmuşum demeyi bırak. Olabileceğinin en iyisi olmayı hedefle!’ diye sesleniyor.” Devletin kendilerine çok sempatik bakmadığını anlatan Prof. Çelikel, “Devletin desteği yok. Eğer olsaydı, Turkcell’le birlikte yürüttüğümüz Kardelenler Projesi, New York’ta Birleşmiş Milletler Merkezi’nde anlatılırken, derneğimizden de bir kişi davet edilirdi. Önemsemedik, ama bir haksızlık yapıldı bunu da söylemem lazım” dedi.

Türbanlı öğrencimiz var

ÇYDD türbanlı kızlara burs vermiyor iddialarına da yanıt veren Çelikel, “Bizim burs alan türbanlı öğrencilerimiz var. Bir kere biz her öğrenciyi görmüyoruz. Onlar okullar vasıtasıyla, şubeler yoluyla geliyorlar. Anadolu’da türbanlı olup da burs alan öğrencilerimiz var. Sonra türbanlı, başörtülü üyelerimiz de var. Özellikle de Anadolu’da yeni açtığımız şubelerde dini inançları sebebiyle başını örten, sosyal demokrat, Atatürkçü insanlar var” diye konuştu.

Kaynak: Haberturk

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>