>

KÜLTÜR-SANAT

Yaşar Kemal Efsanesi Bugün Sinemalarda!

Yaşar Kemal Efsanesi filmi Başka Sinema kapsamında ve Yaşar Kemal hakkında ilk uzun metraj biyografik film bugün sinemalarda...
 
   
 
 
     

Yaşar Kemal Efsanesi’nin festival yolculuğu 24. Adana Film Festivali’nde dünya prömiyeri ile başladı. Böylece film ilk kez Yaşar Kemal’in memleketinde seyirciyle buluşmuş oldu. Daha sonra sırasıyla İstanbul Film festivali, Ankara Film Festivali, Nürnberg Film Festivali gibi birçok festivalde seyirci karşısına çıktı.

Yaşar Kemal’le dostluğu uzun yıllara dayanan oyuncu ve yönetmen Aydın Orak’ın çektiği filmde büyük yazar Yaşar Kemal’in doğumundan ölümüne tüm hayatı, kendi ağzından ve hayatına yakın tanıklık etmiş dostlarının anlatımlarıyla aktarılıyor.

Efsane yazarın hayatının dönüm noktalarını beyaz perdeye taşıyan filmde, Yaşar Kemal’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış arşiv görüntülerinden, yüzlerce saatlik kaynaklardan derlenmiş ses kayıtlarından ve binlerce sayfalık dokümandan yararlanıldı.

Ara Güler, Arif Keskiner, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk, Aziz Nesin, Türkan Şoray ve Atıf Yılmaz gibi yazarın yakın dostlarının anlatımlarıyla yer aldığı filmi Halil Ergün seslendirdi.

Filmde Yaşar Kemal’in bestelenmiş şiirleri de ünlü isimler tarafından seslendiriliyor. 26 Temmuz’da Beyoğlu Sineması’nda ön gösterimi yapılan filme ilgi büyük oldu. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Aydın Orak seyircilerin sorularını cevapladı.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>