>

MODA - STİL

Gucci 2017-2018 Sonbahar-Kış El Çantası Koleksiyonunda Bambu Hakimiyeti

Markanın ikonik tasarım motiflerinden bambu sapına yer veriyor.
 
   
 
 
     

Gucci’nin yeni sezon çanta koleksiyonunda yer verdiği bambu, marka tarafından ilk kez 1947 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan tedarik kıtlığı sırasında kullanılmıştı ve çantaların ahşap sapı olma görevini üstlenmişti. Yaklaşık yarım asır önce bambuya şekil vermek için kullanılan ısıtma ve bükme yöntemi şimdi yeniden kullanılıyor. Tarihî bir gereklilik sonucu doğan bu pragmatik ve yenilikçi çözüm günümüzde Gucci için vazgeçilmez bir tasarım unsuru…

Koleksiyondaki her yeni çanta farklı bir saptan oluşuyor. Kreatif direktör Alessandro Michele, bunun Floransa merkezli şirketin zengin mirasına hoş bir gönderme olmasının yanı sıra, ayrıca markanın günümüzdeki çağdaş estetik anlayışını mükemmel biçimde yansıttığını düşünüyor.

Bambunun koleksiyondaki yeri, Bamboo Classic çanta modeli ile taçlandırılıyor. Çantanın, bu sezona özel, altın çerçeve baskıyla kişiselleştirilmiş deri versiyonları da bulunuyor. Kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunan deri Classic çantanın, timsah ve deve kuşu gibi egzotik seçenekleri de mevcut. Alessandro Michele, çantanın omuz askısını ağ çizgileriyle süsleyerek Gucci tasarımının bu benzersiz parçasına kendi imzasını da atıyor. Her çantanın içinde, farklı çiçek desenli kapaklarla Jane Austen’in Juvenilia kitabının cep boyu yer alıyor.

Çantaların içine kitap koyma fikri, geçtiğimiz yüzyılın başına uzanan bir alışkanlığa gönderme yapıyor. O dönemlerde toplu taşıma araçlarında tek başlarına seyahat eden kadınlar, erkekler tarafından rahatsız edilmemek için kitap okurlardı.

Classic’in yanı sıra, bambu saplı üç yeni çanta serisi daha koleksiyondaki yerini alıyor. Bunlardan bir tanesi, ahşap sapı her tarafı kristallerle süslenmiş kükreyen kedi kafasıyla bir araya getiren şık ve zarif bir parça. Bu el çantasının da tıpkı Classic gibi üç farklı renk seçeneği mevcut. Ayrıca, birçok değişik egzotik deri seçeneği olan çantanın takılıp çıkarılabilir altın metal bir zinciri ve arka bölmesinde bir kalp detayı bulunuyor. Bamboo Classic’teki gibi, her çantanın içinde Jane Austen’in Juvenilia kitabının cep boyu yer alıyor.

Ottilia el çantası, Gucci’nin 2017-2018 Sonbahar/Kış Koleksiyonu’nda hayvanlardan ve doğadan aldığı ilhamı gözler önüne seriyor. Güve, kelebek, kabuklu böcekler ve tırtıl gibi birçok farklı, renkli böcek baskıları deri çantalara canlılık katarken beyaz metal arı işlemesi bazı renkleri süslüyor. Koleksiyondaki çantaların iki farklı boyutta üst sapı bulunduğu için çantalar iş çantası ve okul çantası olarak kullanılabiliyor. Çantaların ikinci askısının yılan derisinden olması, dıştaki deri askıyla ilginç bir tezat meydana getiriyor. Çantaların tokası, “Gucci” yazısı ve kedi kafasıyla özelleştirilmiş olma niteliği taşıyor. Bütün deri versiyonların arka bölmesinde “XXV” baskısı yer alıyor.

Son el çantası serisi, sadece bambu sapıyla değil, reçineli devasa güvesi, sedef dokunuşu ve içindeki ağ çizgili tasarımıyla da öne çıkıyor. Seride, iki farklı boyutta üstten tutmalı çanta ve ön bölmesinde cebi olan uzun bir omuz çantası yer alıyor. Bütün çantaların ayarlanabilir deri askısı bulunuyor. Renkli böcek baskıları seriyi taçlandırıyor.

Bu yeni modellerin yanı sıra Gucci, ayrıca bilinen bazı modellerini yeniden yorumluyor.

Koleksiyonun genel modunu yansıtmak için yeniden tasarlanan Broche, bütün çantayı çevreleyen altın bir çerçeveden meydana geliyor ve çantanın alt kısmında altın kabuklu böcek baskıları bulunuyor. Metal arı işlemesi çantanın zarafetini ve çekiciliğini arttırıyor. Çantanın moda dünyasındaki yerini güçlendirmek için yeni bir maxi boyutu da takipçileriyle buluşturuluyor.

GG Marmont’a da güncel bir yorum ekleniyor. Farklı metal uygulamalarla özelleştirilmiş çantalarda hayvan teması öne çıkıyor. Kelebekler, kabuklu böcekler ve aslan kafaları “metal mix” adlı eşsiz bir hareketin doğuşuna ön ayak oluyor. İki farklı boyutu bulunan bel çantası podyumlarda görülmüştü, fakat marka, seriye orta boy bir omuz çantası, küçük bir kamera çantası ve bir de sırt çantası ekliyor. Çantaların siyah ve beyaz renkleri mevcut bulunuyor.

Sylvie de “metal mix” hareketinden etkileniyor. Meşhur Dionysus da GG Supreme veya süet modellerinde bu sezon için yeniden düzenleniyor ve çantanın her yeri kristallerle süsleniyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>