>

KÜLTÜR-SANAT

“ZENNE” Vicdan Yoklayacak!

Ön hazırlıkları 3 yıl süren ve uluslararası bir ekiple çekilen, büyük yankı uyandırdığı festivallerin ardından nihayet beyazperdedeki dansına başlıyor.
 
   
 
 
     

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden en çok ödülle dönen film “ZENNE”; 13 Ocak Cuma günü farklı şehirlerdeki sinema salonlarında gösterime giriyor.

Antalya’da biletleri günler öncesinden tükenen ve hıncahınç dolu bir salonda dakikalarca ayakta alkışlanan ilk gösteriminden bu yana, konusunun cesareti, farklı görsel anlatımı ve mesajlarıyla çok konuşulan “ZENNE”; M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın ilk uzun metraj filmi. Alper ve Binay’ın 2007 yılında sayıları iyice azalmış zenneler üzerine belgesel yapmak için yola çıktıkları proje; aynı yıl, yakın arkadaşları Ahmet Yıldız’ın, cinsel kimliğini açıkladığı için babası tarafından öldürülmesiyle yön değiştirdi. Arkadaşlarına karşı vicdan borcu taşıyan yönetmenler; anısını yaşatmak ve sesini duyurmak üzere projeyi Yıldız’ın yaşam öyküsünden esinlenerek Zenne’nin renkli dünyası ve Alman savaş fotoğrafçısı Daniel’in Türkiye’ye dışarıdan bakan gözüyle kurgulayarak “ZENNE” filmini beyazperdeye taşıdılar.

M.Caner Alper ve Mehmet Binay vizyon hakkındaki açıklamalarında: “Filmimizin amacı, nefret cinayetleri problemini olabildiğince geniş kitlelere aktarmak ve gündemde tutmak. ZENNE’nin 13 Ocak’ta vizyona girmesinin ardından, Anadolu’nun bazı şehirlerini ziyaret ederek bu heyecanı tüm sinemaseverlerle paylaşmayı ve bu konuda mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmayı arzu ediyoruz. ZENNE’deki hikayeler Türkiye’nin vicdan meselesidir, bu sebeple herkesi filmi seyretmeye ve tartışmaya davet ediyoruz.” diye belirtiyorlar.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, SİYAD Ulusal En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Tilbe Saran), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erkan Avcı) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Norayr Kasper) ödüllerini alan “ZENNE”; daha sonra 17-24 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Türkiye’nin ilk “LGBT” festivali Pembe Hayat KuirFest’te ise “açılış filmi” olarak gösterildi. Ankara’da, başkentli sinemaseverlerin yanı sıra AKP, CHP gibi siyasi partiler ile birçok yabancı diplomatik temsilciliklerden katılım gerçekleşti. Film gösterimlerini ardından gerçekleşen sohbetler ise 2 saate yakın sürdü.

Dağıtımını Medyavizyon’un üstlendiği “ZENNE”, 13 Ocak 2012, Cuma gününden itibaren vizyonda!


Bilgi için:
www.zennethemovie.com
www.facebook.com/zennethemovie
www.vimeo.com/zennethemovie
www.youtube.com/zennethemovie
www.twitter/zennethemovie
 


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>