>

KÜLTÜR-SANAT

Türkiye’nin Sinema Şenliği Dünya Yıldızlarıyla Başlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali yarın başlıyor.
 
   
 
 
     

Türkiye ve dünya sinemasının en yeni, bol ödüllü, merakla beklenen yapımlarını sinemaseverlerle buluşturacak olan festival, dünya yıldızlarıyla da göz kamaştıracak.

Festivalin 29 Kasım akşamı Cam Piramit’teki açılış törenine; festivalin ulusal ve uluslararası jürisini oluşturan saygın sinemacılarla birlikte dünya sinemasına damgasını vurmuş efsane isimler de katılıyor: CATHERINE DENEUVE; Oscar adayı ve iki Altın Küre’li oyuncu KATHLEEN TURNER; Oscar ve iki Altın Küre ödülü sahibi, bir İngiliz beyefendisi, usta oyuncu JEREMY IRONS ve genç kuşağın başarılı oyuncularından MENA SUVARI. 6 Aralık akşamı ise bir başka dev isim olan VANESSA REDGRAVE, Yaşam Boyu Başarı ödülünü almak üzere kapanış töreninde olacak. Açılış töreninde ayrıca Uluslararası Jüri üyesi, Romanya sinemasından dünyaya açılan genç yetenek ANAMARIA MARINCA da festival takipçilerini selamlayacak özel isimler arasında.

Açılış töreninde kendisine Yaşam Boyu Başarı ödülü sunulacak olan Catherine Deneuve’ün, festival kapsamında “Yeni Ahit/ The Brand New Testament,” “Şerburg Şemsiyeleri / Les Parapluies de Cherbourg” ve “Hindiçin/ Indochine” filmlerinden oluşan toplu gösterisi düzenlenecek. Deneuve, “Hindiçin” filminin gösteriminden sonra da seyircilerle söyleşiye katılacak.

Aynı enerjiye sahip bir başka isim, Kathleen Turner da açılış gecesine Yaşam Boyu Başarı ödülü alacak bir diğer onur konuğu. Birbirinden tamamen farklı her tür rolün hakkını sonuna kadar veren Turner, 35 yıllık kariyerinin en özel filmlerinden olan “Güllerin Savaşı / War of The Roses”un özel gösterimine katılarak sinemaseverlerle buluşacak.

Karizması, zarafeti, ciddiyeti, yakışıklılığı kadar etkileyici ses tonuyla da zamanımızın en gözde aktörlerinden biri olan Jeremy Irons da 29 Kasım’daki açılış töreninde Yaşam Boyu Başarı ödülü alacak. Irons’ın onuruna, tek yumurta ikizi kardeşleri canlandırarak en sevilen performanslarından birini verdiği “Ölü İkizler / Dead Ringers” filmi festivalde izleyiciyle buluşacak. Gösterimin ardından sanatçı, izleyicilerden gelen soruları cevaplayacak.

“Amerikan Güzeli / American Beauty” ve “American Pie” gibi çok izlenen filmler ve “Six Feet Under” gibi geniş kitlelerce takip edilen dizilerle tanınan, genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden Mena Suvari de 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin konuğu. Oyunculuğunun yanı sıra kadın hakları ve gençler konusundaki sosyal sorumluluk projelerinde görev alan Suvari, festival kapsamında da Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nin çalışmalarına dikkat çekebilmek amacıyla ziyaretlerde bulunacak ve bu yıl “Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Yaratma” başlığı altında gerçekleştirilecek geleneksel korteje katılacak.

6 Aralık akşamı yine Cam Piramit’te gerçekleştirilecek kapanış törenindeyse Oscar, iki Altın Küre ve iki kez Cannes En İyi Kadın oyuncu ödülü almasının yanı sıra sayısız adaylıkları bulunan ve tartışılmaz oyunculuğunun yanı sıra insan hakları konusundaki cesur tavırlarıyla da saygı uyandıran Vanessa Redgrave’e “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” takdim edilecek.

Redgrave’in, kendisi gibi başarılı bir oyuncu olan eşi Franco Nero ile tanıştığı, sinema tarihinin epik klasiklerinden "Camelot", festival kapsamında bir sürprizle gösterilecek. Filmin iki efsane başrol oyuncusu, Redgrave ve Nero, filmin gösterimine katılacak! Ünlü çift ayrıca festival kapsamında bir de masterclass verecek.

Yabancı konukların yanı sıra Türkiye sinemasının efsane ismi TÜRKAN ŞORAY da festival seyircisiyle buluşacak. Festivalin Açılış Filmi olan “Uzaklarda Arama”nın özel gösterimine katılacak olan sinemamızın ‘sultan’ı, seyircinin sorularını da cevaplayacak. Onur Ödülü alacak olan usta yönetmen ERDEN KIRAL, sinemamızın gülen yüzü, oyuncu AYŞEN GRUDA, tiyatrodan beyazperdeye uzanan bir yıldız, oyuncu KAYHAN YILDIZOĞLU ile ve Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün bu yılki sahibi TİJEN PAR gibi büyük isimlerin yanı sıra Türkiye sinemasının pek çok değerli yüzünün de katılacağı açılış töreni festivalin ana medya sponsoru A Haber TV’den 29 Kasım 2015 gecesi saat 19:00-20:00 arası naklen yayınlanacak.

Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turzim Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali; Türk Hava Yolları’nın ana ulaşım sponsorluğunda ve ATV, Sabah gazetesi, A Haber Radyo ve Daily Sabah’ın ana medya sponsorluklarıyla hayata geçiriliyor. Festivale destek veren diğer kurumlar ise Expo 2016, ICF Airports, 1000 Volt, TAV, Memorial, Migros AVM, Kır Çiçeği, BNG, Urart, Rixos Downtown Antalya, Kaft, Hotel Su, Steingenberger Hotel Maslak, Yurtiçi Kargo ve Anatoli.

www.antalyaff.com
twitter: AntalyaFilmFestivali/ @Antalyaff
instagram: Antalya Film Fetsivali / ANTALYAFF

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>