>

KÜLTÜR-SANAT

Türkiye’nin Oscarları Antalya Film Festivali’nde Dağıtılacak

Uluslararası Antalya Film Festivali’nden Ferzan Özpetek ve Cem Yılmaz’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü...
 
   
 
 
     

Bu yıl 29 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali programı açıklandı. 55 filmlik zengin bir programla 55. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanan festivalde dünyanın kalbindeki yönetmen Ferzan Özpetek ve sinemada 20. yılını kutlayan Cem Yılmaz'a ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verilecek.

Festival'in açılışı Oscarlı İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin de katılacağı “Everybody Knows /Herkes Biliyor” filminin Türkiye Prömiyeri’yle yapılacak. Bu yılki Onur Ödülleri ise Macaristanlı usta yönetmen Bela Tarr, Itır Esen ve Ömer Vargı’ya takdim edilecek. Gelecek yıldan itibaren festivalde Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri de verilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl 55’incisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali programı, Festival Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür Ve Turzim Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Artistik Direktör Mirsad Purivatra, Sanat Direktörü Mike Downey ve Film Forum Direktörü Zeynep Atakan’ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

29 Eylül - 5 Ekim tarihleri arasında 55 filmin yer aldığı zengin bir programla 55. kez sinemaseverleri selamlamaya hazırlanan sürprizlerle dolu festival programında dünyanın kalbindeki yönetmen Ferzan Özpetek ile bu yıl sinemada 20. yılını kutlayan Cem Yılmaz’a ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ takdim edilecek.

Bu yılki Onur Ödülleri’nin Macaristanlı usta yönetmen Bela Tarr, Itır Esen ve Ömer Vargı’ya verileceği festival, iki Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin de katılacağı ‘Everbody Knows/Herkes Biliyor’ filmimin Türkiye prömiyeriyle açılacak.

Türk sinemasına önemli katkılarda bulunan Antalya Film Forum, 4 yıldır olduğu gibi bu yıl da foruma seçilen 50 ulusal projenin yapımcı ve yönetmenlerini dünya profesyonelleriyle buluşturmaya devam edecek. Bu yıldan başlayarak festival programına eklenen ‘Türkiye Panoraması’ bölümünde ise temelleri Forum’da atılan, çoğu ulusal ve uluslararası film festivallerine seçilmiş; ödül almış Türk filmleri olmak üzere Türkiye yapımı filmler gösterilecek.

‘DAHA FAZLA YARIŞMA YAPILSIN, İTİRAZIMIZ YOK’

Antalya’yı küresel sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline getirmek, Türk sinemasının dünyaya açılımı desteklemek, sanat değeri yüksek ve nitelikli filmleri sinemaseverlerle buluşturmak için geçen yıl ‘Ulusal’ ve ‘Uluslararası’ kategori birleştirilmişti.

Festivalle ilgili büyük değişimi geçen yıl başlattıklarını belirten Antalya Büyükşehir Başkanı Menderes Türel, festivalin Türkiye film endüstrisinin gelişmesi ve uluslararası alanda rekabet gücüne katkı sağlaması için çok önemli adımlar atmaya devam ettiklerini ifade etti.

Değişimin başladığını ve değişimin devam edeceğini söylediklerinde sinema alanında çalışmalar yapan bazı STK yöneticilerine Antalya’nın yapmak istediği atılımı anlatmakta güçlük çektiklerini belirten Türel sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Öyle ki ulusal bağımızı uluslararası bir vizyonla besleyecek bir vizyonla ilerlerken, festivale gelecek uluslararası konuklara "gelmeyin" mektupları gönderildiğini üzülerek öğrendik. Alternatif yarışmalarla farklı algılar oluşturulmak istendi. Bunlar kuşkusuz Antalya için değil özünde sinemamız için yıpratıcı. Daha fazla da yarışma olabilir, yapılsın da. Bunlara bir itirazımız yok ancak önemli olan neyin ne için yapıldığıdır. Antalya'nın, sinemamızın dünyaya açılan en güçlü uluslararası limanı olması hedefimizi anlatmak için bir kez daha altını çiziyorum ki, sinemamızı desteklemek Antalya'nın en temel ve tartışmasız misyonudur.’

