>

KÜLTÜR-SANAT

Vizörün önündeki kadın yönetmenler...

Fotoğraf sanatçısı Muammer Yanmaz, 7. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında Ankara'da "Kadın Yönetmenler" başlıklı bir fotoğraf sergisi açıyor.
 
   
 
 
     
‘Kadın Yönetmenler’ Fotoğraf Sergisi 7-16 Mayıs 2004 tarihleri arasında Ankara'da...

7. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında açılacak olan sergi, Türkiye’deki 15 kadın yönetmeni evlerindeki doğal halleriyle sinemaseverlerle buluşturacak.Sinema endüstrimizin kayıtlarına baktığımızda, bugüne dek yaklaşık 6000 film çekildiğini görüyoruz. Bu filmler arasında, toplam 24 kadın yönetmen tarafından çekilenlerin sayısı ise 100’ü geçmiyor.

Neden kadınlar yönetmen olarak sinemaya bu kadar az girdiler? Peki, biz sinemamızdaki bu az sayıdaki kadını tanıyor muyuz? Ya filmlerini? Şu anda neredeler? Muammer Yanmaz’ın "Kadın Yönetmenler" fotoğraf sergisi tüm bu sorulara sanatın diliyle yanıt veriyor.Bu projede, sinemamızın 24 kadın yönetmeninden 15’i fotoğraf sanatçısı Muammer Yanmaz’ın gözünden sizlerle buluşuyor. Sergide yer alacak yönetmenler: Biket İlhan, Birsen Kaya, Canan Evcimen Obay, Canan Gerede, Fide Motan, Füruzan, Gülsün Karamustafa, Handan İpekçi, Işıl Özgentürk, Lale Oraloğlu, Seçkin Yaşar, Sunar Kural Aytuna, Tomris Giritlioğlu, Türkan Şoray, ve Yeşim Ustaoğlu. "Kadın Yönetmenler" fotoğraf sergisi ile Türk sinema arşivine çok değerli ve kalıcı bir belge bırakılıyor.Muammer Yanmaz’ın çektiği fotoğraflardan oluşan serginin koordinatörlüğünü Sedef Kürüm yapıyor. Sergiyle ve sanatçıyla ilgili daha fazla bilgi için www.muammeryanmaz.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Sergi çalışmasından bir an: Sedef Kürüm, Türkan Şoray ve Muammer Yanmaz

Muammer Yanmaz
1969 İstanbul doğumlu. Orta öğrenimini Saint-Michel Lisesi'nde, yüksek öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Lisenin karanlık odasında başladığı fotoğraf sanatını bir yaşam biçimine dönüştürdü. Kendi stüdyosunda tanıtım fotoğrafçılığı yapmakta olan Yanmaz'ın "40 Yönetmen" ve "40 İstasyon-Paris" gibi sergilenmiş projeleri vardır.

Sedef Kürüm
Projenin koordinasyon görevini üstlenen Sedef Kürüm, 1973 Ankara doğumludur. Orta öğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde tamamladı. Finans sektöründe başladığı profesyonel iş yaşamını sinema sektöründe devam ettirme kararı aldı. Ev sineması alanında faaliyet göstermekte olan Palermo Görsel Ürünler A.Ş.'de Basın ve Halkla İlişkiler Direktörü olarak çalışmaktadır.

Uçan Süpürge
Uçan Süpürge, 1996'dan beri toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gereken duyarlılığın geliştirilmesine yönelik çeşitli projeler gerçekleştirmektedir. 1998 yılında ise Ankara'da uluslararası bir kadın filmleri festivali düzenlemeye başlamıştır. Bu festivalde, sinemada kadın emeğini görünür kılmak amacıyla film gösterimlerinin yanı sıra sergiler, paneller, imza günleri ve söyleşiler de yer almaktadır.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>