>

KÜLTÜR-SANAT

Vizyonda Bu Hafta

Bu hafta ikisi Türk filmi olmak üzere 9 film vizyona giriyor.
 
   
 
 
     

AKLIMI OYNATACAĞIM

Usta yönetmen Pedro Almodóvar Aklımı Oynayacağım ile bu hafta vizyondaki yerini alıyor. Almodóvar’ın “çok hafif bir komedi” olarak nitelendirdiği filmin başrollerinde Carlos Areces, Raúl Arévalo, Javier Cámara, Lola Dueñas, Carmen Machi ve Hugo Silva var. Ayrıca Penélope Cruz ve Antonio Banderas filmde konuk oyuncu olarak rol alıyor.
KONUSU:
Meksika'ya gitmekte olan bir uçağın içindeki yolcular hayatlarındaki son saatleri geçirmektedirler. Ölüm kaçınılmazdır ve bu gerçek yolcuların çenesine vurur! Yaşamda artık saklayacak hiçbir şeyleri kalmadığından en gizli sırlarını, sakları yönlerini birbirlerine tek tek anlatmaya başlarlar…

KOD ADI: OLYMPUS

Kral Arthur ve Güneşin Gözyaşları gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Antonine Fuquq Bu sefer Kod Adı: Oltmpus ile karşımızda. Haftanın en dikakt çeken filmlerinden biri olan Kod Adı: Olympus’un kadrosunda Gerard Butler, Aaron Eckhart, Dylan McDermott ve Morgan Freeman gibi ünlü isimler var.
KONUSU:
Mike Banning, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı çalışan, özel kuvvetler biriminde görevli bir gizli güvenlik ajandır. Bir akşam Başkan ve eşi bir davete giderlerken yolda trajik bir kaza meydana gelir. Banning'in tek bir simi kurtarma şansı vardır, o da tercihini eşini feda ederek Başkan'dan yana kullanır. Olay sonrası büroda herkes doğru yaptığını söyleyerek Mike'ı desteklese de saha görevinden alınarak masa başı bir işe atanır. Fakat ABD'yi hiç hesapta olmayan büyük bir saldırı beklemektedir. İçeriden köstebeklerin yönettiği terörist bir eylemle Beyaz Saray büyük bir saldırıya ve ihanete uğrar. Başkan teröristlerce esir alınmıştır ve Pentagon'un eli kolu bağlıdır. Bu olağanüstü koşullar altında tek çareleri Mike'ın cesur ve kahramanca giriştiği kurtarma operasyonuna bağlıdır.

BARFİ! AŞKIN DİLE İHTİYACI YOKTUR
Hint sinemasında son dönemde en çok ses getiren yapımlardan olan Barfi! Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur (Barfi!)'un başrollerinde Ranbir Kapoor, Ileana D'Cruz ve Sumona Chakravarti yer alıyor. Sağır ve dilsiz olarak doğan ve daha sonra anne ve babasını kaybeden Barfi'nin hikayesini anlatan film, kendi ülkesi dışında da bir çok ülkede beğeni topladı. Filmin yönetmenliğini Anurag Basu üstleniyor.
KONUSU:
Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi, sağır ve dilsiz olarak doğmuş; ancak buna rağmen hayat dolu ve son derece pozitif biri olarak büyümüştür. Aynı zamanda son derece haylaz bir genç olan Barfi'nin başı sık sık derde girmektedir. Yaşadığı şehre taşınan Shruti Ghosh isimli genç kadınla tanıştığında ise hayatında daha önce hiç karşılaşmadığı duygularla tanışmaya başlar. Barfi, üç ay içerisinde başka biriyle evlenecek olan Shruti'ye ilk görüşte vurulur, Shruti de zamanla ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Ancak ortada büyük bir sorun vardır. Shruti, ailesi ve çevresi tarafından büyük tepkilere maruz kalır. Ailesi, kızlarının 'normal' biriyle evlenmesini ve 'normal' bir hayat sürmesini istemektedir ve bu birlikteliğin gerçekleşmesine izin vermeyecektir. Yıllar sonra yolları tekrar kesiştiğinde Barfi'nin kalbinde başka biri vardır; Shruti içinse seçim yapma zamanıdır...