TÜRKİYE SİNEMA ENDÜSTRİSİ ÖDÜLLERİ GELİYOR


Bu misyon doğrultusunda Antalya’nın uluslararası dünyada verilen sektör ödüllerinin Türkiye’de verilmesine öncülük edeceğini söyleyen Türel, gelecek yıldan itibaren festivalde ‘Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’ verileceğini açıkladı. Türel ‘Amerika'nın OSCAR, İngiltere'nin BAFTA, İtalya'nın DONATELLO, Fransa'nın SEZAR, Arjantin'nin MARTİN FİERRO, Japonya'nın JAPANESE, Kore'nin DAEJONG ödülleri gibi Türk üretimlerini de ödüllendireceğiz. Bu yıl vizyona girmiş tüm filmlerin yanı sıra festivallerde gösterilen bağımsız filmler de ‘Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’nde değerlendirilecek’ diye konuştu. Yapımcı, yönetmen, oyuncu, müzisyen, sanat yönetmeni, ışıkçı, sesçi, montajcı, efekt, renk düzeltme, ses tasarımı gibi sektördeki herkesin ödüllendirilmesini önemsediklerini ifade eden Türel, Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’nin çok önemli bir boşluğu dolduracağını söyledi.

Değerlendirmenin, uluslararası örneklerde olduğu gibi, bilgisayar sistemi ve özel bir yazılım ile yapılacağını belirten Türel ‘Bu değerlendirmeye katılacaklar, sinema sektörünün yanı sıra sinemayı besleyen plastik sanatlar, edebiyat, müzik sektörü, üniversitelerde bu alanda çalışanlar, yazarlar gibi farklı sektörlerden alanlarında uzman kişilerin de içinde olabileceği çok geniş katılımlı bir jüriyi oluşturacak. Türkiye Sinema Endüstri Ödülleri için arkadaşlarımız uzun zamandır sektörün önde gelenleri ile istişare içinde çalışıyorlar. Ön çalışmalar tamamlandığında sizlerle paylaşacağız’ diye konuştu.

SİNEMA İÇİN TARİHİ BİR ADIM

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz da, Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’nin Türkiye’nin Oscarları olacağını ifade etti. Türk sinema endüstrisi adına tarihi bir ana tanıklık edildiğini ifade eden Erkin Yılmaz, ödüllerin tüm sinema sektörünü tüm renkleriyle kucaklayacağını ifade etti.

Artistik Direktör Mirsad Purivatra, Türkiye’nin 4 milyon mülteciye kucak açtığını, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde de bu doğrultuda ‘İNSAN’ odaklı bir çerçeve sunacaklarını belirtirken, Sanat Direktörü Mike Downey ise festivale İspanya, İtalya, İran, İngiltere, Brezilya başta olmak üzere 26 ülkeden başvurular olduğunu, Uluslararası Antalya Film Festivali’nin kültürlerin, ideolojilerin ve felsefelerin birleştiği bir festival olmaya devam edeceğini belirtti.

FİLM FORUM’A REKOR BAŞVURU

Türk sinemasına önemli katkılarda bulunan Antalya Film Forum’un direktörü Zeynep Atakan ise her yıl önemli başarı öykülerine imza attıklarına dikkat çekti. Bu yıl Antalya Film Forum’un 5’incisi gerçekleştireceklerini ifade eden Zeynep Atakan ‘İki platformla başladığımız, 6 platformla devam ettiğimiz Antalya Film Forum’un Türkiye sinemasında önemli bir yeri var. Her yıl büyük başarı öykülerine imza atıyoruz. Temeli Forum’da atılan projeler Dünya Prömiyerleri’ni yapıyor. Bu yıl 200’ün üzerinde başvuru aldık. Bela Tarr gibi usta bir ismin gençlerle film atölyesi yapması çok önemli. Oscarlı iki yönetmenle daha master class’lar düzenleyeceğiz’ diye konuştu.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>