>

KÜLTÜR-SANAT

“Zenne” Malatya Film Festivali’ne Katılamıyor!

“ZENNE”; önceden tahmin edildiği üzere; ‘Eser İşletme Belgesi’ni yetiştiremediğinden, festivale katılamıyor.
 
   
 
 
     

Festival organizatörleri, 9 Kasım 2011, Çarşamba günü, akşam saatlerinde “ZENNE”nin yapımcılarını telefonla arayarak; daha önceden talep edilmemiş olan ‘Eser İşletme Belgesi’nin eksik olduğunu belirtti ve belgenin tamamlanmasını istedi. Ancak, Telif Hakları Müdürlüğü tarafından verilen ‘Eser İşletme Belgesi’ için gerekli belgelerin, 18 Kasım 2011, Cuma günü saat 17:00’ye kadar yetiştirilemeyeceği belli oldu. Bu nedenle; filmin, Malatyalı sinemaseverlerle buluşması da, vizyon tarihine ertelendi.

Yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay konuyla ilgili açıklamalarında; “Baştan beri ZENNE ekibinin amacı, filmin davası olan nefret cinayetleri problemini olabildiğince geniş kitlelere aktarmak ve gündemde tutmaktır. ZENNE filmi bundan sonra davet almış olduğu ulusal ve uluslararası festivallerde de bu amaca hizmet etmeye devam edecektir.” diye belirttiler.

M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın ilk filmi olan “ZENNE”; Antalya’daki ilk gösteriminin ardından konusunun cesareti ve başarısıyla büyük yankı uyandırdı. 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, SİYAD Ulusal En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Tilbe Saran), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erkan Avcı) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Norayr Kasper) ödüllerini alan “ZENNE”; büyük beğeni toplarken, dikkat çektiği sorunlarla da çok konuşuluyor. Film, daha sonra 17-24 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Türkiye’nin ilk “LGBT” festivali Pembe Hayat KuirFest’te ise “açılış filmi” olarak gösterildi.

Yönetmenlerin yakın arkadaşı olan ve 2008 yılında cinsel kimliğini açıkladığı için öldürülen Ahmet Yıldız’a adanan “ZENNE”; Doğulu muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Ahmet, renklerini gizlemekten sakınmayan ve İstanbul’un dans kulüplerinde zennelik yapan Can ile Türkiye’nin değer yargılarını çok iyi tanımayan Alman fotoğrafçı Daniel’in evrensel dostluk hikayesini anlatıyor. Film, bu sıra dışı üçlünün öyküsünü, ‘aile kafesleri’, ‘töre kuralları’ ve 2008 yılına kadar eşcinsel erkeklere evrensel insan haklarına aykırı şekilde uygulanan askerlikten muafiyet prosedürleri üzerinden ele alıyor.

Başrollerini Kerem Can (Can), Erkan Avcı (Ahmet) ve Giovanni Arvaneh’nin (Daniel) paylaştığı filmde; Tilbe Saran, Ünal Silver, Esme Madra, Jale Arıkan gibi başarılı oyuncuların yanısıra, Amberin Zaman, Banu Güven ve Piyale Madra gibi isimler de konuk oyuncu olarak yer alıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>