GİTME BABA
Gitme Baba 1995’te 1995'te belediye başkanı olduğu Kuşadası ilçesinde yaşanan rant kavgası sonrası mafya tarafından öldürülen Lütfi Suyolcu'nun hikayesini anlatıyor. Filmin senaryosu Lütfi Suyolcu'nun kızı oyuncu Çiğdem Suyolcu tarafından yazılmış. Yönetmen koltuğunda ise Ahmet Sönmez oturuyor. Oyuncuları arasında ise Murat Karasu, Şenay Gürler, Payidar Tüfekçioğlu, Mustafa Uğurlu, Gökhan Mete, Mesut Akusta ve Vural Çelik gibi isimler var.
KONUSU:
Lütfi Suyolcu 1995'te belediye başkanı olduğu Kuşadası ilçesinde yaşanan rant kavgası sonrası mafya tarafından öldürülmüştü. Eski belediye başkanının hayatını anlatan film projesini, sinema ve oyunculuk eğitimi alan kızı Çiğdem Suyolcu hayat geçirdi.

SON AYİN BÖLÜM 2

İlk filmi 2010 yılında vizyona giren Son Ayin ikinci filmi ile bu hafta sinemalarda. Filmin başrollerinde Ashley Bell, Julia Garner, Spencer Treat Clark ve Louis Herthum var. Yönetmen koltuğunda ise Ed Gass-Donnelly oturuyor.
KONUSU:
Nell Sweetzer gözlerini açtığında kendini bir ormanın içinde dağılmanın eşiğinde bulur. Son saatlerini hatta son günlerini hatırlamakta güçlük çeker. Tüm ailesini yitirdiği gerçeği ise bir insanın başına gelebilecek en büyük talihsizliktir. Terapist Frank Merle, Nell'in yaşadığı kulübeye taşınır ve birlikte geçmişi unutup yeni bir hayata başlamaya çalışırlar. Başlarda her şey yolunda gider. Nell, yakında bir otelde iş bulur ve Chris isimli son derece karizmatik bir adama aşık olur. Fakat hayatını altüst eden şeytani ruh bu kez daha acımasız bir şekilde karşısına çıkacaktır...

EKSİK SAYFALAR

Ozan Çobanoğlu’nun ilk yönetmenlik denemesi olan filmin kadrosunda; Hüseyin Avni Danyal, Tuvana Türkay, Tolga Güleç, Kaan Çakır, Sanem İşler, Ebru Şahin, Onur Bilge Soydan Soydaş ve yine Ozan Çobanoğlu yer alıyor. Polisye türündeki film bu hafta seyirci karşısına çıkıyor.
KONUSU:
Ülkenin önemli şirketlerinden birinde, yönetim kurulunda görevli 8 üst düzey yönetici, çok önemli bir dava süreci esnasında kaçırılırlar. Çalıştıkları şirketin sahibi Aslan Bey 3 ay önce ani bir biçimde vefat etmiştir ve büyük kayıpları olan şirketin geriye kalan yöneticileri yargılanmaktadırlar. Tam da bu sırada şirketi kendisinin satın aldığını iddia eden ve kimsenin tanımadığı bir "patron" bu sekiz yöneticiyi cehenneme atarak, yalanlarıyla ve kendileriyle yüzleştirecektir...

