>

KÜLTÜR-SANAT

YAN ETKİ “Yalnız Batı” ile Tiyatro Dünyasına Yeni Bir Soluk Getirdi!

“İçine düşülmesi kolay ama kurtulması zor bir kara komedi.”
 
   
 
 
     

Martin Mc Donagh’ın en başarılı metinlerinden biri olan “Yalnız Batı” YAN ETKİ’nin kendine has ve esprili yorumuyla yeni sezonda İkinci Kat’ta seyirciyle buluşuyor… YAN ETKİ , genç oyuncu Faruk Barman tarafından gösteri sanatları alanında çalışan, sanat yönetimi ve prodüktörlük yapan bir kurum olarak kurulmuştur. Sanat yönetmenliğini Serkan Üstüner’in yaptığı YAN ETKİ, günümüz insanının yaşadığı güncel ve toplumsal konuların işlendiği çağdaş tiyatronun en iyi oyunlarını seyircisi ile buluşturmayı kendisine amaç edinmiştir. Temel prensip günümüz insanının hikayesini anlatmak, seyircisine düşünme ve sorgulama imkanı sağlamaktır. Bu yepyeni, genç ve dinamik ekip “ Yalnız Batı” oyunu ile tiyatro dünyasında ses getiren bir başlangıç yapıyor. Yönetmenliğini Serkan Üstüner’in yaptığı oyunun dramaturjisini ise Elif Baş üstleniyor. Oyunda Deniz Karaoğlu, Faruk Barman, Murat Mahmutyazıcıoğlu ve “ Bornova Bornova” filmiyle Altın Portakal’da En İyi Yardımcı Kadın oyuncu ödülüne layık görülen Damla Sönmez yer alıyor.

2011-2012 tiyatro sezonunun Ekim ayında sahnelenmeye başlayan “Yalnız Batı” prömiyerinde büyük ilgi gördü. Haftalarca kapalı gişe oynayan oyun adından söz ettirmeye devam ediyor. Oyuncuların bitmek bilmeyen enerjisi, oyunun hiç düşmeyen temposu ve kara komedinin sınırlarını aşan oyunculuklarla “Yalnız Batı” seyirciye unutulmaz bir zaman dilimi sunuyor. Pek çok seyircinin ve tiyatro eleştirmeninin takdirini kazanan “ Yalnız Batı”, gördüğü ilgiyi hak eder nitelikte…“ GİTMENİ İSTEMEDİM, YALNIZ KALIRDIM, ÖZLERDİM”


Her geçen gün daha da kalabalıklaşıyordu dünya. Sokaklar onlarca insan taşıyor, insanlar sokaklardan taşıyordu. Bu kalabalıkların arasında nasıl oluyor da hala yalnız olabiliyordu insan? Yoksa insan kalabalıklar arasında kendini daha mı yalnız hissediyordu? “Yalnız Batı” küçük bir kasabada yaşayan insanların kendi içlerindeki yalnızlığı ve birbirleriyle yaşadıkları çatışmaları anlatıyor bize. Nefret, kavga, savaş, barış, aşk, cinayet… Hepsi bu hikayenin içinde, hem de seyirciyi kahkahalara boğacak şekilde…

Yazan: Martin McDONAGH
Çeviri ve Dramaturji: Elif BAŞ
Yöneten: Serkan ÜSTÜNER
Oyuncular: Deniz KARAOĞLU, Faruk BARMAN, Murat MAHMUTYAZICIOĞLU, Damla SÖNMEZ
Süre: 90 dakika/ tek perde

Oyunumuz her Çarşamba saat 21:00’de Taksim İkinci Kat sahnesinde izlenebilir. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>