KİMLİK HIRSIZI

Jason Bateman ve Melissa McCarthy'i buluşturan Kimlik Hırsızı (Identity Thief) keyifli bir yol komedisi. Filmin yönetmenliğini Patrondan Kurtulma Sanatı (Horrible Bosses)'nın da yönetmeni olan Seth Gordon üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Amanda Peet, Jon Favreau ve Genesis Rodriguez gibi isimlerinde rol aldığı filmin senaryosunda ise The Hangover filminin senaryosuna da katkıda bulunmuş olan Craig Mazin imzası buluyor.
KONUSU:
Diana limitsiz bir bütçeyle Miami'nin banliyölerinde gününü gün etmektedir. Ufak bir sorun vardır bu alemleri finanse etmek için, kullandığı kimlik bir başkasına aittir: Sandy Bigelow Patterson, bir bankada müşteri temsilcisi olarak çalışan Sandy Bigelow Patterson, ABD'nin oldukça uzak bir yerinde yaşamaktadır. Polisten aradığı cevabı bulamayınca kendi sorununu yine kendisi halletmeye çalışan Sand ysadece 1 hafta süren takipten sonra, hayatındaki her şeyi onunla paylaşmakta olan bu kadınla yüzleşmek için güneye doğru yola çıkar. 2000 mil yoldan geldiğinde görür ki kimliğini geri almak hiç kolay olmayacaktır... Zira Diana suçlu olmasına rağmen yağ gibi üste çıkmayı beceren yırtık bir kadındır.

BAHAR TATİLİ

!F Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilen Bahar Tatili bu hafta seyirci ile buluşuyor. Yönetmenliğini FIBRESCI ödüllü yönetmen Harmony Korine yaptığı filmin başrollerinde Vanessa Hudgens, Selena Gomez, Ashley Benson ve Rachel Korine var. Bahar Tatili, Venedik, Toronto, Oslo ve Rotterdam'da yapılan festivallerde gösterildi.
KONUSU:
Faith, Brit, Candy ve Cotty müthiş bir bahar tatili (spring break) geçirmenin hayalini kuran dört çılgın arkadaştır. Fakat sıradan genç kızlardan farkları, uçuk planlarıdır. Fakat biriktirdikleri paralar yola ancak yetince, çareyi ciddi bir soygun yapmakta bulurlar ve de başarırlar! Şimdi ellerinde tatil boyu deli gibi eğlenecekleri kadar çok paraları vardır. "Her genç" gibi bahar tatilinde partinin ve kokainin dozunu kaçırınca kendilerini kodeste bulurlar. Tam kurtulamayacaklarını düşünürken, Alien adında bir adam çıka gelir ve bu kızların kefaletini ödeyip, serbest kalmalarını sağlar. Alien, bölgenin yerel uyuşturucu ağlarını ele geçirmektedir ve uyuşturucu işinden yüklü miktarda para kazanmıştır. Brit, Candy ve Cotty bu vahşi hayata adapte olmakta pek de sorun çekmeyeceklerdir...

BERNİE'NİN SUÇU NE?


Richard Linklater'ın yönetmenliğini üstlendiği Bernie'nin Suçu Ne? (Bernie) 1998 tarihli Texas Monthly dergisinde çıkan Bernie Tiede adlı bir adamla ilgili köşe yazısına dayanıyor. Filmin başrollerinde Jack Black, Shirley MacLaine ve Matthew McConaughey yer alıyor. Oyuncu Jack Black Telford Devlet Hapishanesi’nde gerçek Bernie Tiede ile tanışarak, telefon görüşmesi gerçekleştirmiş. Teksas Carthage’de yaşayan ve gerçek hayatta Bernie'yi tanıyan kasaba halkı da filme yorumları ile yardımcı olmuş.
KONUSU:
Teksas'ın küçük, kırsal bir kasabasında, bir cenaze levazımatçısının yanında yardımcı olarak çalışan Bernie Tiede, kasaba halkının en sevdiği kişilerden biridir. Pazarları okulda ders verir, kilise korosunda şarkı söyler ve yardıma ihtiyacı olan herkese el uzatır. Herkes Bernie'yi sever ve takdir eder. Ters giden talihine sürekli lanet eden dul Marjorie Nugent'e banka işlerinde yardım eden Bernie, bir süre sonra kadının kendisine karşı artan ilgisi ve isteklerine yetişemez hale gelir ve günün birinde zengin Marjorie'yi öldürür...
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>